Od 25 marca br. obowiązują w całym kraju nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej niż dotąd minimalizować transmisję groźnego koronawirusa. Klikając na powyższe obrazki zobaczysz graficzny skrót informacji.

Wprowadzanie obostrzeń relacjonowaliśmy w naszym serwisie społecznościowym tuż po ich ogłoszeniu. Zebraliśmy w skrócie wprowadzane nowe regulacje i zachęcamy do zapoznania się z nimi. Przede wszystkim jednak namawiamy do ich przestrzegania, aby reguła #zostańwdomu nie była tylko frazesem, ale naszą codzienną praktyką przez najbliższych kilkanaście dni i nie dłużej, niż do 11 kwietnia br., jak to wynika z rozporządzenia ministra zdrowia.

  • Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

  • Ograniczenia w korzystaniu z komunikacji publicznej

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

  • Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

  • Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. W wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

  • Ograniczenia dotyczące stanowisk pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

  • Ograniczenia w zakresie miejsc i instytucji publicznych

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej, kulturalnej, sportowej i rozrywkowej.

  • Kwarantanna dla osób przybywających do Polski

Nadal jest obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy. Za jej naruszenie grozi kara finansowa w wysokości do 30 000 zł.

Komentarze

Zostaw swój komentarz