Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
17 °c
Wałbrzych
18 ° niedz.
21 ° pon.
19 ° wt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Przyroda, architektura, kwiaty, muzyka, piękno – od 150 lat w Pałacu Marianny Orańskiej [FOTO]

KK przez KK
15 maja 2022
w Kamieniec Ząbkowicki, BLOGI, KULTURA
1
Home Ząbkowice Śląskie Kamieniec Ząbkowicki
0
UDOSTĘPNIEŃ
0
WYŚWIETLEŃ
Share on FacebookShare on Twitter

150 lat temu Marianna Orańska – jakbyśmy dzisiaj powiedzieli – „odebrała klucze” do wykreowanej przez siebie oraz pod wieloma względami unikalnej na skalę Europy rezydencji. Współcześnie to Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim – jeden z pięciu największych w Polsce obiektów zamkowych – w połączeniu z malowniczym i rozległym parkiem, staje się od dziesięciu lat perłą dolnośląskich zabytków.

Po dwuletniej pandemicznej przerwie wróciło do Kamieńca Ząbkowickiego Święto Tulipanów – wydarzenie wymyślone przez lokalny samorząd, aby zaznaczyć niebagatelne znaczenie podjętej dekadę temu pracy nad rewitalizacją zespołu pałacowo-parkowego. Eksponowane są postępujące z roku na rok rezultaty działań, które diametralnie odmieniły tę wyjątkową przestrzeń krajobrazu i architektury, czyli tego, co podarowały nam historia.

Tegoroczny dwudniowy maraton spotkań, prezentacji, koncertów i imprez w minionym weekendzie – zapowiadany w naszym portalu – obfitował w propozycje o różnym charakterze, skierowane do młodszych i starszych, interesujące pasjonatów historii, miłośników kultury i spragnionych rekreacji czy rozrywki. Jeśli jeszcze dodać do tego świetną pogodę, to można było naprawdę znaleźć dla siebie warunki do atrakcyjnego spędzenia czasu z rodziną, przyjaciółmi czy indywidualnie. W niniejszej relacji odnotowanych jest tylko kilka wątków, ale w mediach i portalach społecznościowych widać było mnóstwo wpisów doceniających miejsce i organizację Święta Tulipanów 2022 w Kamieńcu Ząbkowickim.

  • W sobotni poranek (7 maja 2022)…

… w Czerwonym Kościółku (czyli miejscowym centrum konferencyjno-wystawienniczym) odbyły się dwie konferencje popularno-naukowe. Pierwsza skupiona była na prowadzonym od 2012 roku wielokierunkowym procesie rewitalizacji Pałacu Marianny Orańskiej. Jak poinformował burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec, na ten cel samorząd wydał dotąd ok. 40 mln zł. Na tę sumę złożyły się kwoty pozyskane z różnych źródeł zewnętrznych, ale też oparte o budżet gminny. Zaakcentowano podczas wystąpień szczególne znaczenie Funduszy Norweskich, dzięki którym do roku 2024 odtworzone mają być bardzo duże przestrzenie pałacu i parku i realizowane będą przeróżne projekty społeczne służące mieszkańcom i przybywającym tutaj turystom.

 

Wszystko służyć ma nie tylko przywrócenia piękna architekturze i krajobrazowi Kamieńca Ząbkowickiego, ale też rozwojowi życia społecznego i gospodarczego związanego z kulturą, turystyką, edukacją i środowiskiem naturalnym – podkreślał burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec.

 

  • Niedzielne przedpołudnie (8 maja 2022)…

… to między innymi wernisaż wystaw „Stroje Marianny Orańskiej” oraz „Życie i działalność Marianny Orańskiej”. Wydarzenie odbyło się w zrewitalizowanych właśnie wnętrzach oficyny pałacowej. Ten segment odtwarzania pałacu był możliwy w ramach transgranicznego projektu, jaki wspólnie podjęły polskie gminy Kamieniec Ząbkowicki i sąsiedni Złoty Stok oraz czeska Bila Voda. Założeniem inicjatywy jest promowanie kreatywności księżniczki Marianny, dzięki której na tym terenie powstało wiele trwających do chwili obecnej materialnych świadectw kultury. Poddane gruntownej renowacji wnętrza oficyny pałacowej zmieniły się nie do poznania, a ich wygląd i funkcjonalności z pewnością dodają nowych atutów do organizacji kameralnych spotkań lub prezentacji. Warto zaznaczyć, iż wspomniane wyżej ekspozycje zostały podarowane przez Fundację Marianny Orańskiej oraz Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce, stąd liczna obecność obywateli Holandii zaangażowanych we wspieranie rewitalizacji kamienieckiego pałacu.

 

150-lecie Pałacu Marianny Orańskiej było nie tylko świętowaniem, ale nade wszystko kolejnym etapem historii tego niezwykłego miejsca na mapie Dolnego Śląska, Polski i Europy – podkreślał w trakcie otwarcia oficyny i podczas wernisażu burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec.

 

  • Niedzielne popołudnie i wieczór (8 maja 2022)…

… to ponad wszelką wątpliwość centralny moment. To właśnie data 8 maja 1872 roku oznaczała nie tyle początek – bo ten najpierw znajdował się w wyobraźni Marianny Orańskiej, potem w umysłach architektów i dłoniach budowniczych – ile swego rodzaju narodziny pałacu i parku. Dzisiaj cała ta wyspa przyrody i architektury krajobrazowo dominuje nad Kamieńcem Ząbkowickim, jest widoczna nawet z dużych odległości, gdy ktoś podróżuje samochodem, pociągiem czy rowerem.

Dla podkreślenia szacunku dla historii i jubileuszu zorganizowano przed frontem pałacu plenerowy koncert „Serenady zachodzącego słońca”.  Prof. Piotr Rojek z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej Bassem Akiki, jako dyrygent wraz Akademicką Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej we Wrocławiu i kwartet smyczkowy L’Opera Opery Wrocławskiej, zaprezentowali paletę nastrojowych muzycznych kompozycji.

Współcześnie Pałac Marianny Orańskiej jest jednym z pięciu największych w Polsce obiektów pałacowych Wiatry historii sprawiły, że pałac i park uległy degradacji. Od 2012 roku samorząd gminy Kamieniec Ząbkowicki przywraca całe założenia pałacowo-parkowe do stanu, jaki wymarzyła i stworzyła Marianna.

 

Kamieniec Ząbkowicki coraz bardziej tchnie pozytywnymi energiami dzięki mieszkańcom i gościom. Cieszę się niezmiernie, że kultura staje się coraz ważniejszym elementem naszego planu na rozwój – napisał po koncercie burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec.

 

Tegoroczne Święto Tulipanów 2022 w Kamieńcu Ząbkowickim okazało się trafną odpowiedzią na „głód” życia publicznego w wymiarze kultury, rekreacji, rozrywki przeżywanych wraz z innymi ludźmi. Liczba odwiedzających w sobotę była duża, w niedzielę jeszcze większa, jak komentowali pracownicy Gminnego Centrum Kultury. Tablice rejestracyjne samochodów na wszystkich parkingach wokół świadczyły o tym, że przybyli tu goście nie tylko z sąsiednich miejscowości.

Prezentacje kwiatów i roślin, produktów lokalnego rękodzieła, konkurencje dla wędkarzy i fanów aktywnego wypoczynku, koncerty na błoniach kamienieckich, imprezy taneczne, instalacje do zabawy dla dzieci, gastronomia, a do tego przychylna pogoda – to wszystko sumuje się dodatnio. I pewnie zachęca, by wracać do pałacu czy parku, aby ponownie znaleźć się w aurze żywej i bogatej przyrody, nasyconej rozmaitymi motywami architektury. Być może kolejne ciekawe i zapowiedziane już wydarzenia, a może naturalna cisza i malowniczość okażą się mocno magnetyczne… Tego zapewne pragnęła 150 lat temu księżniczka Marianna Orańska.

Pamiętam tzw. „zamek” w Kamieńcu Ząbkowickim w stanie ruiny jeszcze w latach 70-80. ubiegłego wieku. Wtedy wraz z koleżankami i kolegami ze Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przy Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły eksplorowaliśmy ten obszar. Działo się to pod czujnym okiem Pana Leopolda Jowczyka – naszego nauczyciela geografii. Gdy chwilę rozmawialiśmy przy okazji opisanych wyżej spotkań byliśmy zgodni, że odnowa pałacu i parku w Kamieńcu Ząbkowickim to ewenement na skalę ogólnopolską. Pamiętam także budzące raczej strach dewastowane mury pałacu i gdy nawet stał się przez jakiś czas „schroniskiem” dla psów. To był przytłaczający obraz i wydawało się, że nie ma nadziei na odtworzenie finezji i fantazji twórców tego miejsca.

Od 2012 roku obserwuję z nieukrywanym szacunkiem tytaniczną pracę samorządu Kamieńca Ząbkowickiego, aby odnowić, zrekonstruować, zreintegrować i przede wszystkim tchnąć na nowo życie w Pałac Marianny Orańskiej oraz całe założenie pałacowo-parkowe. Determinacja, jaką najpierw wójt, a teraz burmistrz Marcin Czerniec, wykazuje by przywrócić dar historii i przekazać go następnym pokoleniom, to – według mnie – model troski o dobro wspólne.

Kamieniec Ząbkowicki nie tylko przywraca absolutnie wyjątkowe i malownicze ogniwa architektury i krajobrazu. Tutaj wytycza się nowe kierunki rozwoju lokalnej społeczności. To odzyskanie awangardowej roli w życiu społecznym, kulturowym i gospodarczym regionu i Polski, a może nawet Europy. To jest możliwe dzięki pietyzmowi, z jakim rekonstruowane są dary historii. W ten sposób Kamieniec Ząbkowicki śmiało sięga po przyszłość. Rozwój  człowieka czy społeczności zaczyna się od kultury i ku niej prowadzi. To kreatywność sprawia, że ludzie zmieniają otaczającą rzeczywistość. Na tym opiera się cywilizacja, której twórczym ogniwem można się stać pozostawiając po sobie trwały i szlachetny ślad.

 

Piękno ma ponadczasową moc. To wartość – obok prawdy i dobra – kreująca triadę przyszłości, jakiej pragniemy dla naszych potomków.

 

RELACJA i FOTO: Krzysztof Kotowicz

FOTO nieoznaczone: udostępnione przez UM Kamieniec Ząbkowicki
Tagi: inwestycjeBliżejKulturysamorządkulturaUnia Europejskaczas wolnykreatywnośćekologiazabytkiDOLNY ŚLĄSKadministracja publiczna
Poprzedni wpis

Dwa malutkie reniferki – poznaj je w ZOO Wrocław [VIDEO]

Następny wpis

Informacja dla osób z Ukrainy – telefon zaufania / Інформація для людей з України – телефон довіри

Następny wpis
Informacja dla osób z Ukrainy – telefon zaufania / Інформація для людей з України – телефон довіри

Informacja dla osób z Ukrainy – telefon zaufania / Інформація для людей з України – телефон довіри

Komentowane 1

  1. Pingback: Jedno z najbardziej romantycznych miejsc Dolnego Śląska – Pałac Księżnej Marianny zanurzony w przyrodzie [VIDEO] - Wrocławskie Fakty

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Niższe podatki także dla seniorów – już od 1 lipca 2022

Niższe podatki także dla seniorów – już od 1 lipca 2022

30 czerwca 2022

Spotkania, debaty, modlitwa, koncerty, warsztaty – przed nami Sudeckie Forum Inicjatyw

30 czerwca 2022
Prawo i Sprawiedliwość reorganizuje się – są nowe okręgi partii i nowi pełnomocnicy

Prawo i Sprawiedliwość reorganizuje się – są nowe okręgi partii i nowi pełnomocnicy

29 czerwca 2022

W wakacje odwiedź Starą Kopalnię – kalendarz wypełniony propozycjami aktywnego wypoczynku

30 czerwca 2022

KANDYDACI DLA ZIĘBIC 2014 – 2018

29

Dwoje na jednego

23
W Wałbrzychu szczepienia będą obowiązkowe – tak chce prezydent miasta i większość radnych

W Wałbrzychu szczepienia będą obowiązkowe – tak chce prezydent miasta i większość radnych

13
W Bielawie mieszkańcy mają swój budżet – jest pięć pomysłów i miesiąc na wybór

W Bielawie mieszkańcy mają swój budżet – jest pięć pomysłów i miesiąc na wybór

12
O zaślepieniu uczuciem… – „Manon”

O tym, jak nieokiełznana młodość łatwo wpada w kłopoty – „Manon”

2 lipca 2022
„Gruzińskie opowieści” – odsłony Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej i Lądku-Zdroju

„Gruzińskie opowieści” – odsłony Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej i Lądku-Zdroju

2 lipca 2022

Będą latać nad lasami, aby zapobiegać pożarom – wspólna inicjatywa wojewódzkich funduszy ochrony środowiska z czterech województw

1 lipca 2022

Eufrozyna i Zygfryd Piątek odkryli Wałbrzych dla nas – pamięć o ich pracy trwa

1 lipca 2022

Ostatnie aktualności

O zaślepieniu uczuciem… – „Manon”
Aktualności

O tym, jak nieokiełznana młodość łatwo wpada w kłopoty – „Manon”

2 lipca 2022
„Gruzińskie opowieści” – odsłony Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej i Lądku-Zdroju
Kłodzko

„Gruzińskie opowieści” – odsłony Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej i Lądku-Zdroju

2 lipca 2022
Dolny Śląsk

Będą latać nad lasami, aby zapobiegać pożarom – wspólna inicjatywa wojewódzkich funduszy ochrony środowiska z czterech województw

1 lipca 2022
Wałbrzych

Eufrozyna i Zygfryd Piątek odkryli Wałbrzych dla nas – pamięć o ich pracy trwa

1 lipca 2022
Włodarze gmin wyznaczają nagrody – sprawcy dewastacji pozostają niewykryci – tym razem w Szczytnej
Kłodzko

Włodarze gmin wyznaczają nagrody – sprawcy dewastacji pozostają niewykryci – tym razem w Szczytnej

1 lipca 2022
Niskie Podatki – już od 1 lipca 2022
Aktualności

Niskie Podatki – już od 1 lipca 2022

1 lipca 2022

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki oraz Dolnego Śląska. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Piotr Krejner

sudeckiefakty

Sudeckie Fakty
„Pałac Marianny Orańskiej i otaczający go par „Pałac Marianny Orańskiej i otaczający go park w Kamieńcu Ząbkowickim są coraz piękniejsze – architektura i przyroda sprawiają, że tu się odpoczywa” - zapewnia burmistrz Marcin Czerniec w #studiofakty 
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/marcin-czerniec-palac-marianny-oranskiej-i-otaczajacy-go-park-w-kamiencu-zabkowickim-sa-coraz-piekniejsze-architektura-i-przyroda-sprawiaja-ze-tu-sie-odpoczywa-studio-fa/
#architektura #przyroda #czaswolny #turystyka #dolnyśląsk #ziemiaząbkowicka #kamieniecząbkowicki #pałac #pałacmariannyorańskiej
programy „Open-Vocal”-owe wyznaczają zarówno programy „Open-Vocal”-owe wyznaczają zarówno wysoki poziom wykonań – co doceniają obserwatorzy, ale też pewien rytm – może lepiej napisać: puls – życia kulturalnego…
✍️📸➡️ https://sudeckiefakty.pl/pisze-literami-nie-nutami-list-inspirowany-muzyka-i-spiewem-foto-video/ 
#muzyka #śpiew #kultura #openvocalartschool #kłodzko
Zobacz jedno z najbardziej romantycznych miejsc Do Zobacz jedno z najbardziej romantycznych miejsc Dolnego Śląska – Pałac Księżnej Marianny zanurzony w przyrodzie.
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/jedno-z-najbardziej-romantycznych-miejsc-dolnego-slaska/ 
#pałac #pałacmariannyorańskiej #architektura #przyroda #krajobraz #czaswolny #rekreacja #odpoczynek #zabytek #ziemiaząbkowicka #dolnyśląsk
Przy pięknej, jak dzisiaj, pogodzie, ale też, gd Przy pięknej, jak dzisiaj, pogodzie, ale też, gdy pada deszcz, przechadzka po Parku Południowym – samotna, we dwoje czy rodzinna, sprzyja ukojeniu po całym pracowitym tygodniu. I sprzyja zdrowiu, które jest w tych czasach bezcenne.
🎥✍️ https://sudeckiefakty.pl/oaza-spokoju-i-wytchnienia-to-odpowiedz-na-pytanie-jak-odpoczac-w-wielkim-miescie-video/
#park #parkpołudniowy #parkpołudniowywrocław #spacer #rekreacja #odpoczynek #odpoczynekwmieście #wrocław #dolnyśląsk
💢 Czy można było kochać i myśleć o miłoś 💢 Czy można było kochać i myśleć o miłości w czasie i miejscu zagłady? Jak marzyć o miłości i okazywać miłość w oceanie nienawiści? Uda się wnieść różę kochanej kobiecie uwięzionej w obozie koncentracyjnym? 
💢Sylwia Winnik prezentowała dzisiaj w Ząbkowicach Śląskich najnowszą swoją książkę „Bezmiłość”.
💢 Teraz migawki ze spotkania- relacja wkrótce @sudeckiefakty. 
#książka #lektura #reportaż #miłość #obózzagłady #bezmiłość #sylwiawinnik
Ojciec, Ojczulek, Tato, Tatuś, Tatulasek, Tatko - Ojciec, Ojczulek, Tato, Tatuś, Tatulasek, Tatko - gdy jest to dobrze. Gdy Go brakuje… 
Wszystkim Ojcom dziękujemy i życzymy, by ojcostwo zawsze było spełnianiem się. Oby - dzisiaj szczególnie - Wasze córki i Wasi synowie byli blisko. 
#ojciec #ojciecicórka #ojciecisyn #ojciecidzieci #tata #tatuś #rodzina #dzieńojca #dzieńtaty #życzenia
O zaślepieniu uczuciem… – „Manon”

O tym, jak nieokiełznana młodość łatwo wpada w kłopoty – „Manon”

2 lipca 2022
„Gruzińskie opowieści” – odsłony Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej i Lądku-Zdroju

„Gruzińskie opowieści” – odsłony Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej i Lądku-Zdroju

2 lipca 2022

Będą latać nad lasami, aby zapobiegać pożarom – wspólna inicjatywa wojewódzkich funduszy ochrony środowiska z czterech województw

1 lipca 2022
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT