Zmuszona jestem odmówić przyjęcia tej godności, ponieważ nie chcę stać się obiektem takich działań i elementem tej gry – tak dzisiaj po południu odpowiedziała w swoich mediach społecznościowych Olga Tokarczuk na wczorajszą decyzję sejmiku wojewódzkiego o nadaniu jej honorowego obywatelstwa Dolnego Śląska.

O rozstrzygnięciu dolnośląskich radnych informowaliśmy w naszym portalu. Wniosek klubu Platformy Obywatelskiej o nadanie wyróżnienia polskiej noblistce był rozpatrywany równolegle z wnioskiem klubu Prawo i Sprawiedliwość o włączenie do grona honorowych obywateli Dolnego Śląska ks. biskupa Ignacego Deca – emerytowanego ordynariusza diecezji świdnickiej.

Olga Tokarczuk napisała w dzisiejszym oświadczeniu m.in.: Dziękuję tym wszystkim, którzy wspierali moją kandydaturę do tytułu honorowej obywatelki Dolnego Śląska i czuję się zaszczycona tym wyróżnieniem. Niestety jednak nie mogę przyjąć tego tytułu. Wyróżnienie to, zamiast być radosnym świętowaniem poczucia wspólnoty, stanowi ilustrację bolesnego rozdarcia naszego społeczeństwa, zaś świadome kreowanie tej sytuacji, a co za tym idzie podsycanie emocji towarzyszących temu wyborowi, antagonizuje mieszkańców Dolnego Śląska jeszcze bardziej.

Przypomnijmy, że za przyjęciem uchwały o nadaniu tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska Oldze Tokarczuk zagłosowało 31 radnych, nie było głosów przeciw ani wstrzymujących się. Za przyjęciem uchwały o nadaniu honorowego obywatelstwa ks. biskupowi Ignacemu Decowi głosowało 21 radnych, nikt nie zagłosował przeciwko, nie było też głosów wstrzymujących się.

AKTUALIZACJA: 26.09.2020 / 11:28

Do opinii wygłoszonych przez Olgę Tokarczuk odniósł się dzisiaj jeden z radnych sejmiku wojewódzkiego. Patryk Wild z klubu Bezpartyjni Samorządowcy napisał m.in.: Postawa Olgi Tokarczuk, czyli odrzucenie przyznanego jej przez Sejmik tytułu Civi Honorario, faktycznie dlatego, że otrzymał go również biskup Ignacy Dec, choć żałosna, jest moim zdaniem bardzo cenna poznawczo. Cenna, bo czarno na białym pokazuje jak rozumie ona tolerancję i „łączenie zamiast dzielenia”. Myślę zresztą, że jest to postawa coraz bardziej charakterystyczna dla środowiska, które nazwałbym „liberalnymi totalitarystami.

Dotąd Olga Tokarczuk przyjęła inne wyróżnienia od gremiów samorządowych:
  • 2005 – Tytuł Honorowego Obywatela Barda,
  • 2009 – Tytuł Honorowej Obywatelki Nowej Rudy,
  • 2016 – Tytuł Zasłużonej dla Miasta Wałbrzycha,
  • 2018 – Złotą Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego,
  • 2019 – Odznakę Honorową Powiatu Kłodzkiego,
  • 2019 – Tytuł Honorowej Obywatelki Wrocławia,
  • 2020 – Tytuł Honorowej Obywatelki Warszawy.

Komentarze

Zostaw swój komentarz