Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
-2 °c
Wałbrzych
-4 ° niedz.
-5 ° pon.
-6 ° wt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Aktualności

Przyszłość unijnego rynku pracy: cyfryzacja, automatyzacja i rozwój telepracy

KK przez KK
22 lutego 2021
w Aktualności, PRACA
0
Przyszłość unijnego rynku pracy: cyfryzacja, automatyzacja i rozwój telepracy

Pandemia COVID-19 przyspieszyła niektóre procesy widoczne od pewnego czasu na europejskim rynku pracy, takie jak cyfryzacja, automatyzacja i rozwój telepracy. Trendy te zostaną z nami na dłużej, stawiając przed UE nowe wyzwania – wynika z analizy think tanku Parlamentu Europejskiego.

We wstępie raportu „Przyszłość rynku pracy. Trendy, wyzwania i możliwe inicjatywy”, opracowanej przez think tank PE, eksperci podkreślili, że lockdownowe obostrzenia, zakłócone łańcuchy dostaw, globalne recesje, ograniczone interakcje społeczne, a także zamykane szkoły i placówki opieki nad dziećmi wywarły duży wpływ na sferę pracy. Tymczasowe i trwałe utraty zatrudnienia, wydłużony czas pracy, utrata dochodów i znacząco zmienione warunki pracy stały się wyzwaniem dla uczestników rynku pracy. Połączenie automatyzacji i recesji związanej z koronawirusem to scenariusz „podwójnych zakłóceń”, który dotknął pracowników zatrudnionych w niektórych sektorach gospodarki – czytamy.

Autorzy analizy zwrócili uwagę, że wskutek pandemii wzrosły różnice w ochronie socjalnej pracowników. Jak wyjaśnili, pracownicy etatowi zatrudnieni na czas nieokreślony, którzy mieli już zapewnioną wystarczającą ochronę socjalną, mogą łatwiej uporać się z konsekwencjami pandemii, a bardziej ucierpiały osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy i na czas określony. Stopa bezrobocia w strefie euro w lipcu 2020 r. wzrosła do 7,7% (dla porównania w lutym wynosiła 6,5%). Wzrost ten dotknął zwłaszcza kobiety i osoby poniżej 24 roku życia. Po zakończeniu pandemii ci ludzie mogą stać się następnym straconym pokoleniem – stwierdzili. Dodali, że zgodnie z danymi Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy nieco więcej kobiet niż mężczyzn – 9% w porównaniu z 8% – zostało bezrobotnych w pierwszych miesiącach kryzysu. To samo badanie wykazało, że najczęściej traciły pracę kobiety w przedziale wiekowym 18 – 34 lata (11% w porównaniu z 9% młodych mężczyzn).

W raporcie przypomniano, że wybuch pandemii początkowo zmusił rządy państw członkowskich UE do zamknięcia większości miejsc pracy – za wyjątkiem tych dostarczających podstawowe towary i usługi. Dla niektórych osób telepraca z domu okazała się realną możliwością, pomijając związane z nią wyzwania, jak np. potrzeba wyposażenia technicznego i utrzymanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Telepraca stała się bezprecedensowym społecznym eksperymentem. Jak pokazało jedno z badań, w kwietniu 2020 r. 37% populacji UE wykonywało telepracę, a w niektórych państwach, np. w Finlandii, odsetek ten sięgał nawet 60%. W wielu sektorach metoda ta zapewniła ciągłość pracy i umożliwiła rodzicom wykonywanie obowiązków służbowych pomimo konieczności opieki nad dziećmi w pełnym wymiarze po tym, jak szkoły zostały zamknięte. Jednak granica między pracą a życiem rodzinnym została zatarta, ponieważ oddzielenie obowiązków zawodowych od czasu spędzanego z rodziną stało się problemem dla ok. 27% pracowników – napisano.

Zdaniem ekspertów wiele z tych zmian zostanie z nami po pandemii, generując kolejne wyzwania dla UE i państw członkowskich. Jedną z najistotniejszych jest przyspieszona automatyzacja, która – jak zauważono w dokumencie – dla milionów osób oznacza utratę źródła utrzymania i która wymusi restrukturyzację rynku pracy. Według Światowego Forum Ekonomicznego do 2025 r. wyrówna się czas pracy ludzi i maszyn. Szacuje się, że do tego czasu nowy podział pracy między ludzi i maszyny poskutkuje likwidacją 85 mln miejsc pracy na całym świecie. W ich miejsce powstanie blisko 97 mln nowych miejsc pracy, lepiej dostosowanych do procesu automatyzacji – podano w raporcie.

Autorzy analizy wskazali przy tym na pilną potrzebę podnoszenia kwalifikacji cyfrowych pracowników należących do starszych grup wiekowych, co ma zwiększyć ich konkurencyjność. Oprócz umiejętności cyfrowych w najbliższych pięciu latach na rynku pracy szczególnie cenione będą umiejętności krytycznego myślenia, analizy, rozwiązywania problemów, odporności na stres i elastyczności. Szacuje się, że ok. 40% pracowników będzie musiało przekwalifikować się na sześć miesięcy lub krócej, a 94% liderów biznesu oczekuje, że pracownicy posiądą nowe umiejętności w miejscu pracy (to gwałtowny wzrost w porównaniu z 65% w 2018 r.) – zaznaczyli.

W raporcie opisano także działania, jakie powinna podjąć UE, by sprostać wymienionym wyzwaniom. Skoro automatyzacja niektórych zadań będzie postępować, UE musi znaleźć rozwiązania mające na celu zapewnienie pracownikom nowych umiejętności. W rezolucji z lutego 2019 r. w sprawie kompleksowej polityki przemysłowej w dziedzinie sztucznej inteligencji i robotyki PE podkreślił, że programy nauczania muszą być dostosowane do procesu automatyzacji, m.in. poprzez ustanowienie nowych ścieżek uczenia się i korzystania z nowych technologii – zwrócono uwagę.

W ocenie autorów analizy istotne jest również zwiększenie integracyjności rynku pracy, np. poprzez większą otwartość na osoby z niepełnosprawnością, słabiej wykształcone lub pochodzące spoza Unii. Należy także dążyć do podnoszenia umiejętności i zwiększenia możliwości przekwalifikowania starszych pracowników. To był – i dzięki nowemu Europejskiemu programowi na rzecz umiejętności nadal jest – jeden z priorytetów UE. Spośród 12 działań, które tworzą program, kilka dotyczy starszych pracowników – chociażby indywidualne konta edukacyjne, których celem jest likwidacja luk w dostępie do szkoleń zawodowych seniorów. Komisja ma rozpocząć tę inicjatywę w ostatnim kwartale 2021 r. Natomiast inna inicjatywa przewidziana w programie ma ułatwić obywatelom korzystanie z mikropoświadczeń w celu zwiększania zawodowych kompetencji – czytamy.

Eksperci zwrócili także uwagę, że na szczeblu UE przydatna byłaby regulacja zapewniająca pracownikom świadczącym telepracę prawo do bycia offline w określonych porach dnia, a tym samym ułatwiająca im zachowanie zdrowia psychicznego i równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym. Przypomnieli jednocześnie, że w styczniu PE przyjął sprawozdanie dotyczące prawa pracowników do bycia offline, apelując tym samym do Komisji Europejskiej o właściwą dyrektywę w tej sprawie. Rozporządzenie w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy telepracowników może stać się konieczne. Konieczność śledzenia osób pracujących zdalnie w trakcie godzin pracy w celu ochrony interesów ekonomicznych pracodawcy wywołuje obawy etyczne. Na poziomie Unii prywatność pracowników chroni rozporządzenie o ochronie danych osobowych, tj. RODO, jednak w tej kwestii należy zrobić więcej na poziomie krajowych regulacji – stwierdzili.

Prócz tego w analizie wskazano potrzebę włączania nowych grup pracowników do europejskich systemów zabezpieczenia społecznego. Pierwsze kroki w tym kierunku to – jak przypomniano – zalecenie Rady UE w kwestii dostępu pracowników i osób samozatrudnionych do ochrony socjalnej, a także dyrektywa PE w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy.

Trzeba jednak rozszerzyć środki zabezpieczenia społecznego na pracowników wykonujących pracę w niestandardowych formach, np. osoby samozatrudnione, zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy i na czas określony. Należy także uwzględnić osoby poszukujące pracy pozostające w zatrudnieniu przerywanym. Można to osiągnąć poprzez oddzielne dyrektywy lub wytyczne dla poszczególnych grup pracowników – dodano.

Poprzez: PAP MediaRoom

Tagi: PAPprzedsiębiorczośćUnia EuropejskaRynek pracy
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Zapraszamy do przedszkoli publicznych w Gminie Ząbkowice Śląskie

Następny wpis

Młodzi złodzieje – początek dorosłości za kratkami

Następny wpis
Młodzi złodzieje – początek dorosłości za kratkami

Młodzi złodzieje – początek dorosłości za kratkami

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Ks. Tadeusz Fitych Ostatnie słowa Benedykta XVI

Ks. Tadeusz Fitych: Ostatnie słowa jakie Benedykt XVI wypowiedział przed śmiercią to: „Jezu, kocham Ciebie”

31 stycznia 2023
WAŁBRZYCH: Nazwij dziecko Daisy, a dostaniesz darmową wyprawkę

WAŁBRZYCH: Nazwij dziecko Daisy, a dostaniesz darmową wyprawkę

2 lutego 2023
Taka natura jest w każdym Polaku

„Taka natura jest w każdym Polaku: bez wolności trudno mu żyć” – 1863 i 2023 to ogniwa naszej historii

29 stycznia 2023

Wolność

12 lipca 2020
#GóryBezBrawury – chcemy, aby na Dolnym Śląsku w górach było bezpieczniej

#GóryBezBrawury – chcemy, aby na Dolnym Śląsku w górach było bezpieczniej

2
Spotkać człowieka można tylko twarzą w twarz

Spotkać człowieka można tylko twarzą w twarz – wszystko inne nie przynosi szczęścia

2
Tego weekendu nie można przegapić

Tego weekendu nie można przegapić! Moc zimowych atrakcji na Dolnym Śląsku przez całą zimę!

1
Taka natura jest w każdym Polaku

„Taka natura jest w każdym Polaku: bez wolności trudno mu żyć” – 1863 i 2023 to ogniwa naszej historii

1

Rollercoaster emocji i śmiechu dla całej rodziny – „Magiczni SHOW”

4 lutego 2023
Wszystko w 5 minut

Wszystko w 5 minut… – „Speed dating”

4 lutego 2023
Dziecięcy świat w dwóch odsłonach

Dziecięcy świat w dwóch odsłonach – „Dziadek do Orzechów”

4 lutego 2023
Katarzyna Zakrzewska: „Sport uczy odpowiedzialności i dyscypliny” [STUDIO FAKTY]

Katarzyna Zakrzewska: „Sport uczy odpowiedzialności i dyscypliny” [STUDIO FAKTY]

4 lutego 2023

Ostatnie aktualności

Dzierżoniów

Rollercoaster emocji i śmiechu dla całej rodziny – „Magiczni SHOW”

4 lutego 2023
Wszystko w 5 minut
Aktualności

Wszystko w 5 minut… – „Speed dating”

4 lutego 2023
Dziecięcy świat w dwóch odsłonach
Kłodzko

Dziecięcy świat w dwóch odsłonach – „Dziadek do Orzechów”

4 lutego 2023
Katarzyna Zakrzewska: „Sport uczy odpowiedzialności i dyscypliny” [STUDIO FAKTY]
Dolny Śląsk

Katarzyna Zakrzewska: „Sport uczy odpowiedzialności i dyscypliny” [STUDIO FAKTY]

4 lutego 2023
Minimalizm przenikanie zanikanie
Kłodzko

Minimalizm, przenikanie, zanikanie – „Wieloświaty”

4 lutego 2023
Rapsodie espagnole
Aktualności

„Rapsodie espagnole” – w wersji Książek Piano Duo

4 lutego 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolnego Śląska. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
Jest plan działań upamiętniających najsłynnie Jest plan działań upamiętniających najsłynniejszą w historii mieszkankę Zamku Książ.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/patronat-ambasady-brytyjskiej-i-wyprawki-dla-malej-daisy-zamek-ksiaz-na-jezykach-za-granica/ 
#zamekksiąż #daisyvonpless #wałbrzych #historia #przeszłość #zabytki #architektura #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny
Już od kilku lat Wałbrzyska Specjalna Strefa Eko Już od kilku lat Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park“ systematycznie wspiera kluby sportowe, ochotnicze straże pożarne i wiele innych organizacji oraz instytucji użyteczności publicznej na terenie Dolnego Śląska, Wielkopolski oraz Opolszczyzny.
📸✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/ponad-milion-zlotych-na-dzialania-z-zakresu-sponsoringu-i-spolecznej-odpowiedzialnosci-w-2023-roku-przekaze-walbrzyska-specjalna-strefa-ekonomiczna/ 
#społecznaodpowiedzialnośćbiznesu #wałbrzyskaspecjalnastrefaekonomiczna #investpark #wałbrzych #piotrwojtyczka #organizacjepozarządowe #współpraca
W roku 2021/2022 kłodzki Zespół Szkół Technic W roku 2021/2022 kłodzki Zespół Szkół Technicznych był włączony w rządowy program Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. W obecnym roku szkolnym placówka weszła w krajowy program Oddziałów Przygotowania Wojskowego.
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/zespol-szkol-technicznych-w-klodzku-w-krajowym-programie-oddzialow-przygotowania-wojskowego-podpisano-dokumenty-i-zaczyna-sie-szkolenie-video/ 
#edukacja #obronność #szkoleniewojskowe #kłodzko #zespółszkółtechnicznychkłodzko #22karpackibatalionpiechotygórskiej #16dolnośląskabrygadaobronyterytolialnej
226 żołnierzy z 22. Karpackiego Batalionu Piecho 226 żołnierzy z 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku udało się w ramach 47. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego międzynarodowych sił pokojowych NATO na służbę w Kosowie. Będą tam 6 miesięcy.
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/226-zolnierzy-jest-juz-na-misji-kfor-w-kosowie-wyjechali-z-klodzka-video/ 
#wojsko #wojskopolskie #kfor #nato #otan #onz #kłodzko #kosowo #22karpackibatalionpiechotygórskiej #obronność #misja
Piękne są Karkonosze - przekonajcie się sami. W Piękne są Karkonosze - przekonajcie się sami. Wędrówki i widoki zimą dostarczają wielu emocji. 
#karkonosze #sudety #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #wedrówki #wędrówkipogórach #polskoczeskiegóry
Hold School Kłodzko zorganizowało Mistrzostwa Zi Hold School Kłodzko zorganizowało Mistrzostwa Ziemi Kłodzkiej we wspinaczce sportowej. Nie zabrakło także wypowiedzi uczestników. Jakie trudności niesie za sobą ten sport?
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/mistrzostwa-ziemi-klodzkiej-we-wspinaczce-sportowej-wideo/ 
#ścianawspinaczkowa #kłodzko #czaswolny #sport #sportyekstremalne #holdschoolkłodzko #zawody #mistrzostwa #ziemiakłodzka

Rollercoaster emocji i śmiechu dla całej rodziny – „Magiczni SHOW”

4 lutego 2023
Wszystko w 5 minut

Wszystko w 5 minut… – „Speed dating”

4 lutego 2023
Dziecięcy świat w dwóch odsłonach

Dziecięcy świat w dwóch odsłonach – „Dziadek do Orzechów”

4 lutego 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT