KULTURA

Płacz Jana pod Krzyżem

0

Widzę Cię, Panie, jak jesteś w swym niebie. Czy nie lepiej Ci było tam zostać u siebie? Stwórca wszechświata rozdał swą wolność, teraz wisisz tu. Nie do poznania, tak bardzo zniszczone ciało Twe krwawi, jest obnażone. Miłość przybita gwoździem do krzyża, trudno pojąć to…, że Ty, Panie, wisisz tu. Wiem, że już w Ciebie nie wtulę się więcej. Chyba, że zaraz po Twojej śmierci, gdy ręce Twe zwolnią z liny ciężaru, teraz wisisz tu. I martwe opatrzę Twe zniszczone ciało, gwoździe wyciągnę z rąk Twoich spękanych i wtedy znów spocznę na piersi jak wczoraj, lecz nie tak spokojny, bo…, bo Ty Panie wisisz tu, bo Ty Panie jesteś tu, bo Ty Panie zmarłeś tu, odkupiłeś nas. Bo Ty Panie wisisz tu, bo Ty Panie wisisz tu, bo Ty Panie jesteś tu, bo Ty Panie zmarłeś tu, odkupiłeś nas. Bądź wywyższony, o Panie nasz! Bądź wywyższony, o Królu nasz! Ja wierzę, że wstaniesz za kilka dni, lecz patrzeć nie mogę, brakuje mi sił. Jak Ci dopomóc, o Panie nasz? Jak Cię uwolnić, o Królu nasz? Czy tylko ów Łotr jest ulgą w Twej śmierci, niewiasty, Twa Matka i ja? Widzę Cię Panie, już jesteś w swym niebie. Radość masz w oczach, idziemy do Ciebie. Skończy się kiedyś ta ciemność na pewno, lecz teraz jesteś tu… Bo Ty Panie kochasz nas, bo Ty Panie kochasz nas.

Czy można nagrać wielkopostny kawałek, który będzie świeży i taki… radiowy, a jednocześnie uniknąć banału i sztampy? Wielki Post jest bardzo bogaty muzycznie. Bardziej niż Boże Narodzenie. Nie tak łatwo znaleźć odważnych, którzy napiszą coś nowego. Dobrze jest znaleźć takie wielkopostne perełki! Piotr Kurstak i Schola Adonai już nie raz pokazali, że mają niezwykły talent do robienia muzyki dobrej i zarazem wpadającej w ucho. Pierwsze co zostanie Wam w głowie to charakterystyczny głos Łukasza Łukaszewicza – lubię takie rockowe głosy. A drugie to gitara (a właściwie gitary) Piotra Kurstaka – muzyka, aranżera, producenta i kierownik scholi „Adonai”, którą wraz z żoną Martą założył i prowadzi od ponad 20 lat przy Duszpasterstwie Akademickim w białostockiej katedrze. Jednym z ostatnich dzieł Piotra jest kierownictwo muzyczne corocznego wydarzenia w Białymstoku o nazwie „Bogu Dźwięki”, do którego komponuje i aranżuje autorską muzykę oraz prowadzi warsztaty. Na co dzień Piotr dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem, prowadząc Muzyczną Piwnicę Pod Katedrą, gdzie uczy gry na gitarze oraz śpiewu. Święty Jan nazywany jest często „uczniem umiłowanym przez Pana”. Czytając napisaną przez niego Ewangelię bardzo łatwo odnieść wrażenie, że tak naprawdę może być nim każdy z nas. Właśnie dlatego ta piosenka jest tak wyjątkowa.

W samo południe w każdą niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas.

Komentarze

Zostaw swój komentarz