Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
-6 °c
Wałbrzych
-6 ° niedz.
-1 ° pon.
0 ° wt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Aktualności

Pacjenci i lekarze zgodnie o konieczności szerszego dostępu do nowoczesnych metod monitorowania cukrzycy [VIDEO]

KK przez KK
10 grudnia 2020
w Aktualności
0
Pacjenci i lekarze zgodnie o konieczności szerszego dostępu do nowoczesnych metod monitorowania cukrzycy [VIDEO]

Nowoczesne metody monitorowania glikemii oraz rozwiązania telemedyczne sprawiają, że lekarz otrzymuje więcej informacji obrazujących rzeczywisty stan chorego na cukrzycę, a leczenie staje się bardziej zindywidualizowane i efektywne. Problem polega jednak na tym, że nowoczesne technologie są refundowane tylko dla wąskiej grupy pacjentów.

Wnioski z opracowanego przez czołowych polskich klinicystów raportu na temat najnowszych rozwiązań technologicznych wykorzystywanych w opiece nad pacjentem z cukrzycą i wynikające z nich postulaty były tematem konferencji „Poprawa opieki diabetologicznej – potrzeby i nadzieje pacjentów vs możliwości systemu”, zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków 2 grudnia w Centrum Prasowym PAP.

W debacie online, zorganizowanej w formule „okrągłego stołu”, wzięli udział lekarze, eksperci, przedstawiciele instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i pacjenckich oraz parlamentarzyści. Spotkanie zostało objęte honorowym patronatem Rzecznika Praw Pacjenta.

Cukrzyca to choroba całej rodziny. Skuteczne leczenie wymaga zaangażowania nie tylko ze strony decydentów i środowisk medycznych, ale i bliskich pacjenta. Konieczna jest budowa innowacyjnego systemu opieki zdrowotnej, uwzględniającego skoordynowane leczenie na wszystkich szczeblach opieki medycznej, w połączeniu z działaniami edukacyjnymi i prewencyjnymi – zaznaczył zastępca Rzecznika Praw Pacjenta Grzegorz Błażewicz. Jego zdaniem kluczowymi elementami skutecznej walki z chorobą są: dostęp do systemów ciągłego monitorowania glikemii oraz do nowoczesnych terapii w oparciu o leki nowej generacji. Ekspert postuluje również wprowadzenie do szkół przedmiotu „wiedza o zdrowiu”, realizowanego od pierwszych klas szkoły podstawowej.

W Polsce żyje prawie 3 mln pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą, kolejne 5 mln jest zagrożonych tą chorobą. Sytuacja pacjentów diabetologicznych w Polsce uległa poprawie w 2019 roku, kiedy Ministerstwo Zdrowia wprowadziło refundację urządzeń do monitorowania glikemii metodą skanowania obejmującą dzieci i młodzież od 4 do 18 lat, a także częściowe refundacje nowoczesnych insulin oraz leków – flozyn i inkretyn.

Niestety wybuchła pandemia i doszło do sytuacji, że choroby inne niż Covid-19 są traktowane niepriorytetowo, a dostęp do usług medycznych jest ograniczony dla osób bez koronawirusa. Tymczasem gorsze wyrównanie cukrzycy – to większe zagrożenie ciężkiego przebiegu Covid-19, a długoletnia cukrzyca powikłana zwiększa ryzyko zgonu – podkreśliła prezes zarządu głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska.

Monitorowanie glikemii metodą skanowania polega na odczycie danych dotyczących poziomu glukozy w płynie śródtkankowym z czujnika umieszczonego na ramieniu. Odczyt odbywa się przy użyciu specjalnego czytnika lub smartfona z zainstalowaną bezpłatną aplikacją. Producent systemu udostępnia aplikację pozwalającą na przekazywanie wyników odczytów innej osobie (np. rodzicowi), a także oprogramowanie umożliwiające przesyłanie danych lekarzowi i ich analizę. Umożliwia to przeprowadzenie efektywnych wizyt telemedycznych u diabetologa i zindywidualizowane dopasowanie terapii.

W odróżnieniu od pomiaru glukometrem wymagającym nakłuwania opuszka palca kilka czy kilkanaście razy na dobę, metoda skanowania pozwala na gromadzenie danych dotyczących poziomu glukozy w momencie pomiaru, ale również danych dotyczących jej zmienności w ciągu doby, a wszystkie dane gromadzone są w systemie. Innowacyjne systemy monitorowania glikemii są dostępne tylko dla wąskiej grupy osób. Rozumiemy, że budżet nie jest z gumy, a czasy są ciężkie i jeśli nie da się wszystkim od razu zapewnić nowoczesnego leczenia, pacjenci postulują rozszerzanie refundacji chociaż na kolejne grupy – powiedziała Anna Śliwińska.

Zdaniem klinicystów, autorów raportu „Rola nowoczesnych metod monitorowania glikemii i telemedycyny w indywidualizacji opieki nad pacjentem z cukrzycą”, zasadne byłoby rozszerzenie refundacji w przypadkach: osób w wieku 18-26 lat, kobiet ciężarnych z cukrzycą oraz pacjentów z cukrzycą wtórną.

Docelowo rozszerzamy te grupy, bo chcemy, aby chorzy na cukrzycę mieli zapewniony jak najszerszy zakres refundowanych świadczeń w zakresie monitorowania poziomu cukru – stwierdził przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia poseł Tomasz Latos.

Pandemia pandemią, ale problemy cukrzycy będą się namnażać. Poprawnie prowadzona i kontrolowana glikemia to podstawa, by pacjent żył dłużej i zdrowiej. Najważniejsze to mieć świadomość skali problemu, bardzo szybko określić grupy ryzyka, pilotować chorobę i edukować społeczeństwo” – podkreśliła poseł Ewa Kołodziej z Parlamentarnego Zespołu ds. cukrzycy. Zespół ten, działając ponad politycznymi podziałami, przygotował dwie poprawki do przyszłorocznego budżetu.

Poprzez: PAP MediaRoom
Tagi: zdrowiePAP
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

STUDIO FAKTY – Andrzej Hordyj: „Mamy za sobą bardzo trudny rok, ale chcemy pozytywnie myśleć o nowym etapie budowania lokalnej wspólnoty w Bielawie” [VIDEO]

Następny wpis

Umiem pływać po raz pierwszy na naszym basenie!

Następny wpis

Umiem pływać po raz pierwszy na naszym basenie!

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
PILNE: Zabiła siebie i 3-letniego synka pod Śnieżką – pierwsze ustalenia tragedii w Karkonoszach

PILNE: Zabiła siebie i 3-letniego synka pod Śnieżką – pierwsze ustalenia tragedii w Karkonoszach

3 stycznia 2023

Wolność

12 lipca 2020
22-letni piłkarz Bielawianki Bielawa nie żyje. To było morderstwo?

22-letni piłkarz Bielawianki Bielawa nie żyje. To było morderstwo?

8 sierpnia 2022
Z nowym rokiem jest nowa atrakcja turystyczna

Z nowym rokiem jest nowa atrakcja turystyczna – z Trojaka można już oglądać piękną panoramę

2 stycznia 2023

KANDYDACI DLA ZIĘBIC 2014 – 2018

29

Dwoje na jednego

23
W Wałbrzychu szczepienia będą obowiązkowe – tak chce prezydent miasta i większość radnych

W Wałbrzychu szczepienia będą obowiązkowe – tak chce prezydent miasta i większość radnych

13
OPINIA: Była przeszłość, jest teraźniejszość i będzie przyszłość – historia nie skończyła się!

OPINIA: Była przeszłość, jest teraźniejszość i będzie przyszłość – historia nie skończyła się!

13
Zawsze wrażliwy na uczucia i myśli innych

Zawsze wrażliwy na uczucia i myśli innych – „Mensch”

28 stycznia 2023
Ćwiczenie dla wyobraźni – „Kongres futurologiczny”

Ćwiczenie dla wyobraźni – „Kongres futurologiczny”

28 stycznia 2023
Wszystkie są wściekłe i zdeterminowane

Wszystkie są wściekłe i zdeterminowane – „Babski przekręt”

28 stycznia 2023
miejscakultury-dolnego-slaska-boleslawiec-krolestwo-ceramiki

#MiejscaKultury Dolnego Śląska – Bolesławiec – królestwo ceramiki

28 stycznia 2023

Ostatnie aktualności

Zawsze wrażliwy na uczucia i myśli innych
Wałbrzych

Zawsze wrażliwy na uczucia i myśli innych – „Mensch”

28 stycznia 2023
Ćwiczenie dla wyobraźni – „Kongres futurologiczny”
Aktualności

Ćwiczenie dla wyobraźni – „Kongres futurologiczny”

28 stycznia 2023
Wszystkie są wściekłe i zdeterminowane
Kłodzko

Wszystkie są wściekłe i zdeterminowane – „Babski przekręt”

28 stycznia 2023
miejscakultury-dolnego-slaska-boleslawiec-krolestwo-ceramiki
Dolny Śląsk

#MiejscaKultury Dolnego Śląska – Bolesławiec – królestwo ceramiki

28 stycznia 2023
IO z Zagórza Śląskiego przez Cannes do Los Angeles
Świdnica

„IO” z Zagórza Śląskiego przez Cannes do Los Angeles – film powstał na Dolnym Śląsku i ma nominację do Oscara

27 stycznia 2023
Tego weekendu nie można przegapić
Kłodzko

Tego weekendu nie można przegapić! Moc zimowych atrakcji na Dolnym Śląsku przez całą zimę!

27 stycznia 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki oraz Dolnego Śląska. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
To największa drewniana budowla sakralna na świe To największa drewniana budowla sakralna na świecie! Wybudowana została na mocy porozumień pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią w 1648 r. Arcydzieło cieśli śląskich od 22 lat wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół Pokoju w Jaworze to kolejne niesamowite miejsce! 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-kosciol-pokoju-w-jaworze/ 
#zabytki #kościół #kosciolpokojuwjaworze #jawor #MiejsceKulturyDolnegoŚląska #turystyka #dolnyślask #dolnyśląskjestpiękny
Otwarto nową siedzibę SP ZOZ „Pomoc Doraźna”. Ratownicy mogą już pracować w optymalnych warunkach, a ich baza jest zlokalizowana w bezpośredniej bliskości kompleksu Państwowej Straży Pożarnej i przy drodze krajowej 8. Cała inwestycja kosztowała ponad 7,1 mln zł.  Atutem projektu jest także możliwość profesjonalnego szkolenia ratowników w Ząbkowicach Śląskich.
📸✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/zabkowickie-pogotowie-ratunkowe-ma-nowa-siedzibe-jest-nowoczesna-i-bedzie-osrodkiem-doskonalenia-sluzb-ratowniczych-foto/ 
#pogotowieratunkowe #pogotowieratunkoweząbkowiceśląskie #stacjapogotowiaratunkowego #inwestycja #inwestycjawzdrowie #funduszerządowe #polskiład #ząbkowiceśląskie #powiatząbkowicki
Nie zapominajcie o Nich. Pamiętajcie o Nich codz Nie zapominajcie o Nich. 
Pamiętajcie o Nich codziennie!
#babcia #dziadek #rodzicerodziców #dzieńbabci #dzieńdziadka #rodzina #rodzinawielopokoleniowa
Aktualnie to miejsce z wielką radością podziwia Aktualnie to miejsce z wielką radością podziwiają najmłodsi turyści w towarzystwie rodziców lub babć i dziadków.  Ruchoma szopka jest częścią Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary zlokalizowaną pod zabytkową Bazyliką Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie.
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/szopka-w-bardzie-do-ogladania-i-podziwiania-w-sam-raz-video/ 
#szopka #ruchomaszopka #ruchomaszopkabardo #ruchomaszopkabożonarodzeniowa #bardo #atrakcjaturystyczna #atrakcjaturystycznadolnegośląska #powiatząbkowicki #bazylikabardo #redemptoryści #atrakcjadladzieci
Fabryka Porcelany „Krzysztof” w Wałbrzychu ul Fabryka Porcelany „Krzysztof” w Wałbrzychu ulegnie likwidacji, a większość pracowników otrzyma lub już otrzymała wypowiedzenia. Fakt ten potwierdził Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu. W tym samym czasie, choć nie bez zawirowań, nadal funkcjonuje podobna firma w Jaworzynie Śląskiej.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/porcelana-krzysztof-przechodzi-do-historii-jeden-z-filarow-przemyslowej-tozsamosci-walbrzycha-w-likwidacji/ 
#przemysł #fabryka #fabrykaporcelany #fabrykaporcelanywałbrzych #fabrykaporcelanykrzysztof #likwidacja #tradycjamiasta #wałbrzych #strata #porcelana
25 marca 2004 roku, na mocy bulli Totus Tuus Polon 25 marca 2004 roku, na mocy bulli Totus Tuus Poloniae Populus papieża Jana Pawła II, ustanawiającej diecezję świdnicką, kościół św. Stanisława i św. Wacława stał się katedrą. W 2017 roku, rozporządzeniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, katedra została wpisana na listę Pomników Historii. 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-katedra-sw-stanislawa-i-sw-waclawa-w-swidnicy/ 
#katedra #katedraswidnicka #świdnica #miejscakultury #miejscakulturyDolnegoŚląska #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #modlitwa #miejscemodlitwy #diecezjaświdnicka #zabytki
Zawsze wrażliwy na uczucia i myśli innych

Zawsze wrażliwy na uczucia i myśli innych – „Mensch”

28 stycznia 2023
Ćwiczenie dla wyobraźni – „Kongres futurologiczny”

Ćwiczenie dla wyobraźni – „Kongres futurologiczny”

28 stycznia 2023
Wszystkie są wściekłe i zdeterminowane

Wszystkie są wściekłe i zdeterminowane – „Babski przekręt”

28 stycznia 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT