2 września br. gminę Ziębice odwiedziła delegacja Senatu Republiki Czeskiej. Pierwsza część spotkania z senatorami odbyła się w Opactwie Cystersów w Henrykowie.

Gości przywitał burmistrz Ziębic Mariusz Szpilarewicz, który towarzyszył grupie podczas zwiedzania klasztoru. Senacka delegacja mogła obejrzeć m.in. unikatową, ozdobioną szlachetnymi kamieniami monstrancję z XVII wieku, która przedstawia drzewo genealogiczne Jezusa. Na trasie zwiedzania znalazły się również najważniejsze obiekty, które wchodzą w skład zabytkowego kompleksu m.in. kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela, mauzoleum Piastów oraz ogrody klasztorne i park.

Czeskim gościem zaprezentowano historię o powstaniu i rozwoju klasztoru, a także jego powiązaniach z czeskimi sąsiadami. Największą niespodzianką dla zwiedzających okazał się fakt, że w sporządzonej w języku łacińskim Księdze Henrykowskiej, zapisane pierwsze polskie zdanie, zostało wypowiedziane przez czeskiego rycerza Boguchwała.

Następnym punktem programu była wizyta w gospodarstwie ekologicznym „Wagnerówka” w Lubnowie. Czesi mieli okazję poznać historię gospodarstwa, wysłuchać prezentacji dotyczącej naturalnych upraw i leczniczej siły ziół, a także smakować specjałów przygotowanych przez Państwa Krystynę i Roberta Wagnerów.

  • Organizatorem pobytu delegacji Senatu Republiki Czeskiej był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz z Julianem Golakiem – znanym w naszym regionie społecznikiem, który od lat wspiera współpracę obu naszych krajów.

Komentarze

Zostaw swój komentarz