Od kilku lat samorząd Barda czyni starania, aby charakterystyczny krajobrazowo kamienny most na Nysie Kłodzkiej był coraz bardziej atutem wizerunkowym miasta.
Po przeprowadzonej renowacji obiektu, czego zwieńczeniem było, relacjonowane w naszym portalu, przywrócenie na moście pomnika św. Jana Nepomucena w 2019 r., tym razem zainstalowano profesjonalne podświetlenie konstrukcji przejścia nad Nysą Kłodzką. System podświetlenia mostu obejmuje pięć łuków, eksponuje kamienną strukturę płaszczyzn bocznych oraz formy filarów i akcentuje ostrogi. Kolorystykę podstawową światła ustawiono na monochromatyczną białą z opcją włączania kolorów, które będzie można zmieniać w zależności od okoliczności świątecznych czy w związku z wydarzeniami ważnymi dla miasta.
Uruchomienie iluminacji mostu w Bardzie było ukoronowaniem polsko-czeskiego projektu pn. „Iluminacja mostu w Bardzie” realizowanego przez Gminę Bardo i Gminę Kuks, który otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 – napisano w serwisie internetowym magistratu Barda. Wartość wykonanych prac wynosi prawie 27,5 tys. euro. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ponad 23,3 tys. euro, a z budżetu państwa ponad 1,3 tys. euro. Gmina Bardo wniosła 10-procentowy wkład w kwocie ponad 2,7 tys. euro.
Pierwszy most w Bardzie nad Nysą Kłodzką zbudowany został był z drewna w średniowieczu, następny już kamienny powstał w 1589 r, a stylistykę gotycką nadano mu w 1909 r., niestety był wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie i odbudowano w 1950 r., w 1997 r. nie uległ 11-metrowej fali kulminacyjnej, która przelewała się górą mostu – teraz przykuwa wzrok zwiedzających, bywa obiektem malarskich i fotograficznych prac, ale uchodzi też za miejsce romantycznych spacerów – tak o zabytkowym moście w Bardzie pisaliśmy w naszym portalu w 2015 r.
Foto: bardo.pl