Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
7 °c
Wałbrzych
3 ° niedz.
-1 ° pon.
-2 ° wt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home BLOGI

O cierpieniu (II)

Info Zabkowice4YOU przez Info Zabkowice4YOU
19 lutego 2014
w BLOGI
0

W filozofii wschodu cierpienie traktowane jest jako katharsis, lub tak jak w tradycji chrześcijańskiej, jako element pokuty. Innym zaś jeszcze typem tego uczucia, jest wskazywanie na analizę niedoskonałości świata, którego człowiek jest częścią. Nabiera przez to cech transcendentnych o ile wchodzi w reakcję z wiarą w nadprzyrodzoność bytów. Człowiek będąc częścią świata przejmuje jego niedoskonałości, a co za tym idzie sam staje się źródłem cierpienia dla innych jak tez inni dla niego. Ten wadliwy system powoduje, że przekłada się to na całe społeczności. Od strony pozytywnej taka układanka w świecie sprawia, iż człowiek znajduje impuls do szukania rozwiązań, przez to inicjuje swój rozwój duchowy, jeżeli obiera drogę poznania.

Wielowymiarowość cierpienia pozwala człowiekowi na wybranie odpowiedniej drogi radzenia sobie z nim.  Zazwyczaj, jego nadmiar może wyzwolić reakcje, które wprost bez naszej wiedzy będą blokować myśl o bólu. Można w zasadzie rozróżnić trzy etapy przeżywania cierpienia: obrona, bunt i tolerancja, czy też akceptacja, która jest zrozumieniem jego sensu.

W wielu kulturach w pierwszym etapie( np. kiedy umrze osoba danej społeczności) wyzwala się mechanizm obronny, który przejawia się zjednoczeniem we wspólnym wspieraniu się. W drugim etapie tzw. przejściowym, rodzi się bunt, który może być siłą niszczącą pierwszy odruch, może również wyzwolić myśli, które w okresie buntu nie poszukują jeszcze sensu cierpienia. W ostatnim etapie zaczynamy tolerować, uczyć się go, aby następnie zaakceptować je jako stały element życia. To właśnie akceptacja, jest formą znalezienia sensu. Jednak zaakceptowanie cierpienia, niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo, znieczulenia na cierpienie, na przyjmowanie każdego cierpienia tak samo – bez emocji: „tak po prostu musiało być”. Taka forma akceptacji, jest zgubna dla jednostki i społeczeństwa, pozwala ona na różne okrucieństwa w wymiarze fizycznym i duchowym powodując w ostateczności zniszczenie struktury społecznej. Następuje złamanie ducha, cierpienie staje się normą, zadawanie bólu innym przynosi nam radość – stajemy się panami, bogami cierpienia innych!

Wielkim niebezpieczeństwem jest, gdy nie zdajemy sobie sprawy z tak wywróconego świata naszej godności jako bytu. Istota rozumna stosuje tą technikę do radzenia sobie z żalem, zaś nie rozumna do zadawania cierpienia innym, nie zastanawiając się nad jego istotą. Człowiek pozbawiony sumienia staje się oprawcą i radosnym wcieleniem zła. Zatracenie jego sensu prowadzi do jeszcze większej udręki, do jeszcze większego bólu. Człowiek cierpiąc i zadając ból innym,  nie zdaje sobie sprawy ze swojego bytu jako nośnika cierpienia. W ostateczności prowadzi to do unicestwienia siebie poprzez tych, którzy tych cierpień doznają.

Wydaje się, że cierpienie nie może być istotą szczęścia. Jednak jak już wykazałem, odnalezienie jego znaczenia, powoduje zbliżanie się do prawdy, w której odkrywamy, że ma za zadanie nauczenia nas bycia szczęśliwym. Musimy cierpieć tu i teraz, by później zaznać ukojenia. Człowiek, który przestaje cierpieć, bo zrozumiał jego sens  znajduje spokój, drogę do bycia szczęśliwym i rozumie, że ból jest nieodłącznym miernikiem szczęścia. Nie ma innej drogi do poznania szczęścia jak przez cierpienie, jest ono na drugiej szali wagi naszego życia. Równowaga tych sił jest harmonią, która pozwala na funkcjonowanie jednostek w społeczeństwie, na funkcjonowanie społeczeństw wobec jednostki i innych zbiorów jednostek.

Przeżywanie i rola cierpienia  jednostki w społeczeństwie, jest uwarunkowana cechami kulturowymi, religijnymi i historycznymi. W zależności od tego, gdzie dana istota funkcjonuje i jak została wychowana postrzega cierpienie w ramach swojej kultury i jest częścią jej tożsamości. Niejednokrotnie, jak pokazała historia zderzenie się różnicy kultur i religii, wyzwala nowe pokłady cierpienia, jak również jego znaczenie w życiu człowieka. Temat ten w zasadzie nie zostanie wyczerpany, dopóki cierpienie będzie elementem życia, stąd musimy pracować nad dążeniem do szczęścia, jak najmniejszym kosztem cierpienia! Jakie to proste! I jak trudne do wykonania!

***

Literatura z której skorzystałem podczas pisania: Gilles Deleuze „Nietzsche i Filozofia” Wydawnictwo Spacja Warszawa 1993 tłumaczył i posłowiem opatrzył Bogdan Banasiak, Frederick C. Copelston „Filozofie i Kultury” Instytut wydawniczy PAX Warszawa 1986 przełożył Tadeusz Adrian Malanowski, Włodzimierz Wilowski „Metafizyka cierpienia. Od Arystotelesa, poprzez myśl indyjską, do myśli chrześcijańskiej” Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Wydawnictwo Naukowe Instytutu Filozofii Poznań 2012, Karol Wojtyła „Miłość i Odpowiedzialność” Towarzystwo Naukowe KUL Lublin 2001 , Max Scheler „Cierpienie, Śmierć, Dalsze Życie” „Pisma Wybrane” Wydawnictwo Naukowe PWN 1994 Przełożył Adam Węgrzecki  .                                                

 

UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Będzie BARD(z)O uroczy ryneczek

Następny wpis

Dwie rewolucje

Następny wpis

Dwie rewolucje

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Bramy czasu w Pałacu Marianny Orańskiej

„Bramy czasu” w Pałacu Marianny Orańskiej – to już jest metalowy hit! [VIDEO]

20 marca 2023
Kultura jest naszym naturalnym środowiskiem

„Kultura jest naszym naturalnym środowiskiem” – afirmuje lub kontestuje, ale musi być oryginalna

26 marca 2023
Wieczór wymiany darów

Wieczór wymiany darów – dołącz, aby pomóc Amelce [VIDEO / FOTO]

26 marca 2023
Konserwator zabytków sypnął groszem

Konserwator zabytków sypnął groszem – LISTA dotacji na dolnośląskie zabytki

24 marca 2023
Zaginął 38letni Tadeusz

🔴 WAŻNE: Zaginął 38-letni Tadeusz z Ziębic. Nie nawiązał kontaktu z rodziną!

2
Wieczór wymiany darów

Wieczór wymiany darów – dołącz, aby pomóc Amelce [VIDEO / FOTO]

1
Piotr Wojtyczka Nie bijcie w Polskę

Piotr Wojtyczka: „Nie bijcie w Polskę, bo pomimo podziałów Polska to nasz wspólny dom” – merytoryczna odpowiedź na propagandę polityków Platformy Obywatelskiej [VIDEO i KOMENTARZ]

1
17 gmin wybuduje 900 mieszkań – dzięki wsparciu Krajowego Zasobu Nieruchomości powołano „SIM Sudety”

17 gmin wybuduje 900 mieszkań – dzięki wsparciu Krajowego Zasobu Nieruchomości powołano „SIM Sudety”

1
#LudzieDolnegoŚląska – Tomasz Kot

#LudzieDolnegoŚląska – Tomasz Kot

1 kwietnia 2023
Choć minęło sto lat

Choć minęło sto lat… – „Zmierzch – świtem…”

1 kwietnia 2023
Hiszpania w gitarowych brzmieniach

Hiszpania w gitarowych brzmieniach – „Spanish Night”

1 kwietnia 2023
Jest głośno i śmiesznie

Jest głośno i śmiesznie – „Klimakterium 2…”

1 kwietnia 2023

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

#LudzieDolnegoŚląska – Tomasz Kot
Aktualności

#LudzieDolnegoŚląska – Tomasz Kot

1 kwietnia 2023
Choć minęło sto lat
Aktualności

Choć minęło sto lat… – „Zmierzch – świtem…”

1 kwietnia 2023
Hiszpania w gitarowych brzmieniach
Kłodzko

Hiszpania w gitarowych brzmieniach – „Spanish Night”

1 kwietnia 2023
Jest głośno i śmiesznie
Świdnica

Jest głośno i śmiesznie – „Klimakterium 2…”

1 kwietnia 2023
Jubileusz 50 lat na estradzie
Dzierżoniów

Jubileusz 50 lat na estradzie – Andrzej Sikorowski

1 kwietnia 2023
Historia poszukiwania miłości życia
Jelenia Góra

Historia poszukiwania miłości życia – „Zagraj to jeszcze raz, Sam”

1 kwietnia 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
Mówiąc o charakterystycznych destynacjach, do ja Mówiąc o charakterystycznych destynacjach, do jakich wylatują samoloty z Wrocławia, szef Wrocław AirPort Dariusz Kuś, wymienia najbardziej popularne kierunki wyjazdów wakacyjnych i turystycznych. Wśród tych krajów są Turcja i Egipt, a ostatnio Tunezja. Nie brak także lotów do głównych ośrodków wypoczynku w Europie. Rozmowa obraca się również wokół kwestii odtwarzania rynku podróży lotniczych załamanego najpierw przez pandemię, a ostatnio przez wojnę na Ukrainie i wynikające z niej zamknięcie niektórych tras.
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/dariusz-kus-destynacje-podrozy-lotniczych-zmieniaja-sie-a-wroclawskie-lotnisko-znow-bije-rekordy-studio-fakty/
#samoloty #lotnisko #podróżelotnicze #airport #aiportwroclaw #turystyka #destynacje #studiofakty
W 2014 roku – u schyłku rządów PO – Wałbrz W 2014 roku – u schyłku rządów PO – Wałbrzyska Strefa ekonomiczna odnotowała stratę w wysokości aż 5,5 mln zł. Tak się składa, że ubiegły rok zamknęliśmy zyskiem w wysokości 37 mln zł – przypomniał prezes WSSE Piotr Wojtyczka ustosunkowując się do przekazów wygłoszonych przez polityków Platformy Obywatelskiej.
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/piotr-wojtyczka-nie-bijcie-w-polske-bo-pomimo-podzialow-polska-to-nasz-wspolny-dom-merytoryczna-odpowiedz-na-propagande-politykow-platformy-obywatelskiej-video/
#biznes #wałbrzyskaspecjalnastrefaekonomiczna #investpark #investparkwałbrzych #piotrwojtyczka #opozycja #politycyopozycji #totalnaopozycja #platformaobywatelska #tomaszsiemoniak #katarzynamrzygłocka #agnieszkakołaczleszczyńska
Reprezentacja Polski pokonała Albanię na PGE Nar Reprezentacja Polski pokonała Albanię na PGE Narodowym 1:0. To pierwsze zwycięstwo Fernando Santosa w roli selekcjonera drużyny narodowej. Mecz nie był porywającym widowiskiem, kibice marzli i cierpieli. 
Zobacz kulisy meczu 🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/kibice-marzli-i-cierpieli-kulisy-meczu-polska-albania-video/
#mecz #meczpiłkinożnej #meczpiłkinożnej⚽ #sport #bliżejsportu #filipmacuda
100-minutowe zbliżenie sztuki, modlitwy i dobrocz 100-minutowe zbliżenie sztuki, modlitwy i dobroczynności. Starannie wybrane i wykonane teksty recytacji i piosenek, z delikatną „ścieżką” muzyczną we wnętrzu zabytkowej świątyni stały się dla bardzo licznie zebranych słuchaczy dobrym przeżyciem. To dobro wzmocniła jeszcze zbiórka na rzecz chorej Amelki. Do zbiórki można dołączyć teraz❗️
🎥📸✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/wieczor-wymiany-darow-dolacz-aby-pomoc-amelce-video-foto/ 
#wielkipost #wielkipost2023 #medytacja #rozważania #piosenki #recytacje #modlitwa #dobroczynność #cantumlaudis #ząbkowiceśląskie
Macie dość pustych naparzanek polityków w media Macie dość pustych naparzanek polityków w mediach publicznych i publicznie dostępnych, w których argumenty są zbyt często wypierane pustymi frazami lub demagogiczną retoryką; czujecie zmęczenie zgiełkiem ideologicznego zacietrzewienia w słowach i gestach, które przesłaniają rzeczywiste wartości wyłaniające się z faktów i ich rzetelnych (choćby nawet subiektywnych) opisów; gdy rozglądacie się we własnych refleksjach i macie gotowość ich konfrontowania z myślącymi i widzącymi świat inaczej – zapraszamy na bardzo niecodzienne spotkanie. To będzie autentyczna agora przełomu XX i XX wieku.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/cywilizacja-ma-przeszlosc-czlowiek-ma-przyszlosc/
#polityka #społeczeństwo #globalizm #liberalizm #konserwatyzm #bliżejsłowa #dobraksiążka #bronisławwildstein
Jej początki sięgają połowy XIII wieku i są ściśle związane z Zakonem Benedyktynów. „Madonna z Dzieciątkiem” z ołtarza głównego jest najstarszym obrazem maryjnym w Polsce. Nie bez przyczyny nazywana „europejską perłą baroku” Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie to kolejne #miejscekulturydolnegośląska. 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-bazylika-wniebowziecia-nmp-w-krzeszowie/
#klasztor #sanktuarium #bazylika #bazylikakrzeszów #świątynia #kościół #zabytek #barok #krzeszów #kamiennagóra #powiatkamiennogórski #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #turystyka
#LudzieDolnegoŚląska – Tomasz Kot

#LudzieDolnegoŚląska – Tomasz Kot

1 kwietnia 2023
Choć minęło sto lat

Choć minęło sto lat… – „Zmierzch – świtem…”

1 kwietnia 2023
Hiszpania w gitarowych brzmieniach

Hiszpania w gitarowych brzmieniach – „Spanish Night”

1 kwietnia 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT