Nowoczesny, higieniczny i bezpieczny – tak ma działać System Inteligentnej Segregacji Odpadów w Bystrzycy Kłodzkiej. Wczoraj został zaprezentowany, a wcześniej uruchomiony pilotażowo w jednej z części miasta.
Dla 1700 mieszkańców zamieszkujących 700 gospodarstw domowych oznacza to zupełnie inny sposób wyrzucania odpadów. Od marca br. wrzucają oni posegregowane odpady do modułów ELMO (Elektroniczny Licznik Odpadów Miejskich), które ustawione zostały w dziewięciu lokalizacjach. Każdy z pojemników przyjmujących określoną frakcję odpadów najpierw weryfikuje indywidualny kod QR gospodarstwa domowego, następnie waży wrzucane do nich odpady. Szczelne pojemników mają ograniczać do minimum fetor odpadów. Każdy mieszkaniec, po wrzuceniu śmieci zobaczy ich wagę na wyświetlaczu pojemnika oraz w przypisanym sobie profilu użytkownika aplikacji mOdpady. W ten sposób opłaty za odbiór odpadów będą wynikać z rzeczywistego poziomu ich zrzutu i nie będą naliczane ryczałtem. Urządzenia są objęte monitoringiem wizyjnym, co ma zapobiegać „podrzucaniu” śmieci.
Z podobnych rozwiązań korzystają już samorządy Rumii, Śremu, Świebodzina, Zamościa i Ciechanowa, a w niedługim czasie dołączy do nich Rudna. Zatem Bystrzyca Kłodzka jako pierwsze miasto na Dolnym zdecydowało się na tę nowoczesną technologię selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Gmina Bystrzyca Kłodzka zakupiła ponadto 6 tysięcy pojemników śmieciowych dla gospodarstw domowych w domach jednorodzinnych przeznaczonych na gromadzenie szkła i papieru. Od tego momentu nie będzie już stosowany system worków foliowych, w których pozostawiano odpady. Kupiono także rozdrabniacz do odpadów i co najważniejsze, specjalistyczny pojazd do wywozu śmieci. Wartość całego projektu zmieniającego sposób zarządzania odpadami komunalnymi w tej gminie kosztował ponad 5,4 mln zł, ale samorząd Bystrzy Kłodzkiej uzyskał dofinansowanie na ten cel z rządowego funduszu Polski Ład w kwocie ponad 4,7 mln zł. Cały system obejmuje obszar miasta, ale docelowo, o ile zyska on akceptację mieszkańców, będzie wdrażany do kolejnych sołectw gminy.
Rozwiązanie to, dzięki dostarczaniu mieszkańcom realnej wiedzy i budowaniu świadomości o ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów stanowi także dodatkowy element edukacyjny i proekologiczny, dzięki czemu gmina uniknie kar, a nasi mieszkańcy nie będą musieli płacić więcej za ich wywóz – podkreślaburmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma.
Według producenta urządzeń zainstalowanych w Bystrzycy Kłodzkiej, którym jest warszawska spółka T-Master, System Indywidualnej Segregacji Odpadów ułatwia zarządzanie gospodarką odpadami. Pozwala monitorować ilość wyrzucanych odpadów, firmy wywożące odpady odbierają tylko pełne pojemniki, a odpady poddawane są dwustopniowej weryfikacji, dzięki której u źródła można zbadać poprawność deklarowanych segregacji, co ma znaczenie w poddawaniu tak zebranych surowców wtórnych recyklingowi. Na filmiku poniżej można zobaczyć krótki opis działania systemu.
https://www.youtube.com/watch?v=Qo0ScdB7ZUk
Foto: bystrzycaklodzka.pl