Centrum przyrodniczo-ekologiczne ma się wkrótce stać nowym magnesem przyciągającym turystów do Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Rozpoczęły się także kolejne prace odtworzeniowe wewnątrz zabytkowego obiektu.
Informowaliśmy niedawno w naszym portalu, że częścią atrakcji stanie się w jednej z pałacowych oficyn unikalna w skali regionu motylarnia. Jak się okazuje to nie będzie jedyny atut miejsca, bo drugim staje się właśnie odtwarzany barokowy fragment ogrodu opackiego, który przed wiekami zapewniał miejsce kontemplacji i rekreacji dla cystersów w plenerowej przestrzeni.
Ponad 600 lat obecności zakonu cystersów wyrzeźbiło trwały ślad na naszym mieście. W XVIII wieku, w okresie rozkwitu opactwa, powstały wokół niego wspaniałe barokowe ogrody opackie które zapewniały miejsce wypoczynku i kontemplacji dla cystersów. Po zlikwidowaniu klasztoru stopniowo zniszczono wszystkie zewnętrzne elementy świadczące o ich istnieniu, pozostały jednak ryciny pokazujące ich pierwotne piękno. Po ponad 200 latach udało się pokazać na wybranym fragmencie to, co było owocem wielu lat ciężkiej i wytrwałej pracy ojców cystersów – napisał w mediach społecznościowych burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec.
Przywracany według znalezionych i potwierdzonych przez ekspertów planów ogród opata stać się mają nie tylko częścią centrum przyrodniczo-ekologiczne w Pałacu Marianny Orańskiej. Stanie się bowiem elementem dydaktycznym, gdzie na własne oczy zwiedzający zobaczą ponad 200 gatunków roślin i krzewów. Zakończenie prac jest przewidywane na koniec września br., ale cykl wegetacji roślin sprawia, że w pełnej krasie to miejsce ujrzymy zapewne wiosną przyszłego roku. W przestrzeń ogrodu wkomponowany ma być odkopany w trakcie badań archeologicznych most na fosie, jaka kiedyś otaczała klasztoru ojców cystersów.
Prowadzone obecnie prace obejmują także renowację istniejących zabytkowych murów dawnego ogrodu opackiego oraz ułożenie ścieżek spacerowych wraz z odtworzeniem ich historycznego podziału, posadowienie rzeźb i postumentów. Pod ziemią znajdą się konieczne instalacje wodne i kanalizacyjne, a cały teren będzie oświetlony. Wygrodzenie ogrodu zaznaczy strefę wolną od zgiełku i przestrzeń spotkania z pięknem przyrody oraz zapewni komfort odpoczynku przybywającym w to miejsce – podkreśla burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec.
Trwają ponadto prace przy odtwarzaniu historycznego pokrycia tarasu przejściowego wewnątrz Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Rewitalizacji poddany będzie cały taras, odbudowane będą bariery na wzór historycznych. Nastąpi także osuszenie i zabezpieczenie stropu pod tarasem. Przywrócone mają też być na ciągu spacerowym ozdobne lastryka według wzorów, jakie kiedyś wymyśliła sobie Księżna Marianna – założycielka pałacu i parku w Kamieńcu Ząbkowickim.
Foto: Marcin Czerniec - Facebook