To prawdziwy unikat! Ma blisko 150 lat i jest ciekawą, bezcenną pamiątką po historii wojskowej Dolnego Śląska. Ma też znaczenie dla Wałbrzycha! Do zbiorów Fortu Spitzberg-Ostróg trafił sztandar stowarzyszenia byłych żołnierzy Kotliny Kłodzkiej z 1875 roku.

Sztandar ma regulaminową wielkość sztandaru wojskowego (125 cm x 125 cm). Na jego awersie grubą nicią wyhaftowano herb Kłodzka. Na rewersie nazwę miejscowości – Dittersbach (Podgórze, obecnie dzielnica Wałbrzycha), nazwę stowarzyszenia i datę jego powstania. Sztandar od 1 sierpnia, przez dwa miesiące będzie eksponowany w Forcie Spitzberg-Ostróg w Srebrnej Górze. Później zabytek ma trafić do konserwacji.

Stowarzyszenie powstało jako jedno z pierwszych na Dolny Śląsku w 1875 roku. Dlatego jego członkami byli weterani z niemal całego Dolnego Śląska, w tym oczywiście z Kotliny Kłodzkiej – mówi Jakub Kasiński. Członkami stowarzyszenia byli nie tylko weterani, ale także żołnierze służby czynnej np. w 1913 roku między innymi szef depotu artylerii z Kłodzka hptm Grunert czy komendant Landwehrbezirt z Wałbrzycha major Heinze.

Sztandar pod koniec drugiej wojny światowej został ukryty wraz z innymi pamiątkami przez Waltera Gierticha, jednego z lokalnych działaczy stowarzyszenia weteranów i innych stowarzyszeń młodzieżowych (stowarzyszenia funkcjonowały w budynku przy ulicy Hausstrabe 10 – obecnej ulicy Niepodległości w Wałbrzychu). Do zbiorów muzeum zabytek trafił w wyniku negocjacji z ostatnim właścicielem. Razem ze sztandarem zabezpieczono w 1945 roku przez zniszczeniem i rozproszeniem także pozostałe pamiątki po stowarzyszeniu kroniki, pamiątkowe plakiety z drzewca sztandaru, kilkadziesiąt odznaczeń i pamiątek po weteranach. Być może skarby historii czekają cały czas na swoich odkrywców. Muzealnicy zamierzają podjąć poszukiwania pozostałych artefaktów, po uzyskaniu zgody Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i właścicieli posesji, na której mogą znajdować się wymienione zabytki.

Celem stowarzyszenia była opieka nad grobami wojskowymi i upamiętnianie czynów poległych towarzyszy broni. Tuż przed wybuchem I wojny światowej do wszystkich tego typu organizacji w Rzeszy należało blisko 3 000 000 osób. Z czasem stowarzyszenia stały się organizacjami nacjonalistycznymi i antysocjalistycznymi, a tuż przed wybuchem II wojny światowej włączono je w jedną, nazistowską organizację kombatantów.

  • Fort Spitzberg-Ostróg to jedno z samodzielnych dzieł obronnych twierdzy srebnogórskiej, wybudowane w XVIII wieku z inicjatywy i pod nadzorem Fryderyka Wielkiego.
  • Obiekt powstał na szczycie góry Ostróg (627 m.n.p) w Górach Bardzkich. Później pełnił funkcję największego w Niemczech schroniska młodzieżowego, ośrodka szkolenia dla strzelców górskich i bazy szkoleniowej Hitlerjugend.
  • W czasie II wojny światowej w forcie zlokalizowano pierwszy, niemiecki oflag karany dla polskich oficerów. Więziono tu między innym kontradmirała Józefa Unruga, generała Tadeusza Piskora, bohaterów szarży pod Krojantami.
  • Po II wojnie światowej fort pełnił różne funkcje, między innymi bazy harcerskiej.
  • XVIII-wieczna forteca, położona na szczycie wzgórza nie miała jednak szczęścia do remontów. Prace ograniczano do prac porządkowych. Od stycznia 2018 roku fort ma nowego gospodarza Muzeum Obrony Wybrzeża, które opiekuje się między innymi Fortem Gerharda w Świnoujściu.

Komentarze

Zostaw swój komentarz