Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
9 °c
Wałbrzych
8 ° wt.
10 ° śr.
10 ° czw.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Ząbkowice Śląskie Stoszowice

Twierdza srebrnogórska – redivivus

Info Zabkowice4YOU przez Info Zabkowice4YOU
17 października 2014
w Stoszowice, Aktualności
0

Niezwykły koncert operowy zorganizowany we wrześniu 2014 r. na dziedzińcu srebrnogórskiego donżonu miał posmak znacznego wydarzenia muzycznego, dał również pretekst do odwiedzenia zabytkowej twierdzy, która w ostatnich latach wyrosła na jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska.

Zapewne nie wszyscy uczestnicy tego niecodziennego święta zdawali sobie sprawę z całokształtu przemian zaszłych w obrębie warowni w przeciągu ostatnich kilkunastu latach, ale przecież i tak powszechnie podziwiano efekty kompleksowych remontów i udanych adaptacji centralnych dzieł fortecznych. Wydaje się zatem zasadne naświetlenie przynajmniej ważniejszych wątków związanych z odrodzeniem tego wyjątkowego obiektu, któremu jeszcze nie tak dawno całkiem realnie groziły dewastacja i zapomnienie.

Na początek wypada podkreślić, że twierdza srebrnogórska – wzniesiona w latach 1763 – 1785 z rozkazu króla Fryderyka II zwanego Wielkim – należała w XVIII wieku do najnowocześniejszych w Prusach i w ogóle w Europie. Największy podziw wzbudzał i nadal budzi potężny donżon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacyjnych epoki nowożytnej. Rozległość całego zespołu i jego lokalizacja na szczytach górskich generalnie pozwala zaliczyć omawianą warownia do największych górskich założeń obronnych naszego kontynentu. Jej cennym walorem jest zachowana integralność i pierwotna forma, której nie zatarły późniejsze modernizacje i przekształcenia. Chodzi zatem generalnie o obiekt wyjątkowy w skali europejskiego dziedzictwa kulturowego, zabytek architecturae militaris o randze światowej. W tym stwierdzeniu nie ma przesady, a potwierdzenie tej oceny znajdziemy w decyzji Prezydenta RP z 2004 r. o nadaniu twierdzy statusu Pomnika Historii. Chodzi o elitarną grupę – obecnie 58 – obiektów o najwyższych w naszym kraju walorach zabytkowych i historycznych. Wypada nadmienić, że poza Srebrną Górą na liście Pomników Historii RP znalazły się m.in.: Biskupin, Gniezno, Jasna Góra, Kraków, Malbork, Wieliczka i Zamość. Co istotne, wspomniane wyróżnienie twierdzy srebrnogórskiej nastąpiło mimo wielopłaszczyznowych zaniedbań, które wpisane były w powojenną politykę wymazywania świadectw pruskiego panowania na Śląsku.

Wybitne walory turystyczne warowni srebrnogórskiej zostały dostrzeżone przez Niemców jeszcze końcem XIX w., kiedy utraciła ona swoje pierwotne przeznaczenie militarne. Powoli zagospodarowywano jej kolejne obiekty, budowano legendę niezdobytej twierdzy, która jako jedyna w regionie oparła się potędze Napoleona w 1807 r. Kompleksowe remonty donżonu w latach 30. XX wieku zostały przerwane po wybuchu drugiej wojny światowej, w wyniku której ziemia ząbkowicka została w 1945 r. przyłączona do Polski. Wojenna trauma i powojenna niepewność sprzyjały postawom odrzucenia niemieckiej spuścizny, a ta w przypadku Srebrnej Góry nasuwała jeszcze skojarzenia z niemieckim militaryzmem. Pierwszą falę zainteresowania Polaków losem twierdzy zapoczątkowali w 1965 r. dolnośląscy harcerze, którzy wykorzystywali opuszczone forty do organizacji letnich obozów. Starali się przy tym upamiętnić polskich oficerów przetrzymywanych tam przez Niemców podczas ostatniej wojny (oflag VIII B). W dziele zagospodarowania i promowania warowni wsparli harcerzy działacze ząbkowickiego oddziału PTTK, lokalne władze i społeczeństwo, stąd z roku na rok rosła liczba osób odwiedzających górską fortecę. Polityczno-gospodarczy kryzys lat 80. XX wieku zniweczył wiele z ich osiągnięć, trwałym elementem pozostał rozgłos i legenda harcerskiej twierdzy.

W latach 80. XX wieku srebrnogórska twierdza opustoszała, a w wyniku śmiertelnego wypadku została nawet częściowo zamknięta. Utrzymujący się marazm przełamało na początku lat 90. XX w. przybycie członków i sympatyków „Akademii Przygody” (AP), którzy zaszczepili w Srebrnej Górze turystykę niekonwencjonalną. Twierdzą zainteresowały się grupy survivalowe, miłośnicy wspinaczki, gier fabularnych (LARP), Indianiści, itd. Staraniem Mirosława Rzytkiego (AP) problemem warowni zainteresowali się na nowo konserwatorzy zabytków i specjaliści zrzeszeni w ogólnopolskim Towarzystwie Przyjaciół Fortyfikacji (TPF). Wprawdzie już w 1961 r. warownia została uznana za obiekt zabytkowy, a w latach 80. XX wieku przygotowano kosztowną dokumentację konserwatorską, w praktyce niewiele jednak z tego faktu wynikało. Przykładowo, w dokumentach nadleśnictwa Bardo dobrze zachowane dzieła obronne Chochoła Wielkiego i Małego występowały jako nieużytki pogórnicze! Obiekty zarastały drzewami i krzewami, a nieliczni turyści mogli w praktyce zwiedzić jedynie dziedziniec i wały donżonu, na którym stała szpetna budka biletowa.

Atmosfera wokół twierdzy zmieniła się na progu XXI wieku. W 1999 r. zawiązało się w miasteczku Towarzystwo Srebrnogórskie (TS), które zdecydowanie zareagowało na plan chaotycznej wyprzedaży poszczególnych fortów. Towarzystwo wystąpiło do władz gminy z wnioskiem o powołanie w Srebrnej Górze parku kulturowego, co nawiązywało do nowej koncepcji ochrony rozległych zabytkowych kompleksów w ich kulturowym otoczeniu. Idea ta była wówczas wspierana przez członków Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji i została zatwierdzona w ustawie o ochronie zabytków z 2003 r. Kluczowe dla dalszych działań na srebrnogórskim gruncie okazało się spotkanie zorganizowane w 2001 r., na którym specjaliści TPF, wojewódzki konserwator zabytków, starosta powiatu ząbkowickiego, nadleśniczy z Barda i wójt gminy Stoszowice zgodzili się współdziałać w zakresie powołania srebrnogórskiego Fortecznego Parku Kulturowego. Wybór Patryka Wilda – związanego z TPF i TS – na nowego wójta gminy Stoszowice przyspieszył prace w tym zakresie. Dzięki jego bezpośredniemu zaangażowaniu, w krótkim czasie udało się przeprowadzić skomplikowaną przygotowania i już w 2002 r. władze Gminy Stoszowice powołały pierwszy w kraju Forteczny Park Kulturowy! Rok później utworzyły spółkę, która przejęła odpowiedzialność za fortyfikacje należące do gminy. Zmieniał się generalnie sposób postrzegania twierdzy. Przestała być ona kłopotliwą ruiną, stała się szansą na zdynamizowanie okolicy. Pierwsze lata poświęcono na wytworzenie podstawowej dokumentacji oraz wypracowanie spójnej i długofalowej koncepcji ochrony i rewitalizacji cennych fortyfikacji. Tymczasem w 2005 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlany zaniepokojony stanem Bramy Orła rozważał zamknięcie donżonu. Przeprowadzona rok później kompleksowa renowacja bramy była pierwszym sukcesem w dziele przywracania twierdzy dawnego blasku.

Kolejne lata przyniosły spełnienie szeregu ambitnych planów. Ich realizacją zajęli się prezesi fortecznej spółki: Jarosław Michalak i Krzysztof Niebora, koordynacja prac pozostała w gestii wójta Gminy Stoszowice, którym od 2006 r. do dziś jest Marek Janikowski. Współdziałając i aktywnie aplikując, pozyskali oni ze środków Unii Europejskiej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP wielomilionowe dofinansowanie robót remontowych, które w krótkim czasie odmieniły stan najcenniejszych obiektów. Odtworzono m.in. system odwodnień, ciągi komunikacyjne, poprawiono elewację dziedzińca donżonu i bastionu dolnego, zaadaptowano liczne pomieszczenia forteczne. Trudno wymienić w tym miejscu wszystkie inwestycje, niemniej należy przynajmniej podkreślić, że nie maja one jedynie powierzchownego charakteru. Efektownym zmianom towarzyszą bowiem mniej spektakularne prace zabezpieczające i odtworzeniowe, których goście odwiedzający donżon nie są zwykle świadomi. Wspomnę przykładowo prace ratunkowe w podziemiach donżonu i bastionu miejskiego.

Remontowi twierdzy towarzyszy intensywna promocja, dzięki której warownia cieszy się rosnącym zainteresowaniem turystów. W ciągu kilku lat ich liczba podwoiła się, przekraczając 50 tysięcy w skali roku. Spora w tym zasługa srebrnogórskiej grupy rekonstrukcyjnej (Infanterie-Regiment von Alvensleben), której przewodzi Kazimierz Gądek. Wypracowała ona atrakcyjną formę oprowadzania po twierdzy. Jej członkowie demonstrują realia służby i walki na przełomie XVIII i XIX wieku, ożywiają głośnymi komendami i hukiem wystrzałów stare mury. Nie sposób pominąć wielostronnych przedsięwzięć reklamowych i naukowych, w tym pięciu konferencji historycznych i szeregu publikacji, które budują markę tego miejsca. Podobną rolę spełniają głośne projekty kulturalne, jak choćby festiwal podróżników „3 żywioły” i warsztaty artystyczne „FortArt”. Co roku w czerwcu organizowane są Dni Twierdzy, podczas których odbywają się barwne inscenizacje oblężenia Srebrnej Góry w 1807 r.

Istotne, że wymieniane działania prowadzone na i wokół warowni nie są odosobnione. Władze gminy zmieniają przestrzeń miasteczka (m.in. modernizacja ulic, remont byłego kościoła ewangelickiego i mostu kolejowego), szykują infrastrukturę turystyczną (m.in. tablice informacyjne i szlaki rowerowe), wspierają czy wręcz inicjują przedsięwzięcia innych podmiotów. Przyciągniecie prywatnych inwestorów od samego początku było ważnym elementem strategii ożywienia twierdzy, Srebrnej Góry, a pośrednio całej gminy. Wyrasta ona z racjonalnych przesłanek; ograniczonych możliwości lokalnych władz, skali potrzeb oraz samej twierdzy, ale też z przekonania o pozytywnych efektach włączenia miejscowego i obcego potencjału. Wprawdzie w przypadku fortów nie znaleziono tymczasem poważniejszych partnerów, ale też wiele czynników na tym zaważyło. Wspomnijmy chociażby kryzys gospodarczy ostatnich lat, jednocześnie – celową ostrożność władz, którym zależy na pozyskaniu odpowiedzialnego i konstruktywnego inwestora. Za pośredni sukces wypada za to uznać rozwój branży turystycznej. W otoczeniu fortów ruszyły nowoczesne hotele i nowe atrakcje, w tym: dwa parki linowe, wioska indiańska i ośrodki jeździeckie. Bliski urzeczywistnienia jest projekt budowy kolejki linowej na Warowną Górę, która ułatwi i uatrakcyjni dojazd na twierdzę. W donżonie szykowana jest wystawa muzealna, w bastionie dolnym – restauracja. Prowadzone są nadto rozmowy w sprawie trasy łączącej mostami kolejne obiekty forteczne.

Nierealne zdawało się dawniej plany zrealizowano, realizuje się je, względnie są one przygotowywane do realizacji. Wymaga to z jednej strony odwagi mierzenia się z trudnymi zadaniami, z drugiej strony – myślenia perspektywicznego, niezbędnego przy określaniu strategii działań. Sukces – z którym w przypadku twierdzy srebrnogórskiej mamy niewątpliwie do czynienia – ma oczywiście wielu ojców i w tym przypadku nie widzę w tym stwierdzeniu specjalnego nadużycia. Obserwujemy rzadką synergię działań różnych środowisk i osób, poczynając od tych aktywnych na gruncie lokalnym (przykładowo Marcina Górskiego), a kończąc na dyskretnie patronujących miejscowym zamierzeniom, w których grupie wyróżnia się posłanka Monika Wielichowska. Duża w tym zasługa władz Gminy Stoszowice, w tym obecnego wójta Marka Janikowskiego, który umiejętnie wykorzystuje działania na twierdzy do wzmocnienia potencjału całej gminy. Należy podkreślić jego konsekwencję i zarazem elastyczność w dążeniu do tego celu, podobnie skuteczność w pozyskiwaniu zewnętrznych środków na prowadzone inwestycje, wreszcie umiejętność godzenia różnych oczekiwań i potrzeb. Nie sposób pominąć korzyści płynących ze stabilności władz czy też twórczej kontynuacji, tak niezbędnej przy długofalowych działaniach. W pierwszym rzędzie mam tu na myśli spójną wizję ostatnich dwóch wójtów (Patryka Wilda i Marka Janikowskiego), ale przecież wyrasta ona z wcześniej ukształtowanego podłoża, nakładającego się na siebie dorobku: harcerzy, petetekowców, survivalowców, miłośników architektury militarnej, historyków i okolicznych mieszkańców. W przypadku Srebrnej Góry często mówi się o niezwykłej aurze tego miejsca, wypadałoby wreszcie zwrócić uwagę na jej społeczny wymiar.

Twierdza srebrnogórska przestała straszyć, zaczyna zachwycać. Na nowo przyciąga tłumy przyjezdnych i budzi dumę miejscowych. W ciągu ostatniej dekady dokonano w sumie więcej dla zachowania i wypromowania warowni niż przez większą część okresu powojennego. W przypadku donżonu i otaczających go bastionów można w sumie mówić o osiągnięciu poziomu przedwojennego, który niedługo powinien nawet zostać przekroczony. Wypada sobie życzyć, by ten pozytywny trend został podtrzymany. Proces zagospodarowania twierdzy z pewnością nie został jeszcze zakończony, na wszystko potrzeba czasu. Wypada wierzyć, że pierwsze owoce prowadzonych prac zostaną docenione i – jak to oceniam z wrocławskiej perspektywy – „złote lata” niezwykłej warowni potrwają jeszcze wiele lat, a to z korzyścią dla dziedzictwa kulturowego regionu, ale też społeczności mieszkającej w jej pobliżu.

Tomasz Przerwa

Tagi: samorządzabytki
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Komunikat nr 3 Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich z dnia 17.10.2014 r., godz. 14:40

Następny wpis

Postępowania dotyczące sprzedaży nieruchomości w Gminie Ząbkowice Śląskie

Następny wpis

Postępowania dotyczące sprzedaży nieruchomości w Gminie Ząbkowice Śląskie

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Ząbkowicki zabytek pod gminny młotek

Ząbkowicki zabytek pod gminny młotek – kontrowersje wokół sprzedaży obiektu przy miejskiej trasie turystycznej

16 marca 2023
Koła Gospodyń Wiejskich powiatu ząbkowickiego

Koła Gospodyń Wiejskich powiatu ząbkowickiego świętowały w Mąkolnie Dzień Kobiet [FOTO]

14 marca 2023
Gdyby wszystko było niczym

Gdyby „wszystko” było „niczym”… – czy od rozumu można dojść do wiary?

19 marca 2023
Poważny wypadek z udziałem ciężarówek niedaleko Dzierżoniowa. Kierowca był zakleszczony w pojeździe

Poważny wypadek z udziałem ciężarówek niedaleko Dzierżoniowa. Kierowca był zakleszczony w pojeździe

14 marca 2023
Najpiękniejszym momentem życia

„Najpiękniejszym momentem życia jest ujrzeć nagle ten błysk” – trzeba jednak zaryzykować…

2
Pobiegnij ze Złotego Stoku do Kamieńca Ząbkowickiego

Pobiegnij ze Złotego Stoku do Kamieńca Ząbkowickiego i z powrotem – ruszają zapisy do II Półmaratonu Marianny Orańskiej

1
Dawna kaplica ewangelicka na sprzedaż

Dawna kaplica ewangelicka na sprzedaż – wadium do 20.03.2023 r.

1
Kolejny przystanek kolejowy u podnóża Gór Sowich

Kolejny przystanek u podnóża Gór Sowich? – inicjatywa samorządu Bielawy, Stoszowic i Radkowa

1
Janusz Cieszyński: „W polityce gra się drużynowo – w kwestii cyberbezpieczeństwa trzeba być przygotowanym na atak” [STUDIO FAKTY]

Janusz Cieszyński: „W polityce gra się drużynowo – w kwestii cyberbezpieczeństwa trzeba być przygotowanym na atak” [STUDIO FAKTY]

20 marca 2023
Kulturalna wiosna dla seniora

Kulturalna wiosna dla seniora za jedną złotówkę przed nami – słodki weekend z Daisy i sukniami ślubnymi za nami

20 marca 2023
Jednośladem po Strzegomiu

Jednośladem po Strzegomiu – samorząd chce stworzyć park dla fanów jazdy na rowerach

20 marca 2023
Hulaj nogą w Bielawie

Hulaj nogą w Bielawie – miasto udostępniło drogi dla e-hulajnog

20 marca 2023

Ostatnie aktualności

Janusz Cieszyński: „W polityce gra się drużynowo – w kwestii cyberbezpieczeństwa trzeba być przygotowanym na atak” [STUDIO FAKTY]
Dolny Śląsk

Janusz Cieszyński: „W polityce gra się drużynowo – w kwestii cyberbezpieczeństwa trzeba być przygotowanym na atak” [STUDIO FAKTY]

20 marca 2023
Kulturalna wiosna dla seniora
Wałbrzych

Kulturalna wiosna dla seniora za jedną złotówkę przed nami – słodki weekend z Daisy i sukniami ślubnymi za nami

20 marca 2023
Jednośladem po Strzegomiu
Świdnica

Jednośladem po Strzegomiu – samorząd chce stworzyć park dla fanów jazdy na rowerach

20 marca 2023
Hulaj nogą w Bielawie
Dzierżoniów

Hulaj nogą w Bielawie – miasto udostępniło drogi dla e-hulajnog

20 marca 2023
Bramy czasu w Pałacu Marianny Orańskiej
Kamieniec Ząbkowicki

„Bramy czasu” w Pałacu Marianny Orańskiej – to już jest metalowy hit! [VIDEO]

20 marca 2023
Zaginął 38letni Tadeusz
Ziębice

🔴 WAŻNE: Zaginął 38-letni Tadeusz z Ziębic. Nie nawiązał kontaktu z rodziną!

20 marca 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
W polityce gra się drużynowo – w kwestii cyber W polityce gra się drużynowo – w kwestii cyberbezpieczeństwa trzeba być przygotowanym na atak. Więcej dowiesz się z wywiadu @janusz_cieszynski w #studiofakty 
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/janusz-cieszynski-w-polityce-gra-sie-druzynowo-w-kwestii-cyberbezpieczenstwa-trzeba-byc-przygotowanym-na-atak-studio-fakty/ 
#polityka #wybory #cyberbezpieczeństwo #rząd #prawoisprawiedliwość #dolnyśląsk #januszcieszyński
W maleńkim Kliczkowie na Dolnym Śląsku zlokaliz W maleńkim Kliczkowie na Dolnym Śląsku zlokalizowana jest perełka architektury nawiązująca swoją formą do słynnych francuskich zamków. Otoczony ogromnym parkiem, gdzie znajdują się ruiny XIX-wiecznego cmentarza dla koni, Zamek Kliczków to #miejscekulturydolnegośląska 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-zamek-kliczkow/ 
#zabytki #zabytkiarchitektury #zamek #zamekkliczków #gminaosieczna #powiatbolesławiecki #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #turystyka #czaswolny
Dawna kaplica ewangelicka trafiła pod młotek. Bu Dawna kaplica ewangelicka trafiła pod młotek. Burmistrz Ząbkowic Śląskich zdecydował o sprzedaży wyjątkowego pod względem konstrukcji obiektu architektonicznego w tym mieście. Do budżetu gminy, którego planowane dochody w 2023 r. mają wynieść ogółem ponad 120 mln zł z tej sprzedaży ma wpłynąć nieco ponad 300 tys. zł. 
✍️📸➡️ https://sudeckiefakty.pl/zabkowicki-zabytek-pod-gminny-mlotek-kontrowersje-wokol-sprzedazy-obiektu-przy-miejskiej-trasie-turystycznej/
#zabytki #zabytkinasprzedaż #kontrowersje #kaplicaewangelicka #ruina #ząbkowiceśląskie #konserwatorzabytków #dolnośląskiwojewódzkikonserwatorzabytków #gminaząbkowiceśląskie
NoteSpace to internetowa platforma edukacyjna, na NoteSpace to internetowa platforma edukacyjna, na której zgromadzone są ogromne ilości materiałów naukowych – informują pomysłodawcy i twórcy aplikacji. Są w większości uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich i postanowili doskonalić wiedzę poprzez bliskie im środowisko sieci internetowej. 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/mozna-sie-uczyc-lepiej-i-ciekawiej-osmoklasisci-juz-moga-korzystac-z-aplikacji-notespace/
#edukacja #cyfryzacja #digitalizacja #innowacyjność #kreatywność #uczeniesię #uczeniesięprzezinternet #licealiści #liceumogólnokształcące #liceumogólnokształcąceząbkowiceśląskie #aplikacja
W koncercie „Open heart” przygotowanym za spra W koncercie „Open heart” przygotowanym za sprawą @art_agatabilinska i Roho Konara, wykonanym przez solistki i formacje Open Vocal Art School w Kłodzku, mieliśmy przegląd muzycznych stylistyk w klimacie wyżej przedwiośnia. Nie było zatem jakiejś dominanty, lecz paleta brzmień. 
🎥📸✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/za-oknami-przedwiosnie-a-milosc-i-wolnosc-pulsuja-w-otwartych-sercach-foto-video/
#przedwiośnie #śpiewanie #muzyka #openvocalartschool #kłodzkiośrodekkultury #kłodzko #vvena #vvenapl
To największe opactwo cysterskie w na świecie! N To największe opactwo cysterskie w na świecie! Nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku. Znajduje się w malowniczo położonej w zakolu Odry wsi. Opactwo Cystersów w Lubiążu to #miejscekulturydolnegośląska 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-opactwo-cystersow-w-lubiazu/
#opactwo #opactwocystersów #opactwocystersówwlubiążu #lubiąż #powiatwołowski #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #zabytek #zabytekarchitektury
Janusz Cieszyński: „W polityce gra się drużynowo – w kwestii cyberbezpieczeństwa trzeba być przygotowanym na atak” [STUDIO FAKTY]

Janusz Cieszyński: „W polityce gra się drużynowo – w kwestii cyberbezpieczeństwa trzeba być przygotowanym na atak” [STUDIO FAKTY]

20 marca 2023
Kulturalna wiosna dla seniora

Kulturalna wiosna dla seniora za jedną złotówkę przed nami – słodki weekend z Daisy i sukniami ślubnymi za nami

20 marca 2023
Jednośladem po Strzegomiu

Jednośladem po Strzegomiu – samorząd chce stworzyć park dla fanów jazdy na rowerach

20 marca 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT