Zapowiadam dziś pierwszy synod diecezji świdnickiej. (…) Chcemy odważnie i z miłością mówić o Kościele, który kochamy, myśleć o przyszłości w kontekście aktualnych wyzwań, a także realnie wpływać na jego kształt.
Tak brzmi oficjalna już zapowiedź zwołania synodu diecezji świdnickiej. Decyzję w tej sprawie podjął ks. biskup Marek Mendyk i ogłosił ją w liście skierowanym do wiernych. Dokument ma być czytany we wszystkich kościołach podczas każdej Mszy św. w pierwszą niedzielę Adwentu, jaka przypada 3 grudnia br. Sesja inauguracyjna zgromadzenia zaplanowana jest na 18 maja 2024 r., czyli w przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Wydarzenie jest procesem równoległym do udziału w Synodzie Powszechnym zwołanym przez papieża Franciszka, który trwa w całym Kościele od 2021 r.
Po konsultacjach z wiernymi oraz osobami zaangażowanymi w życie Kościoła diecezjalnego, a także po zasięgnięciu opinii Rady Kapłańskiej uznałem, że z okazji zbliżającej się 20. rocznicy ustanowienia diecezji świdnickiej nadszedł czas, by odważnie podjąć refleksję nad tajemnicą Kościoła, któremu na imię diecezja świdnicka. Chcemy odważnie i z miłością mówić o Kościele, który kochamy, myśleć o przyszłości w kontekście aktualnych wyzwań, a także realnie wpływać na jego kształt. To nasze wspólne dzieło wpisuje się w trwający aktualnie synod Kościoła powszechnego, ale też w jakiś sposób jest naturalną konsekwencją programu duszpasterskiego na temat Kościoła i naszego odkrywania w nim swojego miejsca – napisał w liście ks. biskup diecezji świdnickiej Marek Mendyk.
- Według kanonu 460. Kodeksu Prawa Kanonicznego regulującego zasady funkcjonowania instytucji kościelnych synod diecezjalny jest „zgromadzeniem” wybranych kapłanów i innych wiernych Kościoła partykularnego, które dla dobra całej wspólnoty diecezjalnej pomaga biskupowi diecezjalnemu.
- Oznacza to między innymi, że spodziewać się należy cyklu wydarzeń liturgicznych, konferencji i debat na poziomach parafii i diecezji, których celem jest wypracowanie konkluzji poszczególnych grup dla biskupa diecezji w sprawach ważnych dla życia wspólnoty Kościoła diecezji świdnickiej.
Termin zwołania zgromadzenia, które po raz pierwszy odbędzie się w diecezji świdnickiej nawiązuje do 20-lecia ustanowienia tej najmłodszej w Polsce jednostki administracji Kościoła. Papież św. Jan Paweł II dekretem uzupełniającym bullę „Totus Tuus Poloniae populus”, postanowił o wydzieleniu w archidiecezji wrocławskiej, z której wcześniej utworzono także diecezję legnicką, nowej jednostki obejmującej dawne województwo wałbrzyskie. Dekret wszedł w życie w marcu 2004 r. Pierwszym biskupem diecezjalnym był ks. prof. Ignacy Dec (obecnie biskup senior). Na stolicę diecezji wybrano wówczas Świdnicę, ale pod uwagę Stolicy Apostolskiej były również poddawane siedziby w Kłodzku, Wałbrzychu i Nysie (ta ostatnia lokalizacja oznaczałaby ingerencję w granice diecezji opolskiej).
Foto: Diecezja Świdnicka – Facebook
Aby sprawiedliwości dziejowej stało się zadość diecezja świdnicka powinna zmienić nazwę na : DIECEZJA KŁODZKO – ŚWIDNICKA , lub Świdnicko-Kłodzka , a kolegiata kłodzka podniesiona do godności KONKATEDRY. Będzie to choć symboliczne uhonorowanie KŁODZKA i pierwszego ARCYBISKUPA Czech ARNOSTA z Pardubic który pochowany jest w kłodzkiej Kolegiacie , tym bardziej że do czasów przedwojennych KŁODZKO – ZIEMIA KŁODZKA oficjalnie podlegała Archidiecezji Praskiej. Kardynał Bolesław Kominek marzył by w Kłodzku była katedra ale w czasach PRL-u było to niemożliwe i niestety do dnia dzisiejszego Jego zamysł się nie spełnił. Stało się tak bo Kardynał GULBINOWICZ FORSOWAŁ Świdnicę. Nic nie stoi na przeszkodzie by ten błąd naprawić. Oficjalnie
siedziba diecezji pozostanie w Świdnicy i dodatkowych kosztów z tym związanych nie będzie. Wystarczy tylko by EPISKOPAT POLSKI wystąpił do WATYKANU z propozycją o zmianę i ją uzasadnił , a argumenty za – są NIEZBITE.