Zapadła decyzja Rady Ministrów dotycząca statusu gminy Kamieniec Ząbkowicki.

Od 1 stycznia 2021 r. Kamieniec Ząbkowicki stanie się miastem, a tamtejszy samorząd otrzyma status gminy miejsko-wiejskiej. Według opublikowanego już w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Rady Ministrów z 31 lipca 2020 r. miasto Kamieniec Ząbkowicki obejmie obszary obrębów ewidencyjnych Kamieniec Ząbkowicki I i Kamieniec Ząbkowicki II, o łącznej powierzchni 1299,36 ha.

Jak już informowaliśmy w naszym portalu, wszystko dzieje się zgodnie z deklaracją Premiera Mateusza Morawieckiego złożoną w lutym br. podczas wizyty szefa rządu na Dolnym Śląsku – w tym w Kamieńcu Ząbkowickim i Złotym Stoku – i spotkań z samorządowcami w Pałacu Marianny Orańskiej. Wtedy to publicznie pojawiła się zapowiedź nadania tej miejscowości praw miejskich. Relacjonowaliśmy to wydarzenie w naszym serwisie video.

Starania o tę ważną zmianę trwały od prawie dekady, gdy radni gminy uchwalili strategię jej rozwoju na lata 2010 – 2020. Wtedy to na wniosek, który złożył wójt Marcin Czerniec, przeprowadzono analizy formalnoprawne i konsultacje społeczne. Jednak w kadencji samorządu 2014 – 2018 większość radnych opozycyjnych wobec wójta sabotowała tę inicjatywę. Jak już informowaliśmy w naszym portalu, dopiero w obecnej kadencji radni gminni w zdecydowanej większości opowiedzieli się za akceptowanym społecznie projektem zmiany statusu gminy na miejsko-wiejską.

Gmina Kamieniec Ząbkowicki jest jednym z siedmiu samorządów w powiecie ząbkowickim. Dotąd status miejsko-wiejski miały: Ząbkowice Śląskie, Złoty Stok, Ziębice i Bardo. Od 1 stycznia przyszłego roku dołączy do nich Kamieniec Ząbkowicki, który prawa miejskie zyskuje m.in. w oparciu o analizy dostępne w opracowaniu ekspertów opublikowanym w serwisie internetowym Gminy. Status gmin wiejskich zachowują Stoszowice i Ciepłowody.

1 Komentarze

  1. […] ważne cele, jakie w mijającym 2020 r. realizował miejscowy samorząd. Plany te zbiegają się z podawanym w naszym portalu faktem, że od 1 stycznia 2021 roku Kamieniec Ząbkowicki uzyska status […]

Zostaw swój komentarz