Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim odwiedziła wczoraj Ambasador Królestwa Niderlandów Daphne Bergsma. Ten jeden z najcenniejszych w Polsce obiektów jest obecnie wielkim placem budowy czy raczej odbudowy, co – jak widać – wzbudza coraz szersze zainteresowanie.
Goście byli pod wrażeniem wielkości pałacu i parku oraz skali realizowanych prac rewitalizacyjnych i odtworzeniowych, dzięki którym podarowany nam przez historię skarb architektury i krajobrazu wraca do pięknego kształtu obmyślonego i spełnionego z woli Marianny Orańskiej. Starałem się naświetlić Pani Ambasador jak wiele prac już wykonano i jakie są następne zamierzenia w sferze troski o odnowę i promocję całego założenia pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim – napisał wczoraj portalu społecznościowym burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec.
Ambasador Królestwa Niderlandów (Holandii) również nie kryła zadowolenia po wizycie w kamienieckim pałacu. Zwracając się do włodarza gminy nie tylko dziękowała za oprowadzenie po pałacu zbudowanym przez księżniczkę Mariannę Orańską, ale stwierdziła także Zrobiliście tak wiele dla jego odbudowy! Tym, co zwróciło uwagę dyplomatki w czasie przechadzki po pałacu była informacja, że Marianna Orańska zainstalowała najnowocześniejsze systemy ogrzewania i bieżącej wody. Naprawdę wyprzedziła swoją epokę – napisała Daphne Bergsma na swoim profilu społecznościowym.
Obok szeregu sygnalizowanych w naszym portalu robót odtworzeniowych, restauratorskich i rewitalizacyjnych w toku są również żmudne prace artystów. Na finale jest wykuwanie ponad 3,5-metrowej rzeźby Perseusza i postumentu, na jakim stanie ta figura. Dzieło jest wykuwane ręcznie z 6-tonowego bloku marmuru karraryjskiego. Gdy zakończy się ten trwający już od roku proces tworzenia na nowo jednego z wielu dzieł rzeźbiarskich, jakie zdobiły zespół pałacowo-parkowy, Perseusz znów pojawi się za Pałacem Marianny Orańskiej. Wkrótce ma też być wykonany odlew z brązu pomnika bogini Nike, która stanie na 13-metrowej kolumnie. Jak zapewnia włodarz Kamieńca Ząbkowickiego, wzorce obu rzeźb pochodzą z kwerendy archiwów polskich i niemieckich zbiorów oraz zachowanej ikonografii.
Budowę tarasów pałacowych ukończono ponad 150 lat temu. Niestety wszystkie rzeźby, które się tam znajdowały zostały rozbite i zniszczone w okresie powojennym. Szczęśliwie, na dnie basenu, udało się odnaleźć niektóre elementy z dawnej rzeźby odkutej przez Christiana Daniela Raucha. Fascynujące i absolutnie unikatowe w skali europejskiej artefakty na nowo zachwycą odwiedzających Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim – podsumowuje burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec.
In the footsteps of 🇳🇱Marianne van Oranje #MariannaOranska visiting her castle Kamien Zabkowicki where she installed state of the art heating and running water systems. She really was ahead of her time! #IWD2023 @NLWomensrights @DutchMFA pic.twitter.com/bj1IN9l1if
— DaphneBergsma (@DaphneBergsma) March 6, 2023
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim odwiedziła Ambasador Królestwa Niderlandów Pani @DaphneBergsma. Starałem się pokazać skalę prac i zamierzenia dotyczące odnowy i promocji całego założenia pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim. Dziękuję za dobre rozmowy. pic.twitter.com/W5rEv4pl86
— Marcin Czerniec (@MarcinCzerniec) March 6, 2023
Foto: Marcin Czernieć - Facebook