Remont jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie Gminy Głuszyca, jakim jest była siedziba Zespołu Szkół w Głuszycy jest w toku. Po oddaniu do użytku zostanie on przeznaczony na potrzeby wielofunkcyjnego budynku użyteczności publicznej.

Prace przywracające ten piękny i uroczo położony obiekt do świetności obejmują: klatki schodowe, wszystkie kondygnacje, ściany fundamentowe wewnątrz budynku, dach, elewację i cokół, stolarkę okienną i drzwiową, instalację grzewczą, instalację gazową, instalację elektryczną i niskoprądową, instalację teletechniczną, instalację odgromową i uziemienia, montaż instalacji oddymiania klatek schodowych,  instalacji fotowoltaiki, instalacji wodociągowej i hydrantowej oraz montaż telewizji przemysłowej CCTV.

Udogodnieniem będzie instalowana platforma dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla starszych mieszkańców. Nad całością prac czuwa konserwator, by efekt końcowy był jak najbardziej podobny do pierwowzoru.

Wartość projektu na rewitalizację budynku to kwota ponad 1,9 mln zł, z czego gmina Głuszyca otrzymała dofinansowanie unijne w wysokości ponad 1 mln zł oraz dofinansowanie z budżetu państwa wynoszące ponad 126 tys. zł. Planowany termin zakończenia robót budowlanych to wrzesień 2020 roku. Wcześniej zmodernizowane zostało oświetlenie wokół obiektu oraz droga dojazdowa.

Historia obiektu usytuowanego przy ul. Parkowej 9 w Głuszycy był pierwotnie jednym z trzech tzw. pałaców fabrykanta, należących do rodziny Kauffmannów, jednych z pierwszych właścicieli dawnych zakładów włókienniczych znajdujących się na terenie przedwojennej Głuszycy. Willa została wzniesiona z inicjatywy samego Meyera Kauffmanna w 1862 roku. Otaczał ją park w stylu angielskim, do którego nasadzenia sprowadzono egzotyczne drzewa i krzewy z całego świata. Istniejąca sadzawka to pozostałość po wspaniałym systemie wodnym, do którego wodę kierowano z ujęć znajdujących się na zboczach przylegającego Masywu Jedlińskiej Kopy. Do 1894 roku, czyli do momentu wybudowania willi w obecnym Ogrodzie Jordanowskim, była to główna willa reprezentacyjna. Właściciele mieszkali tu latem, przyjmowali tu też gości. Od samego początku budynek posiadał centralne ogrzewanie zasilane z przyległego zakładu. Na przestrzeni lat willa była wielokrotnie modernizowana.

Poprzez: gluszyca.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz