Gmina Stoszowice położona jest na styku trzech powiatów: dzierżoniowskiego, kłodzkiego i ząbkowickiego. Uchodzi za jeden z najpiękniejszych zakątków regionu, o czym świadczy fakt, że bardzo często przybywają tu osoby i inwestują firmy spoza Powiatu Ząbkowickiego.
Przede wszystkim jednak – jak mówi wójt Marek Janikowski – siłą wspólnoty samorządowej są mieszkańcy Gminy. Właśnie temu, co wspólnie z mieszkańcami i dla nich udało się osiągnąć przez ostatnie dziesięć lat, poświęcone było dzisiejsze spotkanie w siedzibie Srebrnogórskiej Przestrzeni Artystycznej, czyli – jak się powszechnie przyjęło – w „Aniołku”. Na wstępie wszystkich przybyłych powitał wójt, który w kilkunastominutowym wystąpieniu i korzystając z prezentacji multimedialnej przypomniał o wielu wspólnych sukcesach mieszkańców Gminy Stoszowice. Podkreślał przy tym, że nie brakowało trudnych chwil oraz to, że nie sposób sprawić, by wszyscy byli zadowoleni ze wszystkiego, jednak staranie o zrównoważony rozwój wszystkich miejscowości wchodzących w skład Gminy nie przestaje być celem nadrzędnym pracy samorządowców. Wspomniał m.in. o powstałej w Budzowie i pierwszej w Polsce szkole pasywnej, która jest przedmiotem szczególnej satysfakcji i efektem współpracy wielu osób i instytucji. O tej niezwykłej placówce oświatowej pisaliśmy na naszym portalu. Podziękował osobom i środowiskom uczestniczącym przez minione dziesięć lat w pracy na rzecz Gminy także w odniesieniu do innych zrealizowanych projektów społecznych i inwestycyjnych.
Głos zabrali także posłanka Monika Wielichowska oraz senator Stanisław Jurcewicz, którzy akcentowali dobrą i owocną współpracę z wójtem Markiem Janikowskim. W podobnym klimacie wypowiedział się również starosta ząbkowicki Roman Fester. Szczególnie wiele słów uznania wypowiedziała prezes Zarządu Banku Spółdzielczego Józefa Warechowicz. Zarówno jako szef największego lokalnego banku, jak i mieszkanka Gminy Stoszowice wysoko oceniła pracę wójta Marka Janikowskiego, jak i kierowanego przez niego zespołu.
Oprawę artystyczną w SPA przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Stoszowicach. Przedstawiona publiczności została „Instalacja ceramiczna”, na którą złożyły się „Ślady dłoni” – Srebrnogórzanie, oraz „Ślady na talerzach” Agi Ciszewskiej. Widoczny na zdjęciach układ naczyń był oglądany z wielkim zainteresowaniem. Z kolei „Ślady w powietrzu”, czyli brawurowy popis tańca na szarfach w wykonaniu Katarzyny Donner zostały nagrodzone aplauzem. Zarówno pokaz tańca jak i prezentacja ceramiki stanowiły łącznie wizualno-taneczny perfomance.
W nieformalnej części wieczoru była okazja do rozmów pomiędzy wszystkimi, którzy przybyli na zaproszenie do Srebrnej Góry. Byli samorządowcy z innych gmin oraz przedstawiciele instytucji i służb z terenu Powiatu Ząbkowickiego, radni, pracownicy samorządowi i działacze lokalni z terenu Gminy Stoszowice.