Karkonosze to jedna z ulubionych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku. Latem i w wiosenne długie weekendy na najpopularniejszych szlakach na Śnieżkę, Szrenicę czy do Wodospadu Kamieńczyk jest tłoczno jak w centrum handlowym.
Tymczasem Karkonosze kryją w sobie wiele tajemnic i bogactw – ich zróżnicowaną budowę geologiczną, florę i faunę poznawać możemy także w mniej obleganych miejscach. Pomoże w tym na pewno „Atlas Karkonoszy”, wydany wspólnie przez polski Karkonoski Park Narodowy i jego czeskiego odpowiednika. Nad jego opracowaniem czuwał dr hab. Waldemar Spallek, kartograf z Uniwersytetu Wrocławskiego.
To pierwszy atlas regionalny Karkonoszy. Jest to opracowane przyjacielskie polsko – czeskie i mamy tu informację pełną, dotyczącą terenów po obu stronach granicy. Można pozyskać go w formie *PDF ze stron Karkonoskiego parku Narodowego. W formie książkowej uzyskają go uczestnicy projektów edukacyjnych organizowanych przez KPN – informuje prof. Waldemar Spallek.
Atlas zawiera mapy, którym towarzyszą krótkie opisy. Nie jest to jednak przewodnik turystyczny. Zainteresuje wszystkich tych, którym sama wędrówka po górach przestałą wystarczać i którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o tym pięknym regionie. Jest to kompendium wiedzy dotyczące różnych tematów związanych z obszarem Karkonoszy. To przede wszystkim informacje przyrodnicze: świat roślinny, świat zwierzęcy, przyroda nieożywiona: geologia, klimat, wody, gleby, skały, minerały i tzw. geostanowiska – obiekty szczególnie interesujące z punktu widzenia geologicznego i geomorfologicznego – wylicza autor.
Profesor Waldemar Spallek zachęca, by podczas karkonoskich wędrówek wybierać nie tylko te najbardziej popularne szlaki. Mówi…
Śnieżka – najwyższy punkt w tym paśmie, charakterystyczny ostaniec o specyficznym kształcie – jest być może najciekawsza krajobrazowo. Jest tu jednak o wiele więcej ciekawych miejsc, przede wszystkim na grani na zachód od Śnieżki, gdzie mamy liczne skałki, stanowiska przyrodnicze, piękne torfowiska.
Również cała czeska strona Karkonoszy, nieco niższa, ale równie ciekawa i bardzo różnorodna. Polska strona Karkonoszy jest jednorodna pod względem geologicznym. Po stronie czeskiej geologia jest znacznie bardziej skomplikowana, co przekłada się na krajobraz.
Poprzez: uwr.edu.pl Foto: Alina Metelytsia