Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
8 °c
Wałbrzych
10 ° śr.
10 ° czw.
11 ° pt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Aktualności

Ogień i woda

Info Zabkowice4YOU przez Info Zabkowice4YOU
10 marca 2018
w Aktualności, BLOGI
0
Ogień i woda

Skoro mamy rozmawiać o idei #Miasto2_0 , jako wspólnoty, jako wspólnej przestrzeni, jako o wspólnocie celów, jako o wspólnym pojmowaniu tego, co ważne dla wszystkich jej uczestników – to myślmy, mówmy, piszmy o kulturze. Wbrew pozorom to nie jest temat aksamitny, gdyż łączenie ognia wizji z wodą upodobań to wielce ryzykowne wyzwanie. Szansą, aby para z tego połączenia nie poszła w gwizdek, jest mecenat publiczny.  

Tenże mecenat, na poziomie gminy, powiatu i województwa w pierwszym rzędzie pełnić może samorząd. I tak jest w sensie formalnym, bo w praktyce bywa, iż rola ta sprowadzana jest do utrzymywania infrastruktury i zakupu usług. To z mecenatem ma tyle wspólnego, co strumień wody ze strumieniem wody w muszli klozetowej. Proszę wybaczyć ową dosadność, ale „istne wciórności” ogarniają, gdy z braku strategii kultury realizowane są taktyczne działania nominalnie ujmowane w klasyfikacji budżetowej jako „dział 921 – kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”. W tegorocznym budżecie gminy Ząbkowice Śląskie (po stronie wydatków) to kwota prawie 3 mln zł! Całkiem spora sumka, a jednak gdy zestawić ją z wykazem wydarzeń kulturalnych, powstaje dysonans. O ile w Ząbkowicach mamy nadpodaż imprez, o tyle działań i wydarzeń kulturalnych cieszących się wsparciem publicznym jest jak na lekarstwo. Oczywiście podniosą się głosy, że są ważniejsze kwestie do rozwiązania, że pracownicy instytucji kultury (mamy takie dwie) są zarobieni po łokcie, no i że infrastruktura centrum kultury i miejskiej książnicy wymaga nakładów i modernizacji, a ich kadra nie okazuje entuzjazmu, gdy mowa jest o wynagrodzeniach. Pojawia się też (rzekomo koronny) argument o minimalnym zainteresowaniu mieszkańców spotkaniami kulturalnymi, czego dowodem ma być niezadowalająca frekwencja. W tym ostatnim argumencie jest coś z prawdy, bo odbiorcy przyzwyczajeni do „łupanki” na myśl o „rzeźbieniu” mogą reagować obojętnością. Zwłaszcza, gdy to pierwsze dostają gratis, a za drugie mieliby płacić. Koło się zamyka.

Analizując kwestię mecenatu kulturalnego samorządu gminnego zderzamy się z jeszcze jedną „naturalną” przeszkodą (której kanciastości doświadczyłem swego czasu). To, wpisana w ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, autonomia instytucji kultury. Mówiąc prościej, gmina jest od tego, by płacić, a instytucja od tego, by czerpiąc z tych środków robić swoje. Kolizja interesów murowana, chyba, że ustanawiając instytucję powierza się jej prowadzenie osobom zdolnym do godzenia kooperacji z samodzielnością, które deklarowaną asertywnością nie zasłaniają faktycznej opozycyjności w stosunku do demokratycznie wyłonionych organów stanowiących i wykonawczych. Pierwsze primo: w uchwalonej w 2014 r. strategii rozwoju gminy, wśród celów strategicznych nie ma mowy o kulturze! Drugie primo: obie instytucje kultury, jakimi dysponuje gmina, szczególnie Ząbkowicki Ośrodek Kultury, działają w oparciu o plany wynikające w części ze zleceń płynących z magistratu, a w części z własnych (limitowanych dofinansowaniem deficytowym z budżetu gminy i okazjonalnym, bo pochodzącym z linii dotacyjnych) zasobów finansowanych. Trzecie primo, a w zasadzie konkluzja: opisany przed chwilą stan formalny w oczywisty sposób generuje doraźność i reaktywność działań. Przestrzeń dla długoterminowych projektów, które w sferze kultury są warunkiem sine qua non efektywności (nie mylić z „efektownością”) zawęża się dramatycznie. Jeśli na taką „topografię” nałożyć kalkę związaną z cyklem kadencji (od następnej wydłużonej o rok, ale nie dłuższej, niż 10 lat) destabilizującym personalnie cały system, a w ślad za tym także zrywającym ciągłość procesów, to stopień chaosu pogłębia się jeszcze bardziej.

W świetle powyższego należy jasno sformułować kilka tez. 1. Kultura jest jedynym obszarem, na bazie którego można skutecznie i trwale scalać tkankę społeczną. 2. Kultura jest dziedziną życia, do której dorasta się zarówno w środowisku rodzinnym, jak i edukacyjnym, można i warto rozwijać potrzeby kulturalne w obu strumieniach, z których drugi w znacznym stopniu jest instrumentem podlegającym samorządowi. 3. Kultura to nie tylko kreatywność twórców i otwartość odbiorców, ale też dialog i budowane na jego bazie środowisko, z założenia zatem jest zróżnicowane, wielonurtowe, wielowarstwowe i dynamiczne. 4. Kultura jest probierzem żywotności wspólnoty, w jakiej jest tworzona, wobec czego nie można jej redukować wskaźnika frekwencyjnego czy modelu replikacji trendów. 5. Kultura rozwija intelektualnie i emocjonalnie, dzięki czemu postawy uczestników środowiska kulturalnego zyskują pozytywne inspiracje do relacji rodzinnych, zawodowych i społecznych, co oznacza, że nie jest jedynie kosztem, ale także sui generis inwestycją. 6. Kultura nie jest skazana na finansową deficytowość, jednak dla jej płynnego funkcjonowania niezbędny jest mecenat prywatny i mecenat publiczny, a ten drugi na poziomie gminy jest realnym instrumentem oddziaływania na procesy kulturotwórcze. 7. Kultura wyraża się w konkretnych przejawach twórczości, spośród których mecenas publiczny, na podstawie dialogu społecznego, może wybierać preferowane ze względu na specyfikę czasu i miejsca, na charakterystykę socjologiczną i demograficzną, na zastane oraz inspirowane oddolnie potrzeby i umiejętności osób i grup, także ze względu na uznane w trybie wewnętrznej debaty i społecznie zaakceptowane cele. 8. Kultura oparta o transparentny mecenat publiczny to sfera, w której można realizować długofalowe projekty twórcze, a jednocześnie poddawać je systematycznej publicznej ewaluacji. 9. Kultura jest sztafetą pokoleń i jest łańcuchem dziedzin, zakładać więc należy kontynuację i konsensus, co z kolei jest kryterium oceny zdolności osób do prowadzenia instytucji kultury oraz animowania poszczególnych ich sektorów w granicach możliwie chroniących je przed instytucjonalizacją. 10. Kultura nie może być utożsamiana z rozrywką i rekreacją, gdyż nie odbierając walorów tym aspektom życia, ich aranżowanie i konsumowanie ma charakter transakcyjny i jako takie udostępniane powinny być na warunkach komercyjnych, a instytucje kultury mogą tego rodzaju aktywności obsługiwać impresaryjnie.

W Ząbkowicach Śląskich po raz pierwszy i ostatni publiczna debata o warunkach prowadzenia kultury miała miejsce w latach 2007 – 2008. Przetoczyła się przez fora samorządowe, w tym jednostki pomocnicze samorządu gminnego, placówki oświaty, środowiska lokalnych twórców i lokalne media. Niestety nie udało się jej wówczas skonkludować, a uwagę opinii publicznej wpływowi uczestnicy debaty skoncentrowali na partykularnej kwestii siedziby Ząbkowickiego Ośrodka Kultury. Okazją do dyskusji o stanie kultury w naszej gminie nie stały się kolejne wybory samorządowe (2010 i 2014), w których sterowano skupieniem wyborców na innych tematach. Wiele wskazuje na to, że w trakcie najbliższej kampanii wyborczej (2018) będzie podobnie, co poniekąd jest usprawiedliwione tym, iż Ząbkowicom Śląskim pilnie potrzebne jest powstrzymanie zapaści społeczno-gospodarczej i demograficznej.

Kultura będzie na marginesie przez kolejnych pięć lat?

Krzysztof Kotowicz / www.kotowicz.pl (09.03.2018)
Tagi: kulturaNA KONIEC TYGODNIA
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Kobiety w wierszach, aforyzmach i anegdotach

Następny wpis

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania publicznego

Następny wpis

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania publicznego

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Tragedia w powiecie ząbkowickim. Śmierć 69-letniego mężczyzny w lesie

Tragedia w powiecie ząbkowickim. Śmierć 69-letniego mężczyzny w lesie

21 marca 2023
Gdyby wszystko było niczym

Gdyby „wszystko” było „niczym”… – czy od rozumu można dojść do wiary?

19 marca 2023
Ząbkowicki zabytek pod gminny młotek

Ząbkowicki zabytek pod gminny młotek – kontrowersje wokół sprzedaży obiektu przy miejskiej trasie turystycznej

16 marca 2023
Koła Gospodyń Wiejskich powiatu ząbkowickiego

Koła Gospodyń Wiejskich powiatu ząbkowickiego świętowały w Mąkolnie Dzień Kobiet [FOTO]

14 marca 2023
Najpiękniejszym momentem życia

„Najpiękniejszym momentem życia jest ujrzeć nagle ten błysk” – trzeba jednak zaryzykować…

2
Pobiegnij ze Złotego Stoku do Kamieńca Ząbkowickiego

Pobiegnij ze Złotego Stoku do Kamieńca Ząbkowickiego i z powrotem – ruszają zapisy do II Półmaratonu Marianny Orańskiej

1
Dawna kaplica ewangelicka na sprzedaż

Dawna kaplica ewangelicka na sprzedaż – wadium do 20.03.2023 r.

1
Kolejny przystanek kolejowy u podnóża Gór Sowich

Kolejny przystanek u podnóża Gór Sowich? – inicjatywa samorządu Bielawy, Stoszowic i Radkowa

1
Artur Dziambor: o odejściu z Konfederacji, przyszłości politycznej i nadchodzących wyborach [VIDEO]

Artur Dziambor: o odejściu z Konfederacji, przyszłości politycznej i nadchodzących wyborach [VIDEO]

21 marca 2023
Masz ciekawą pasję

Masz ciekawą pasję? Pokaż ją innym – zachęca Wałbrzyski Ośrodek Kultury

21 marca 2023
Nielegalny hazard sKASowany

Nielegalny hazard sKASowany – 27 maszyn, 9 podejrzanych i wielomilionowe majątki

21 marca 2023
Dzierżoniowskie inwestycje

Dzierżoniowskie inwestycje w fotowoltaikę w elitarnym gronie – wszystko dla oszczędności energii i czystego powietrza

21 marca 2023

Ostatnie aktualności

Artur Dziambor: o odejściu z Konfederacji, przyszłości politycznej i nadchodzących wyborach [VIDEO]
Aktualności

Artur Dziambor: o odejściu z Konfederacji, przyszłości politycznej i nadchodzących wyborach [VIDEO]

21 marca 2023
Masz ciekawą pasję
Wałbrzych

Masz ciekawą pasję? Pokaż ją innym – zachęca Wałbrzyski Ośrodek Kultury

21 marca 2023
Nielegalny hazard sKASowany
Jelenia Góra

Nielegalny hazard sKASowany – 27 maszyn, 9 podejrzanych i wielomilionowe majątki

21 marca 2023
Dzierżoniowskie inwestycje
Dzierżoniów

Dzierżoniowskie inwestycje w fotowoltaikę w elitarnym gronie – wszystko dla oszczędności energii i czystego powietrza

21 marca 2023
Budynek wielorodzinny i klub seniora
Kłodzko

Budynek wielorodzinny i klub seniora – dwa ważne projekty zrealizowane w Lewinie Kłodzkim

21 marca 2023
Rusza nabór wniosków w Programie
GMINA KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

Rusza nabór wniosków w Programie Dolnośląskie Małe Granty – wiadomość ważna dla organizacji pozarządowych

21 marca 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
W polityce gra się drużynowo – w kwestii cyber W polityce gra się drużynowo – w kwestii cyberbezpieczeństwa trzeba być przygotowanym na atak. Więcej dowiesz się z wywiadu @janusz_cieszynski w #studiofakty 
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/janusz-cieszynski-w-polityce-gra-sie-druzynowo-w-kwestii-cyberbezpieczenstwa-trzeba-byc-przygotowanym-na-atak-studio-fakty/ 
#polityka #wybory #cyberbezpieczeństwo #rząd #prawoisprawiedliwość #dolnyśląsk #januszcieszyński
W maleńkim Kliczkowie na Dolnym Śląsku zlokaliz W maleńkim Kliczkowie na Dolnym Śląsku zlokalizowana jest perełka architektury nawiązująca swoją formą do słynnych francuskich zamków. Otoczony ogromnym parkiem, gdzie znajdują się ruiny XIX-wiecznego cmentarza dla koni, Zamek Kliczków to #miejscekulturydolnegośląska 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-zamek-kliczkow/ 
#zabytki #zabytkiarchitektury #zamek #zamekkliczków #gminaosieczna #powiatbolesławiecki #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #turystyka #czaswolny
Dawna kaplica ewangelicka trafiła pod młotek. Bu Dawna kaplica ewangelicka trafiła pod młotek. Burmistrz Ząbkowic Śląskich zdecydował o sprzedaży wyjątkowego pod względem konstrukcji obiektu architektonicznego w tym mieście. Do budżetu gminy, którego planowane dochody w 2023 r. mają wynieść ogółem ponad 120 mln zł z tej sprzedaży ma wpłynąć nieco ponad 300 tys. zł. 
✍️📸➡️ https://sudeckiefakty.pl/zabkowicki-zabytek-pod-gminny-mlotek-kontrowersje-wokol-sprzedazy-obiektu-przy-miejskiej-trasie-turystycznej/
#zabytki #zabytkinasprzedaż #kontrowersje #kaplicaewangelicka #ruina #ząbkowiceśląskie #konserwatorzabytków #dolnośląskiwojewódzkikonserwatorzabytków #gminaząbkowiceśląskie
NoteSpace to internetowa platforma edukacyjna, na NoteSpace to internetowa platforma edukacyjna, na której zgromadzone są ogromne ilości materiałów naukowych – informują pomysłodawcy i twórcy aplikacji. Są w większości uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich i postanowili doskonalić wiedzę poprzez bliskie im środowisko sieci internetowej. 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/mozna-sie-uczyc-lepiej-i-ciekawiej-osmoklasisci-juz-moga-korzystac-z-aplikacji-notespace/
#edukacja #cyfryzacja #digitalizacja #innowacyjność #kreatywność #uczeniesię #uczeniesięprzezinternet #licealiści #liceumogólnokształcące #liceumogólnokształcąceząbkowiceśląskie #aplikacja
W koncercie „Open heart” przygotowanym za spra W koncercie „Open heart” przygotowanym za sprawą @art_agatabilinska i Roho Konara, wykonanym przez solistki i formacje Open Vocal Art School w Kłodzku, mieliśmy przegląd muzycznych stylistyk w klimacie wyżej przedwiośnia. Nie było zatem jakiejś dominanty, lecz paleta brzmień. 
🎥📸✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/za-oknami-przedwiosnie-a-milosc-i-wolnosc-pulsuja-w-otwartych-sercach-foto-video/
#przedwiośnie #śpiewanie #muzyka #openvocalartschool #kłodzkiośrodekkultury #kłodzko #vvena #vvenapl
To największe opactwo cysterskie w na świecie! N To największe opactwo cysterskie w na świecie! Nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku. Znajduje się w malowniczo położonej w zakolu Odry wsi. Opactwo Cystersów w Lubiążu to #miejscekulturydolnegośląska 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-opactwo-cystersow-w-lubiazu/
#opactwo #opactwocystersów #opactwocystersówwlubiążu #lubiąż #powiatwołowski #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #zabytek #zabytekarchitektury
Artur Dziambor: o odejściu z Konfederacji, przyszłości politycznej i nadchodzących wyborach [VIDEO]

Artur Dziambor: o odejściu z Konfederacji, przyszłości politycznej i nadchodzących wyborach [VIDEO]

21 marca 2023
Masz ciekawą pasję

Masz ciekawą pasję? Pokaż ją innym – zachęca Wałbrzyski Ośrodek Kultury

21 marca 2023
Nielegalny hazard sKASowany

Nielegalny hazard sKASowany – 27 maszyn, 9 podejrzanych i wielomilionowe majątki

21 marca 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT