5. rocznica Tragedii Smoleńskiej została w Ząbkowicach uczczona Mszą św., apelem pamięci i otwarciem wystawy plenerowej. Uroczystości – jak co roku – odbyły się na Wzgórzu Świętej Jadwigi, gdzie od dwóch lat znajduje się tablica upamiętniająca ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.
W okolicznościowej homilii celebrujący liturgię ks. Jan Sroka nawiązał do czytań biblijnych. Wywiódł z nich przesłanie o potrzebie budowania życia publicznego na prawdzie, która w odniesieniu do okolicznościach śmierci 96 Polaków pod Smoleńskiem, jest nadal zakłamywana i zagłuszana. Przytaczając wycinki z prasy zwrócił uwagę na szacunek, jakim jest otaczana postać śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego spuścizna poza granicami naszego kraju. Ks. Jan Sroka przypomniał także fakt, iż Polska dotąd nie odzyskała swojej własności w postaci wraku, czarnych skrzynek i innych dowodów umożliwiających prowadzenie rzetelnego śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy. Ten stan rzeczy świadczy o braku suwerenności polskich władz w kwestii dochodzenia do prawdy o przyczynach dramatycznego finału lotu Tu 154M. Ksiądz poinformował przy tym, że petycję w sprawie zwrotu tych przedmiotów można kierować do komisarz Unii Europejskiej ds. zagranicznych.
Po nabożeństwie odbył się apel pamięci. Odczytana została inskrypcja z tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. Śpiewy i recytacja o treściach patriotycznych inspirowały obecnych do głębokiej refleksji zarówno nad znaczeniem narodu w życiu człowieka, nad wymową historii, z której wynika nasze współczesne życie. Kolejnym akcentem rocznicowego wieczoru było otwarcie (zapowiadanej przez nasz portal) wystawy pt. „Ostatni Obrońcy Kresów. Polskie Podziemie Zbrojne na Kresach po 1944 roku”. Ekspozycję przygotowaną przez Fundację Wolność i Demokracja oraz historyków Instytutu Pamięci Narodowej przedstawił w krótkim wystąpieniu historyk Przemysław Mandela. Plenerowa prezentacja losów „wyklętych wśród wyklętych”, jak mówi się o żołnierzach broniących obywateli RP na wschodnich rubieżach kraju, czyli na Kresach. Wystawę będzie można oglądać codziennie przez najbliższe dwa tygodnie.
We wczorajszych społecznych obchodach 5. rocznicy Tragedii Smoleńskiej nie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu. Byli jedynie obecni radni powiatowi: Marcin Gwóźdź i Marek Ciapka oraz radna miejska Grażyna Sobór. Oficjalna delegacja Urzędu Miejskiego z wiceburmistrzem Piotrem Miernikiem i Starostwa Powiatowego z wicestarostą Mariuszem Szpilarewiczem na czele w ciągu dnia zapaliła lampiony pod Pomnikiem Poległym za Ojczyznę.
https://www.youtube.com/watch?v=Kd7chx7-ta8