Ziemia Kłodzka to wciąż pełne inspiracji pole odkryć dla historyków, poetów, pisarzy i artystów. Jednym z takich miejsc wciąż znajdowanych na nowo jest Żelazno.

W ubiegłą środę czytelnia w kłodzkim ratuszu była miejscem prezentacja książki Piotra Basińskiego i Magdaleny Basińskiej „Żelazno 1945 – 1989. Zarys epoki w dziejach pewnej wsi”. Jak napisano w serwisie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Kłodzku: nie mniej ciekawa niż dzieje niewielkiego Żelazna, była opowieść o powstaniu książki. Książka „Żelazno 1945 – 1989” już wkrótce trafi do rąk czytelników kłodzkiej biblioteki.

Piotr Basiński studiował historię i szczególnie interesował się fortyfikacjami i zabytkami. Zmarł tragicznie w 2009 r. Zostały po nim materiały do pracy licencjackiej, którą pod kierunkiem prof. Małgorzaty Ruchniewicz miał napisać na Uniwersytecie Wrocławskim. Mama Piotra Magdalena Basińska postanowiła dokończyła tę pracę i tak po 9 latach powstała książka. Podczas spotkania mowa była o najciekawszych i najtrudniejszych momentach w pracy nad książką, o rozmowach z mieszkańcami Żelazna, którzy jako pierwsi znaleźli się tam po II wojnie światowej i osobistych emocjach towarzyszących pisaniu.

Dopełnieniem tej osobistej opowieści był pokaz dawnych i współczesnych wizerunków i zdjęć Żelazna przygotowany przez Grzegorza Basińskiego oraz jego wspomnienie o Piotrze uzupełnione zdjęciami z rodzinnego archiwum.

Poprzez: biblioteka.klodzko.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz