To największa ogólnopolska akcja łącząca bieganie z edukacją. W Ząbkowicach Śląskich odbędzie się druga edycja projektu pod nazwą „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W ubiegłorocznym wydarzeniu uczestniczyło ok. 200 osób. Udział w biegu jest bezpłatny i już można się zapisywać. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa plenerowa w Parku Sybiraków.
Tak jak w 2016 r., co nasz portal relacjonował – biegacze będą mieli do dyspozycji dwie trasy. Podstawową, liczącą 1963 m oraz dodatkową na dystansie 5000 m. Długość krótszego odcinka nie jest przypadkowa. W 1963 r. został zginął ostatni z Żołnierzy Wyklętych Józef Franczak, którego komando SB zamordowało w obławie na terenie Majdanu Kozic Górnych pod Piaskami. Trasa biegu będzie prowadzić Parkiem Sybiraków i pobliskimi terenami zielonymi, a punkt startu i mety znajdować się będzie w centralnej części parku. Nie odbędzie się (wcześniej zapowiadana) wystawa plenerowa pod hasłem pt. „Ostatni Obrońcy Kresów. Polskie Podziemie Zbrojne na Kresach po 1944 roku”. Ekspozycja z przyczyn niezależnych od organizatorów została odwołana.
Tak jak w całym kraju, tak w Ząbkowicach Śląskich, bieg odbędzie się w niedzielę 26 lutego 2017 r. ze startem punktualnie o godz. 12:00. Trwają już zapisy, których można dokonywać klikając TUTAJ. Na odcinku 5-kilometrowym będzie prowadzona klasyfikacja OPEN kobiet i OPEN mężczyzn. Najlepsi otrzymają puchary, a dwustu pierwszych uczestników, którzy zapiszą się do udziału w biegu mogą liczyć na pamiątkowe medale i koszulki z wizerunkiem Żołnierzy Wyklętych. Nad całością organizacji biegu w Ząbkowicach Śląskich czuwa Ośrodek Sportu i Rekreacji. Warto dodać, że jeśli chodzi o Powiat Ząbkowicki, tym razem bieganie połączone z pamięcią o bohaterach najnowszej historii Polski odbędzie się także w Ziębicach, Bardzie i Kamieńcu Ząbkowickim, o czym już informowaliśmy w naszym portalu.
W całej Polsce to będzie już piąta edycja projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Ideą programu, który został zainicjowany przez Fundację Wolność i Demokracja, jest uczczenie pamięci żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego z lat 1944 – 1963 i upowszechnianie wiedzy o tej przez wiele lat zakazywanej wiedzy o postaciach, które są niewątpliwymi wzorami patriotyzmu. Bieg tradycyjnie jest organizowany w ostatnią niedzielę przed 1 marca, kiedy w całej Polsce obchodzone jest od 2010 r. jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.