Uzyskanie praw miejskich dla Kamieńca Ząbkowickiego jest od ponad dwóch lat wpisane w wieloletnią strategię rozwoju tej gminy. Wójt Marcin Czerniec, który jest jednym z promotorów tej idei, zwrócił się do radnych obecnej kadencji o przyjęcie uchwały określającej stanowisko Rady Gminy w tej kwestii. Zapowiedział też rozpoczęcie konsultacji społecznych podczas mającego się właśnie rozpocząć cyklu zebrań wiejskich, na których będą wybierani nowi sołtysi i nowe rady sołeckie.
Podczas sesji Rady Gminy, która odbyła się w ubiegłym tygodniu, wójt przedstawił radnym projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli uzyskania praw miejskich dla Kamieńca Ząbkowickiego i tym samym przekształcenia samorządu w gminę miejsko-wiejską. Marcin Czerniec w swoim wystąpieniu akcentował zarówno zalety, jak i punkty budzące wątpliwości i czy obawy mieszkańców. W odniesieniu do tych drugich podkreślił, że mieszkańcy nie poniosą żadnych kosztów związanych z ewentualnym przekształceniem. Zwrócił także uwagę na fakt, że Kamieniec Ząbkowicki nie straci prawa do korzystania ze środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a jednocześnie będzie mógł być beneficjentem programów wspierających rewitalizację miast. Wskazał na naturalną tendencję inwestorów biznesowych i indywidualnych, do lokowania swoich projektów na obszarach miejskich. Poinformował przy tym, że siedziba gminy, czyli Kamieniec Ząbkowicki, spełnia wszelkie kryteria wymagane dla miejscowości mających nabyć prawa miejskie. Przypomniał również okoliczności historyczne, w których miejskość została Kamieńcowi odebrana. „Prawa miejskie niewątpliwie podniosą prestiż naszej Gminy i będą działać na korzyść naszych mieszkańców w perspektywie wieloletniej, także wtedy, gdy wielu z nas nie będzie już pełnić obecnych funkcji w samorządzie” – mówił wójt Marcin Czerniec, proszą o dyskusję radnych w tej sprawie i o podjęcie uchwały wytyczającej kierunek dalszych prac.
Marta Syposz wniosła o skierowanie uchwały do analiz w komisjach stałych Rady. Inne zdanie miał radny Mateusz Gnaczy, który z kolei uznał, że najpierw należy przeprowadzić konsultacje społeczne w tej sprawie (przewidziane zresztą w uchwale poprzedniej Rady Gminy). Z tą opinią stanowczo nie zgodził się radny Ryszard Bierut, który przypomniał, że tak jak w sprawie uchwały intencyjnej o zamiarze przejęcia szkoły ponadgimnazjalnej, tak i w tym przypadku Rada powinna i może podjąć uchwałę wskazującą na wolę działania w kierunku pozyskania praw miejskich dla Kamieńca. Radny Tadeusz Cenarski apelował o głosowanie nad projektem uchwały złożonym przez wójta. Z kolei radna Bernadeta Chodasewicz zauważyła, że brak jasnego stanowiska części radnych w tej ważnej sprawie wynika z „braku zaufania i niechęci wobec wójta i jest przejawem braku troski o dobro całej gminy”. Mimo, iż najdalej idący wniosek radnego Tadeusza Cenarskiego zmierzał do przesądzenia o uchwale w wersji rekomendowanej przez wójta, przewodniczący Aleksander Ciapka zarządził głosowanie nad wnioskiem radnej Marty Syposz. Tym sposobem większość radnych odłożyła sprawę praw miejskich dla Kamieńca „ad acta”, sugerując, że decyzja zapadnie pod koniec bieżącego roku. Charakterystyczne było to, że nikt z radnych przeciwnych podjęciu uchwały na piątkowej sesji, nie wyraził swojej opinii w kwestii będącej przedmiotem uchwały.
Rada Gminy jednogłośnie podjęła też uchwałę zmieniającą tegoroczny budżet. Dzięki temu wójt mógł złożyć w terminie aplikację o dotację na zakup sprzętu dla ochotniczej straży pożarnej. W tej sprawie zabrał głos radny Mateusz Gnaczy zaznaczając, że „występuje jako Mateusz Gnaczy, jako radny Mateusz Gnaczy, jako Mateusz Gnaczy – członek OSP oraz jako Mateusz Gnaczy – członek gminnych i powiatowych władz OSP”. Nie kwestionując zasadności zakupu sprzętu dla kamienieckich pożarników, toczył dłuższy wywód o technicznych i kosztowych aspektach planowanego zakupu. Po uwadze przewodniczącego Rady, aby „przeszedł do rzeczy”, Mateusz Gnaczy wyraził poparcie dla projektu uchwały zmieniającej budżet gminny. Odpowiadając, wójt Marcin Czeniec przypomniał, że złożenie wniosku o wsparcie fnansowe nie decyduje o jego przyznaniu, bo następuje to w drodze konkursu. Zwrócił też uwagę na oczywistą konieczność doposażania i modernizowana sprzętu OSP, tym bardziej w odniesieniu do jednostek działających w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym.
Na zakończenie obrad wójt Marcin Czerniec oraz przewodniczący Rady Gminy Aleksander Ciapka złożyli wszystkim obecnym i mieszkańcom życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.