Nagrody dla najlepszych uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych i rezygnacja Ryszarda Nowaka ze stanowiska etatowego członka Zarządu, były podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu Ząbkowickiego, tymi punktami, które skupiły szczególną uwagę obserwujących obrady i samych radnych. Nie zabrakło też odniesień do bardzo złego wyniku naszego powiatu w ogólnopolskim rankingu najbardziej zadłużonych samorządów.
Nagrodę za wyniki w nauce w ubiegłym roku szkolnym przyznano 12 uczennicom i uczniom szkół, dla których samorząd powiatowy jest organem prowadzącym. Wyróżnieni zostali: Simona Burtka i Karolina Wacha z Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach; Beata Eperlein, Elżbieta Kasprzyk, Michał Kornaga, Natalia Wenska i Kamila Kudas z Zespołu Szkół Zawodowych w Ząbkowicach; Kamila Startek, Patryk Iżyk i Krystian Gałwa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach oraz Patrycja Kumórek z (rozwiązanego decyzją większości radnych przed wakacjami) Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieńcu Ząbkowickim. Nagrodę za wkład pracy, duże zaangażowanie i uświetnianie uroczystości szkolnych i powiatowych otrzymał ponadto Dawid Plata z Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach. Listy gratulacyjne wręczali: starosta Roman Fester, wicestarosta Mariusz Szpilarewicz oraz wiceprzewodniczący Rady Dariusz Marcinków.
W części roboczej obrad, pierwszych po wakacyjnej przerwie, przyjęto szereg uchwał oraz sprawozdanie z wykonania budżetu za pierwsze półrocze. Z zaprezentowanych informacji wynika, iż plan dochodów i wydatków jest realizowany, natomiast zadłużenie Powiatu przekroczyło poziom 59% (przy dopuszczalnym ustawowo progu 60%). W opublikowanym niedawno ogólnopolskim rankingu zadłużenia polskich samorządów, nasz powiat pod względem poziomu długu znalazł się na 6 pozycji wśród wszystkich 311 powiatów. Wg periodyku „Wspólnota” zadłużenie wynosi 60,40%. Starosta Roman Fester (PO), pytany przez radnego Marcina Gwoździa (PiS) o ten problem, zasłonił się wysokim poziomem inwestycji poniesionych w poprzedniej kadencji (wymienił kwotę ok 56 mln zł) oraz ciążącym na samorządzie 40-milionowym długu, jaki wiele lat temu powstał w zlikwidowanym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Wartość ta jest – wg starosty – zmniejszana, ale nadal stanowi rodzaj balastu dla finansów publicznych. Roman Fester stwierdził, że inne powiaty mają „poukrywane” problemy budżetowe w swoich jednostkach organizacyjnych i gdyby je ujawniono, Powiat Ząbkowicki znajdowałby się w połowie rankingu, a nie w jego czołówce. Nie przekonało to radnego Marcina Gwoździa, który zauważył, iż nakłady poniesione na różne zrealizowane projekty nie zawsze miały charakter inwestycyjny, a sam problem zadłużenia w rzeczywistości nie maleje. Rada zaakceptowała zmianę w Statucie Powiatu Ząbkowickiego. W wyniku tej decyzji zlikwidowane zostało stanowisko etatowego członka Zarządu Powiatu. Sprawa ta zaledwie kilka miesięcy temu była stawiana przez koalicję radnych Platformy Obywatelskiej i pozostałych skupionych wokół starosty na ostrzu noża. Obecnie ta sama grupa radnych zdecydowała o przywróceniu „starej” wersji Statutu. Tym samym etatowym członkiem Zarządu przestał być Ryszard Nowak (PSL), który wcześniej złożył rezygnację z tego stanowiska, ale pozostanie nadal społecznym członkiem Zarządu. Na konieczność poważnego traktowania Statutu, jako priorytetowego dokumentu zwrócił uwagę radny Marek Ciapka (PiS).
Wątpliwości pojawiły się także podczas rozpatrywania projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy Gminie Stoszowice na wykonanie odwiertów studni głębinowej. Na ten cel przeznaczono 10 tys. zł, ale nie w stosunku wysokości kwoty, ale co do jej zasadności, miał zastrzeżenia radny Marcin Gwóźdź (PiS). Podkreślił, że ustawowy obowiązek zaopatrzenia mieszkańców w wodę jest zadaniem własnym gmin. Przypomniał ponadto, że kiedy w 2009 r. o podobną pomoc w trakcie kryzysu związanego z zatruciem wody zwróciła się Gmina Ząbkowice Śląskie, wówczas powiat odmówił wsparcia. Na to wiceprzewodniczący Rady Powiatu Dariusz Marcinków (PO) przypomniał, że analogicznie odmówiono w 2014 r. pomocy Gminie Złoty Stok. Starosta Roman Fester (PO) wyjaśnił, że „mieszkańców Gminy Stoszowice należy traktować jak naszych mieszkańców i musimy w tej sprawie podejść inaczej, aby pomóc”. Tłumaczenie nie było przekonujące, więc radny Marcin Gwóźdź (PiS) wyraził oczekiwanie, aby po zrealizowaniu dofinansowanych przez władze powiatu, Gmina Stoszowice przedstawiła całej Radzie informację o efektach odwiertów pod kątem wydajności potencjalnych źródeł wody i przydatności wody do celów konsumpcyjnych. Problemy z zaopatrzeniem w wodę na terenie Gminy Stoszowice opisywaliśmy w naszym portalu.
Jednogłośnie przyjęto uchwałę, w której samorząd powiatowy dołącza się do apeli o wpisanie modernizacji linii kolejowej nr 276 pomiędzy Wrocławiem a Kamieńcem Ząbkowickim do tzw. Krajowego Programu Kolejowego. Zdaniem radnych obecny stan tej drogi jest bardzo zły, a jej unowocześnienie będzie istotnym elementem stymulującym lokalną gospodarkę, ułatwi także podróżowanie do Wrocławia osobom poszukującym pracy, studiującym lub korzystającym z usług innych instytucji. O tej sprawie tej pisaliśmy w naszym portalu kilka tygodni temu, bo jako pierwsi podobny apel sformułowali samorządowcy w Gminie Kamieniec Ząbkowicki.