Brawami mieszkańców obserwujących przebieg wczorajszej sesji Rady Gminy Kamieniec Ząbkowicki zakończyła się część obrad poświęcona przyjęciu trzynastu uchwał, w tym jednej wprowadzonej do porządku posiedzenia na samym początku. Aplauz wynikał z faktu, że kamienieccy rajcy przyjęli zaakceptowali wszystkie projekty przedłożone przez wójta oraz jeden złożony przez mniejszościowy klub „Samorządni” związany z włodarzem gminy.
Od początku kadencji nie było wśród kamienieckich samorządowców takiej zgody, stąd tak pozytywna reakcja osób obecnych w sali obrad. Większość uchwał przyjmowana była jednomyślnie. Jedynie przez chwilę uwagi radnego Mateusza Gnaczego wzbudził wniesiony przez radnego Dominika Krekorę projekt stanowiska Rady Gminy w sprawie zamiaru likwidacji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Juliana Lubienieckiego. Na podstawie opinii zebranych podczas trwających obecnie zebrań w poszczególnych sołectwach, radni uznali, że należy wyrazić zaniepokojenie w kwestii zapewnienia przez władze Powiatu Ząbkowickiego należytego dowozu uczniów do szkół ponadgimnazjalnych z terenu Gminy Kamieniec. Przyczyną uwag było ustalenie kto będzie podejmowaną uchwałę realizował. „Samorządni” chcieli, aby tą osobą był przewodniczący Rady Gminy, zaś radny uważał, iż to zadanie należy powierzyć wójtowi. Formalne kwestie związane z tym dylematem wyjaśnił osobiście wójt Marcin Czerniec. W krótkim wystąpieniu stwierdził, że rada samorządu gminnego zwraca się do rady samorządu powiatowego, stąd nieodzowną jest rola przewodniczącego. Ostatecznie uchwałę przyjęto jednogłośnie w wersji przedstawionej przez Dominika Krekorę.
Rada wysłuchała podczas wczorajszej sesji informacji Ryszarda Rzeczyckiego – prezesa noworudzkiego zakładu wodociągowo-kanalizacyjnego na temat usług świadczonych mieszkańcom gminy przez tę firmę oraz stanu sieci przesyłowej wody. Mieszkańcy Gminy Kamieniec w 2014 r. pobrali ponad 200 tys. m.sześc. wody, której cena nieznacznie wzrosła i jest jednakowa dla wszystkich gmin korzystających z obsługi tej firmy, podobnie jak cena odbioru ścieków. Wg prezesa ZWiK nie ma obaw o stabilność dostaw wody, podejmowane są bieżące modernizacje w sieci wodociągowej i spodziewane są także inwestycje gminne w sieci kanalizacyjnej. Z kolei kierownik Centrum Integracji Społecznej Robert Błasik zaprezentował stan organizacyjny kamienieckiego CIS-u. Utworzone w sierpniu 2012 r. centrum jest samorządowym zakładem budżetowym i stanowi swoisty pomost pomiędzy przeciwdziałaniem bezrobociu a pomocą społeczną. W ubiegłym roku dzięki jedynej realizowanej w Powiecie Ząbkowickim inicjatywie zatrudnienie miało prawie 100 osób wykonujących rozmaite prace na rzecz gminy i innych podmiotów. Ubiegłoroczne przychody CIS-u wyniosły niemal 690 tys. zł, przy poniesionych kosztach niemal 635 tys. zł. W opinii kierownika idea Centrum Integracji Społecznej w Kamieńcu jest realizowana prawidłowo i skutecznie, a już w 2015 r. osoby objęte tą formą aktywizacji zawodowej wykonały szereg prac służących lokalnej społeczności. Nie zabrakło głosów uznania dla działalności CIS ze strony radnych.
Miłym akcentem na początku sesji były gratulacje, jakie złożył przewodniczący Aleksander Ciapka i wójt Marcin Czerniec dwóm mieszkankom gminy, które podczas niedawnego jubileuszu Polskiego Związku Emerytów i Rencistów zostały wyróżnione złotymi odznakami tej organizacji. Z kolei na zakończenie sesji, pytany przez radnego Mateusza Gnaczego o perspektywy dla małych i średnich przedsiębiorstw funkcjonujących na terenie Gminy Kamieniec Ząbkowicki w kontekście rewitalizacji i funkcjonowania Pałacu Marianny Orańskiej, włodarz zapewnił, że obie kwestie będą przedmiotem odrębnej analizy i debaty podczas kolejnych posiedzeń Rady Gminy. Wójt Marcin Czerniec zaprosił też mieszkańców i gości do udziału w gminnych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja, które odbędą w najbliższą niedzielę.