Na początku marca br. nasz portal relacjonował uroczystość powołania pierwszej w Powiecie Ząbkowickim spółdzielni socjalnej. Zawiązany przez pięcioro – dotąd bezrobotnych osób – nowy podmiot gospodarczy pod nazwą „Słoneczko Barda” był przykładem odważnego podjęcia wyzwania, jakim jest wyjście ze stanu braku pracy do aktywności zawodowej na własny rachunek.
Spółdzielnia socjalna jest z założenia inicjatywą nastawioną przede wszystkim na wspólne prowadzenie działalności gospodarczej przez kilka osób, które otrzymują na ten cel wsparcie ze środków publicznych. W przypadku „Słoneczka Barda” pomysłodawcy zamierzali skoncentrować się na zorganizowaniu domu pobytu dziennego dla osób starszych i niepełnosprawnych. W tym celu, w siedzibie spółdzielni (Bardo – ul. Fabryczna 17 – wnętrze widoczne na zdjęciach poniżej) zorganizowano kącik gimnatyczny wyposażony w bieżnię i rowerek, przestrzeń do odpoczynku, lektury książek i prasy, oglądania telewizji lub rozmów. W kwocie 400 zł miesięcznie (4 zł za godzinę) zapewnione jest także całodzienne wyżywienie, a spółdzielnia dysponuje własnym transportem umożliwiającym w ramach tej kwoty przywiezienie pensjonariuszy do domu dziennego pobytu i powrót do domu rodzinnego. Jak mówi prezes spółdzielni Marek Mucha: „idea jest taka, by osoby starsze lub niepełnosprawne nie przeżywały kolejnych dni w samotności, aby nie nie musiały wyczekiwać przez wiele godzin kogoś z kim mogą spędzić czas, porozmawiać czy podzielić się troskami, i aby mogły podzielić się swoimi umiejętnościami i wiedzą z innymi ludźmi”. „Słoneczko Barda” oferuje też swoim klientom dania garmażeryjne, które można konsumować na miejscu lub pobrać na wynos. Chętnie obsługiwane są grupy zorganizowane (wycieczki, uczestnicy szkoleń, konferencji, spotkań rodzinnych, itp.), dla których może być przygotowane specjalne menu na zamówienie.
Po trzech miesiącach pięcioro spółdzielców nie ma poczucia sukcesu. Nie udało się pozyskać pensjonariuszy do domu dziennego pobytu, choć – wg naszych rozmówców – wiele już działań podjęli, by dotrzeć z informacją o swojej ofercie do samorządów, parafii i innych instytucji. Pomocy spółdzielcy doczekali się ze strony Gminy Bardo, która poprzez Ośrodek Pomocy Społecznej skierowała do spółdzielni 24 osoby korzystające codziennie z jadłodajni prowadzonej przez społdzielnię. Jak nas poinformowała kierownik bardzkiego OPS Wiesława Horowska, pracownicy socjalni dotarli z ofertą domu dziennego pobytu bezpośrednio do 300 seniorów z terenu Gminy, a także do sołtysów wszystkich sołectw. Informacja o ofercie „Słoneczka” jest też udostępniona w siedzibie OPS. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ząbkowicach Irena Balikowska zapewnia, że „spółdzielnia jest przedmiotem troski pracowników urzędu, bo chcemy, aby członkowie spółdzielni stanęli na własnych nogach, choć widać, że wymaga to od nich olbrzymiego wysiłku osobistego”. To właśnie ząbkowicki PUP otworzył przed grupą bezrobotnych z Barda szansę na tę formę usamodzielnienia podczas ubiegłorocznego spotkania, które relacjonowaliśmy w naszym portalu. Rozmawiając z nami, spółdzielcy martwią się o to czy podołają wielu biurokratycznym przeszkodom. Widać też, że nadal potrzebują wsparcia ze strony samorządu powiatowego i gminnego. Z drugiej strony sami muszą też znaleźć skuteczniejsze, niż dotąd sposoby na dotarcie do potencjalnego klienta. Stałoby się źle, gdyby inicjatywa nie powiodła się, bo osoby te znów zasiliłyby szeregi bezrobotnych, a idea spółdzielczości socjalnej zapewne nie znalazłaby w Powiecie Ząbkowickim następnych sympatyków. Sukces „Słoneczka Barda” będzie za to dobrym znakiem dla innych szukających pracy.