„Ryśki to fajne chłopaki” – mówi popularne powiedzonko, ale nie sprawdziło się ono w przypadku Ryszarda Nowaka, który w oczach większości radnych Rady Powiatu Ząbkowickiego nie okazał się „fajnym” kandydatem na członka Zarządu Powiatu.
10:9 – takim stosunkiem głosów upadł wniosek starosty Romana Festera (PO) o powołanie Ryszarda Nowaka (PSL) na nieetatowego członka zarządu. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że zaledwie miesiąc temu R. Nowak złożył rezygnację z tego stanowiska, które pełnił etatowo od grudnia 2014 r., kiedy to w budzących kontrowersje okolicznościach otrzymał tę funkcję tuż po jesiennych wyborach samorządowych. Wynik głosowania, do jakiego doszło podczas sesji Rady Powiatu Ząbkowickiego, która odbyła się 29 października 2015 r. okazał się nie tylko niekorzystny dla samego kandydata, ale też dla koalicji, która w takim głosowaniu okazała się nie mieć większości wśród radnych.
Podczas październikowej sesji poruszono także sprawę zróżnicowania wynagrodzeń, jakie dotknie pielęgniarki i ratowników medycznych. Te pierwsze, w wyniku akcji protestacyjnych, wymusiły w trakcie kampanii wyborczej decyzję rządu o wprowadzeniu podwyżek płac. Ci drudzy zostali pominięci decyzjami ministra zdrowia. O sprawiedliwe traktowanie ratowników medycznych upomniał się radny Marcin Gwóźdź w imieniu Klubu Prawa i Sprawiedliwości. O szczegółach tej sprawy pisaliśmy już wczoraj w naszym portalu. Radna Agnieszka Tandereszczak („Praworządni”) zwróciła się do starosty z prośbą o wyjaśnienie przyczyn, dla których zrezygnowano z zakupu koparko-ładowarki na potrzeby Zarządu Dróg Powiatowych. Zdaniem radnej taka inwestycja zwróciłaby się bardzo szybko, podczas gdy obecnie ZDP musi wynajmować tego rodzaju sprzęt i sowicie opłacać tę usługę. Starosta Roman Fester stwierdził, że postanowiono wycofać się z części tegorocznych wydatków, aby obniżyć deficyt budżetu powiatowego. „Decyzja w sprawie sprzętu nie jest jeszcze przesądzona i być może zostanie podjęta w ramach przyszłorocznego budżetu” – stwierdził starosta.
Głównym tematem obrad była informacja o stanie oświaty w Powiecie Ząbkowickim za rok szkolny 2014/15. Informację tę przedstawiła Kinga Grabowa- kierownik wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym. W minionym roku szkolnym funkcjonowały na naszym terenie cztery szkoły ponadgimnazjalne (jedna z nich, tj. Zespół Szkół Ponadginazjalnych im. J. Lubienieckiego w Kamieńcu Ząbkowickim, została zlikwidowana, o czym pisaliśmy). Ponadto działały dwie placówki kształcenia specjalnego, dom wczasów dziecięcych oraz Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doskonalenia Nauczycieli. W omawianym okresie naukę kontynuowało niemal 2 000 uczniów, a zatrudnionych było zatrudnionych było 210 nauczycieli pracujących w pełnym wymiarze i 58 nauczycieli niepełnozatrudnionych. Najpoważniejszym wyzwaniem dla powiatowej sieci szkół jest zjawisko niżu demograficznego, które z roku na rok obniża liczbę gimnazjalistów, którzy mogliby trafić do szkół oraz wybieranie przez absolwentów gimnazjów szkól poza Powiatem Ząbkowickim. W opinii Kingi Grabowej ten drugi problem nie narasta już, ale nadal zauważalnie wpływa na liczbę uczniów w szkołach prowadzonych przez samorząd powiatowy. Najwyższy poziom zdawalności egzaminu maturalnego odnotowało Liceum Ogólnokształcące im. W. Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich, gdzie wynik 97,1% sytuuje tę szkołę w ścisłej czołówce w skali całego Dolnego Śląska. Do powyższego dodać należy fakt, iż w Powiecie Ząbkwickim działają ponadto dwie niepubliczne szkoły ponadgimnazjalne, tj.: Katolickie Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa Cechu Rzemiosł Rożnych i Małej Przedsiębiorczości w Ząbkowicach. Z kolei dla dorosłych ofertę kształcenia ponadgimnazjalnego przedkładają: Policealna Szkoła dla Dorosłych Edukacji Innowacyjnej, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych i Szkoła Policealna dla Dorosłych Centrum Kształcenia Edukator oraz Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych Centrum Kształcenia Edukator. Wszystkie te placówki mają swoje siedziby w Ząbkowicach.
Radni podczas sesji podjęli kilka uchwał. Rozpatrzono m.in. projekty uchwał w sprawach: zmian wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Ząbkowickiego, zmian w budżecie Powiatu Ząbkowickiego na rok 2015, przyjęcia powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego w Powiecie Ząbkowickim w latach 2015 – 2018 pt. „Bezpieczny Powiat Ząbkowicki” oraz wysokości w 2016 r. opłat za usuwanie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu, jeżeli przed wydaniem dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania ustaną przyczyny jego usunięcia. Gościem obrad była posłanka Monika Wielichowska (PO), która podziękowała za ponowny jej wybór do Sejmu RP i zadeklarowała współpracę w sprawach ważnych dla Powiatu Ząbkowickiego. Poinformowała też o decyzji w sprawie ogłoszenia przetargu na dokumentację projektową modernizacji drogi krajowej nr 8.