Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Grodziszczu uczestniczyli w wycieczce w okolice Trójmiasta i Mierzei Wiślanej. W dniach 8 – 12 czerwca 2015 r. uczestników wyprawy czekały na nich przeróżne atrakcje.
Zaczęło się od długiej i męczącej podróży. Potem było zwiedzenie Starego Miasta w Toruniu, z katedrą i ruinami zamku krzyżackiego, a także wizyta w Planetarium, gdzie podczas seansu pt. „Makrokosmos” uczniowie odbyli emocjonującą wędrówkę w czasie i poznali ewolucję kosmosu na przestrzeni biliardów lat. Największą atrakcją tego dnia było oczywiście przywitanie z morzem skąpanym w promieniach zachodzącego słońca na sztutowskiej plaży.
Następnego dnia wycieczkowicze byli w Gdańsku. Poznawali takie miejsca, jak fontanna Neptuna, ulica Długa i Długi Targ tworzące Trakt Królewski, Kościół Mariacki czy słynąca ze wspaniałych rokokowych organów i będąca najdłuższym kościołem w Polsce (107 m) Katedra Oliwska, w której mieli okazję wysłuchać koncertu organowego. Bardzo emocjonującym wydarzeniem tego dnia było zwiedzanie bursztynowego stadionu PGE Arena, podczas którego uczniowie zasiedli w lożach VIP, zobaczyli szatnie zawodników, sale konferencyjne, ekumeniczną kaplicę, strefę „mixed zone” (miejsce, z którego zawodnicy wychodzą na boisko) oraz Muzeum Lechii Gdańsk. Na koniec wizyty każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy plakat przedstawiający stadion.
Dzień trzeci uczniowie spędzili w okolicach Sztutowa. Najpierw udali się do rezerwatu kormoranów, potem w Muzeum Bursztynu w Stegnie obejrzeli kolekcję unikatowych brył bursztynu bałtyckiego, poznali początki bursztynnictwa oraz nauczyli się odróżniać bursztyn od falsyfikatów. Kolejnym punktem wyprawy było zwiedzenie Muzeum Stutthof, które jest zorganizowane na części dawnego obozu koncentracyjnego, który był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu – funkcjonował od września 1939 r. aż do maja 1945 r. Przedpołudnie uczniowie zakończyli pobytem na plaży i pluskaniem się w lodowatych wodach Bałtyku. Popołudnie natomiast spędzili na zwiedzaniu latarni w Krynicy Morskiej oraz udali się w rejs statkiem po Zalewie Wiślanym. Wieczór zaś upłynął pod znakiem kiełbasek z grilla i aromatycznej pizzy…
Przedostatni dzień obfitował w kolejne atrakcje. Na dobry początek uczniowie zawitali w Akwarium Gdyńskim, gdzie mogli podziwiać rafy koralowe i niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, jak np. jeżowce, pływające w pionie brzytewniki, węgorze ogrodowe, piranie, ośmiornice czy anakondy. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie statku „Dar Pomorza”, podczas którego uczniowie poznali historię żaglowca oraz przeszli przez najciekawsze pomieszczenia, m.in. przez maszynownię, magazyn żagli, mesę oficerską, kuchnię czy salon komendanta. Ostatnią atrakcją tego dnia był spacer po sopockim molo. Po powrocie do Sztutowa wszyscy wybrali się na plażę, na pożegnanie z morzem.
Piątego i jednocześnie ostatniego dnia, wycieczkowicze w drodze powrotnej, zatrzymali się w Malborku, by zwiedzić gotycki zamek krzyżacki, będący jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy. Uczniowie poznali historię zamku, którego funkcja na przestrzeni wieków zmieniała się od klasztoru poprzez twierdzę, reprezentacyjną rezydencję władców, garnizon wojskowy aż do muzeum, którym jest obecnie. Mimo zmęczenia wywołanego wielogodzinnym zwiedzaniem wszyscy wrócili do domów z uśmiechem na ustach, pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień.
W imieniu uczniów i ich rodziców składamy podziękowania dla Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Grodziszcze i Wsi Rudnica za wsparcie finansowe, bez którego na pewno nie odbyłaby się tak długa i tak daleka wycieczka dla naszych podopiecznych. Dziękujemy!
Monika Czekaj - Zespół Szkół Publicznych w Grodziszczu