150 lat temu Marianna Orańska – jakbyśmy dzisiaj powiedzieli – „odebrała klucze” do wykreowanej przez siebie oraz pod wieloma względami unikalnej na skalę Europy rezydencji. Współcześnie to Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim – jeden z pięciu największych w Polsce obiektów zamkowych – w połączeniu z malowniczym i rozległym parkiem, staje się od dziesięciu lat perłą dolnośląskich zabytków.
Po dwuletniej pandemicznej przerwie wróciło do Kamieńca Ząbkowickiego Święto Tulipanów – wydarzenie wymyślone przez lokalny samorząd, aby zaznaczyć niebagatelne znaczenie podjętej dekadę temu pracy nad rewitalizacją zespołu pałacowo-parkowego. Eksponowane są postępujące z roku na rok rezultaty działań, które diametralnie odmieniły tę wyjątkową przestrzeń krajobrazu i architektury, czyli tego, co podarowały nam historia.
Tegoroczny dwudniowy maraton spotkań, prezentacji, koncertów i imprez w minionym weekendzie – zapowiadany w naszym portalu – obfitował w propozycje o różnym charakterze, skierowane do młodszych i starszych, interesujące pasjonatów historii, miłośników kultury i spragnionych rekreacji czy rozrywki. Jeśli jeszcze dodać do tego świetną pogodę, to można było naprawdę znaleźć dla siebie warunki do atrakcyjnego spędzenia czasu z rodziną, przyjaciółmi czy indywidualnie. W niniejszej relacji odnotowanych jest tylko kilka wątków, ale w mediach i portalach społecznościowych widać było mnóstwo wpisów doceniających miejsce i organizację Święta Tulipanów 2022 w Kamieńcu Ząbkowickim.
- W sobotni poranek (7 maja 2022)…
… w Czerwonym Kościółku (czyli miejscowym centrum konferencyjno-wystawienniczym) odbyły się dwie konferencje popularno-naukowe. Pierwsza skupiona była na prowadzonym od 2012 roku wielokierunkowym procesie rewitalizacji Pałacu Marianny Orańskiej. Jak poinformował burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec, na ten cel samorząd wydał dotąd ok. 40 mln zł. Na tę sumę złożyły się kwoty pozyskane z różnych źródeł zewnętrznych, ale też oparte o budżet gminny. Zaakcentowano podczas wystąpień szczególne znaczenie Funduszy Norweskich, dzięki którym do roku 2024 odtworzone mają być bardzo duże przestrzenie pałacu i parku i realizowane będą przeróżne projekty społeczne służące mieszkańcom i przybywającym tutaj turystom.
Wszystko służyć ma nie tylko przywrócenia piękna architekturze i krajobrazowi Kamieńca Ząbkowickiego, ale też rozwojowi życia społecznego i gospodarczego związanego z kulturą, turystyką, edukacją i środowiskiem naturalnym – podkreślał burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec.
- Niedzielne przedpołudnie (8 maja 2022)…
… to między innymi wernisaż wystaw „Stroje Marianny Orańskiej” oraz „Życie i działalność Marianny Orańskiej”. Wydarzenie odbyło się w zrewitalizowanych właśnie wnętrzach oficyny pałacowej. Ten segment odtwarzania pałacu był możliwy w ramach transgranicznego projektu, jaki wspólnie podjęły polskie gminy Kamieniec Ząbkowicki i sąsiedni Złoty Stok oraz czeska Bila Voda. Założeniem inicjatywy jest promowanie kreatywności księżniczki Marianny, dzięki której na tym terenie powstało wiele trwających do chwili obecnej materialnych świadectw kultury. Poddane gruntownej renowacji wnętrza oficyny pałacowej zmieniły się nie do poznania, a ich wygląd i funkcjonalności z pewnością dodają nowych atutów do organizacji kameralnych spotkań lub prezentacji. Warto zaznaczyć, iż wspomniane wyżej ekspozycje zostały podarowane przez Fundację Marianny Orańskiej oraz Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce, stąd liczna obecność obywateli Holandii zaangażowanych we wspieranie rewitalizacji kamienieckiego pałacu.
150-lecie Pałacu Marianny Orańskiej było nie tylko świętowaniem, ale nade wszystko kolejnym etapem historii tego niezwykłego miejsca na mapie Dolnego Śląska, Polski i Europy – podkreślał w trakcie otwarcia oficyny i podczas wernisażu burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec.
- Niedzielne popołudnie i wieczór (8 maja 2022)…
… to ponad wszelką wątpliwość centralny moment. To właśnie data 8 maja 1872 roku oznaczała nie tyle początek – bo ten najpierw znajdował się w wyobraźni Marianny Orańskiej, potem w umysłach architektów i dłoniach budowniczych – ile swego rodzaju narodziny pałacu i parku. Dzisiaj cała ta wyspa przyrody i architektury krajobrazowo dominuje nad Kamieńcem Ząbkowickim, jest widoczna nawet z dużych odległości, gdy ktoś podróżuje samochodem, pociągiem czy rowerem.
Dla podkreślenia szacunku dla historii i jubileuszu zorganizowano przed frontem pałacu plenerowy koncert „Serenady zachodzącego słońca”. Prof. Piotr Rojek z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej Bassem Akiki, jako dyrygent wraz Akademicką Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej we Wrocławiu i kwartet smyczkowy L’Opera Opery Wrocławskiej, zaprezentowali paletę nastrojowych muzycznych kompozycji.
Współcześnie Pałac Marianny Orańskiej jest jednym z pięciu największych w Polsce obiektów pałacowych Wiatry historii sprawiły, że pałac i park uległy degradacji. Od 2012 roku samorząd gminy Kamieniec Ząbkowicki przywraca całe założenia pałacowo-parkowe do stanu, jaki wymarzyła i stworzyła Marianna.
Kamieniec Ząbkowicki coraz bardziej tchnie pozytywnymi energiami dzięki mieszkańcom i gościom. Cieszę się niezmiernie, że kultura staje się coraz ważniejszym elementem naszego planu na rozwój – napisał po koncercie burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec.
Tegoroczne Święto Tulipanów 2022 w Kamieńcu Ząbkowickim okazało się trafną odpowiedzią na „głód” życia publicznego w wymiarze kultury, rekreacji, rozrywki przeżywanych wraz z innymi ludźmi. Liczba odwiedzających w sobotę była duża, w niedzielę jeszcze większa, jak komentowali pracownicy Gminnego Centrum Kultury. Tablice rejestracyjne samochodów na wszystkich parkingach wokół świadczyły o tym, że przybyli tu goście nie tylko z sąsiednich miejscowości.
Prezentacje kwiatów i roślin, produktów lokalnego rękodzieła, konkurencje dla wędkarzy i fanów aktywnego wypoczynku, koncerty na błoniach kamienieckich, imprezy taneczne, instalacje do zabawy dla dzieci, gastronomia, a do tego przychylna pogoda – to wszystko sumuje się dodatnio. I pewnie zachęca, by wracać do pałacu czy parku, aby ponownie znaleźć się w aurze żywej i bogatej przyrody, nasyconej rozmaitymi motywami architektury. Być może kolejne ciekawe i zapowiedziane już wydarzenia, a może naturalna cisza i malowniczość okażą się mocno magnetyczne… Tego zapewne pragnęła 150 lat temu księżniczka Marianna Orańska.
Pamiętam tzw. „zamek” w Kamieńcu Ząbkowickim w stanie ruiny jeszcze w latach 70-80. ubiegłego wieku. Wtedy wraz z koleżankami i kolegami ze Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przy Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły eksplorowaliśmy ten obszar. Działo się to pod czujnym okiem Pana Leopolda Jowczyka – naszego nauczyciela geografii. Gdy chwilę rozmawialiśmy przy okazji opisanych wyżej spotkań byliśmy zgodni, że odnowa pałacu i parku w Kamieńcu Ząbkowickim to ewenement na skalę ogólnopolską. Pamiętam także budzące raczej strach dewastowane mury pałacu i gdy nawet stał się przez jakiś czas „schroniskiem” dla psów. To był przytłaczający obraz i wydawało się, że nie ma nadziei na odtworzenie finezji i fantazji twórców tego miejsca.
Od 2012 roku obserwuję z nieukrywanym szacunkiem tytaniczną pracę samorządu Kamieńca Ząbkowickiego, aby odnowić, zrekonstruować, zreintegrować i przede wszystkim tchnąć na nowo życie w Pałac Marianny Orańskiej oraz całe założenie pałacowo-parkowe. Determinacja, jaką najpierw wójt, a teraz burmistrz Marcin Czerniec, wykazuje by przywrócić dar historii i przekazać go następnym pokoleniom, to – według mnie – model troski o dobro wspólne.
Kamieniec Ząbkowicki nie tylko przywraca absolutnie wyjątkowe i malownicze ogniwa architektury i krajobrazu. Tutaj wytycza się nowe kierunki rozwoju lokalnej społeczności. To odzyskanie awangardowej roli w życiu społecznym, kulturowym i gospodarczym regionu i Polski, a może nawet Europy. To jest możliwe dzięki pietyzmowi, z jakim rekonstruowane są dary historii. W ten sposób Kamieniec Ząbkowicki śmiało sięga po przyszłość. Rozwój człowieka czy społeczności zaczyna się od kultury i ku niej prowadzi. To kreatywność sprawia, że ludzie zmieniają otaczającą rzeczywistość. Na tym opiera się cywilizacja, której twórczym ogniwem można się stać pozostawiając po sobie trwały i szlachetny ślad.
Piękno ma ponadczasową moc. To wartość – obok prawdy i dobra – kreująca triadę przyszłości, jakiej pragniemy dla naszych potomków.
RELACJA i FOTO: Krzysztof Kotowicz FOTO nieoznaczone: udostępnione przez UM Kamieniec Ząbkowicki
Komentowane 1