Międzykontynentalne i bezpośrednie lotnicze połączenie z Wrocławia do Seulu będzie dostępne od jesieni tego roku. Pierwszy rejs jest już zaplanowany na 3 listopada, a pasażerowie wsiądą w Aiport Wrocław na pokład Boeing 787-8 Dreamliner, aby po 11 godzinach znaleźć się na lotnisku Incheon w Seulu.
Wdrożenie bezpośredniego połączenia z Wrocławia do Seulu to między innymi plan ułatwienia obywatelom Korei Południowej transportu do pracy, rodziny oraz do celów turystycznych. Na Dolnym Śląsku bowiem działa światowy gigant w branży elektronicznej, chemicznej i motoryzacyjnej, jakim jest południowokoreański LG Energy Solution. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 500 firm z kapitałem koreańskim, z czego połowa tych firm znajduje się właśnie na Dolnym Śląsku. Uruchomienie nowego połączenia jest odpowiedzią na zwiększony ruch pasażerski z Wrocławia do Warszawy, a stamtąd do Seulu, który od 2007 r. wzrósł czterokrotnie. Jak wynika z szacunków wrocławskiego lotniska, tylko w 2022 r. na trasie Wrocław – Korea Południowa w obie strony podróżowało 35 tys. osób. Szacunki na rok 2023 wskazują, że podróżować na tej linii będzie ok 44 tys. osób, z czego 80% to pasażerowie podróżujący z i do Seulu.
Nie byłoby tej bardzo dobrej informacji i bezpośredniego połączenia lotniczego z Wrocławia do Seulu bez wielostronnej współpracy, na różnych poziomach administracji, także na poziomie regionalnym z instytucjami rządowymi i państwowymi, takimi jak Polskie Linie Lotnicze LOT – mówi wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko.
Z wrocławskiego lotniska pasażerowie polecą liniami PLL LOT bezpośrednio do Seulu i wylądują na jednym z największych hubów w Azji – lotnisku Incheon. Loty do Korei Południowej będą pierwszym międzykontynentalnym i bezpośrednim połączeniem ze stolicy Dolnego Śląska, będą je obsługiwały samoloty Boeing 787 Dreamliner, a przelot na trasie Wrocław – Seul ma trwać około 11 godzin.
To historyczny dzień dla naszego lotniska. Możemy z dumą ogłosić uruchomienie pierwszego transkontynentalnego połączenia z Wrocławia prosto do Seulu realizowanego samolotem, który jeszcze nigdy nie startował z naszego lotniska. Ten wielki, historyczny projekt był możliwy dzięki owocnej współpracy wszystkich zaangażowanych w to podmiotów takich jak samorząd województwa dolnośląskiego, miasto Wrocław, przedstawiciele PLL LOT i przedstawiciele rządu – informuje prezes zarządu Portu Lotniczego Wrocław Cezary Pacamaj.
Port Lotniczy Wrocław planuje rozbudowę i modernizację infrastruktury. Projekt opracowany przez spółkę otrzymał dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w wysokości 175 mln zł. Wybudowane zostaną: nowa płyta postojowa, równoległa droga kołowania i droga szybkiego zjazdu. Pod względem wielkości dofinansowania z UE to największy projekt w branży lotniczej w Europie. Cała inwestycja kosztować ma 350 mln zł.
Jako samorząd województwa dolnośląskiego od wielu lat realizujemy bardzo ambitną, dynamiczną i otwartą strategię rozwoju gospodarczego. Nasz autorski projekt Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza ukierunkowany jest na wsparcie regionalnych przedsiębiorców na międzynarodowych rynkach. Dzięki nowemu połączeniu lotniczemu ułatwimy dolnośląskim przedsiębiorcom relacje biznesowe w Korei Południowej. Bardzo ważnym aspektem uruchomienia stałych lotów z Wrocławia do Seulu jest także umożliwienie komunikacji między Koreą Południową a Dolnym Śląskiem dla społeczności południowokoreańskiej pracującej w LG Energy Solutions, które dynamicznie rozwija się w naszym regionie – uważa marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski.
Komentowane 1