Tym razem świdnicki festiwal proponuje powrót do fundamentów. W programie, jak u jego zarania, dominowała będzie muzyka Johanna Sebastiana Bacha wykonywana w wyjątkowym wnętrzu Kościoła Pokoju.

Ten, przez unikalną akustykę i atmosferę, już od niemal czterech wieków jest wyjątkowym źródłem inspiracji dla artystów, miejscem przyciągającym wielbicieli sztuki, ludzi wrażliwych. Miłośnicy twórczości lipskiego kantora ściągają tu z całego świata znajdując kontekst kulturowy wyjątkowo sprzyjający odbiorowi muzyki okresu baroku. Duża część oryginalnego wyposażenia Kościoła Pokoju pochodzi właśnie z czasów Bacha i jego wnętrza dają nam dużo lepszy wgląd w świat architektury otaczającej kompozytora niż najsławniejsze kościoły, w których służył — te bowiem w II poł. XVIII w. i XIX w. zostały poddane tak daleko idącym przeróbkom, że w niczym już nie przypominają samych siebie sprzed trzech stuleci.

Po raz pierwszy w koncertach uczestniczyć będzie można nie tylko na miejscu, ale też za pośrednictwem transmisji online. Otwierając festiwal, wszechstronny i zawsze oryginalny Marcin Masecki zaproponuje swoją interpretację Wariacji Goldbergowskich. Marek Pilch i Aleksander Mocek wykonają największe klawesynowe arcydzieła Bacha. Pierwszy w czasie czterech koncertów zagra komplet obydwu części Das Wohltemperierte Klavier, drugi zaś Die Kunst der FugeToccatyUwerturę w stylu francuskim i Koncert włoski. Robert Bachara, który kilka lat temu wykonał w Świdnicy podczas jednego wieczoru wszystkie sonaty i partity na skrzypce solo patrona festiwalu, teraz z Markiem Toporowskim zagra jego sonaty na skrzypce i klawesyn. Marcin Świątkiewicz poprowadzi wykonanie Pasji wg św. Jana, a Marek Toporowski Koncerty brandenburskie. Simone Kermes zaśpiewa popisowe arie i romantyczne pieśni, a Jakub Józef Orliński wraz z Capellą Cracoviensis wykonają Stabat Mater Vivaldiego i fragmenty oper Händla. Poza tym tradycyjnie odbędą się Nabożeństwa kantatoweŚniadania na trawie, edukacyjny Bach dla dzieci i Akademia Bachowski Junior. Będzie też nowość: Ultra Trails — muzyczne podróże śladami wielkich artystów Dolnego Śląska.

XXI FESTIWAL BACHOWSKI ŚWIDNICA „Przegląd czasów przyszłych i warunkowych”tegoroczna edycja Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy odbędzie się w dniach 24 lipca – 16 sierpnia i poszerzona będzie też o koncerty w regionie trwające aż do 30 sierpnia. wejściówki oraz karty VIP dostępne od 9 lipca na bilety.sok.com.pl

Informacje o wszystkich koncertach i wydarzeniach w Świdnicy oraz regionie, a także wejściówkach dostępne są na stronie bach.pl. Jednorazowo jedna osoba zamówić może maksymalnie 6 wejściówek na dany koncert.

PROGRAM FESTIWALU – KLIKNIJ TUTAJ

  • W związku ze szczególnymi okolicznościami w jakich odbywa się tegoroczny festiwal przypominamy o zasadach bezpieczeństwa: zwłaszcza maskach i siadaniu w odpowiednich odległościach od siebie (co drugie miejsce). Liczba miejsc została ściśle ograniczona.
  • Prosimy o przybycie z odpowiednim, co najmniej 15 minutowym wyprzedzeniem.
  • Prosimy też o przychodzenie na koncert z wypełnionym we wszystkich punktach (nazwa imprezy, numer telefonu, imię i nazwisko oraz podpis) oświadczeniem o stanie zdrowia, bardzo nam w ten sposób pomogą i umożliwią sprawną obsługę. Można je pobrać tutaj: https://sok.com.pl/wp-content/uploads/2020/06/OSWIADCZENIE-O-STANIE-ZDROWIA.pdf

Komentarze

Zostaw swój komentarz