Problematyka kształtowania rynku pracy ze zwalczania zjawiska bezrobocia nabiera profilu wsparcia i zachęt dla pracodawców poszukujących wykwalifikowanych pracowników. Jednocześnie coraz częściej zazębia się z mechanizmami pomocy socjalnej kierowanej do osób trwale bezrobotnych lub wykluczonych. Powiat ząbkowicki jest terenem, gdzie udaje się wdrażać programy służące małym i średnim przedsiębiorcom, ale równocześnie jest „białą plamą” na mapie Dolnego Śląska jeśli chodzi o wykorzystywanie funduszy skierowanych na eliminowanie deficytów socjalnych.
Na temat obu, wspomnianych wyżej, kwestii mówiła Ewa Grzebieniak – dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy podczas przeprowadzonego wczoraj w Ząbkowicach Śląskich roboczego spotkania Powiatowej Rady Zatrudnienia oraz szefów służb socjalnych (gminnych ośrodków pomocy społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie) powiatu ząbkowickiego. Pani dyrektor w obszernej prezentacji wskazała nie tylko na czysto statystyczne informacje dotyczące problematyki zatrudnienia i bezrobocia w naszym powiecie, ale także na zrealizowane lub planowane do wdrożenia mechanizmy finansowego wsparcia dedykowanego podmiotom publicznym i prywatnym, jakim dysponują regionalny i powiatowe urzędy pracy.
Na koniec października 2016 r. w Powiecie Ząbkowickim zarejestrowanych było 2 991 bezrobotnych. Z tego ok. 50% to osoby trwale pozostające bez pracy. O ile w województwie dolnośląskim na koniec października br. stopa bezrobocia wyniosła 7,2%, o tyle w powiecie ząbkowickim ten wskaźnik wynosił 13,3%. Warto też zwrócić uwagę, iż to jest najniższy po 2000 r. poziom bezrobocia na naszym terenie. Ostatnio prawie tak niski pułap występował w latach 2006 – 2010. W subregionie wałbrzyskim, do którego należymy lepiej sytuacja wygląda w powiatach dzierżoniowskim i świdnickim, a zdecydowanie gorzej w kłodzkim i wałbrzyskim. Ciekawy aspekt ujawnia się, gdy przyjrzeć się innym statystykom. Od początku 2016 r. do ząbkowickiego urzędu pracy pracodawcy zgłosili 2240 ofert, a jednocześnie w tym okresie pracę podjęło 3 147 bezrobotnych, w tym 2 515 osób pracę niesubsydiowaną. Ta ostatnia liczba wskazuje na to, że pracodawcy są zdeterminowani zatrudniać ludzi nawet bez jakiegokolwiek wsparcia publicznego. To jest znamienne, tym bardziej, że na programy na rzecz promocji zatrudnienia w ciągu 10 miesięcy 2016 r. wydano u nas 8,47 mln zł. Odrębnym tematem wczorajszej prezentacji były informacje o wdrożonych lub uruchamianych przez dolnośląski urząd pracy programów wsparcia zatrudnienia. W latach 2014 – 2010 na te cele tylko w naszym województwie wydanych ma być prawie 600 mln euro. Środki te mogą pozyskiwać instytucje publiczne (w tym samorządy), przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe. Beneficjentami mogą być m.in. gminne ośrodki pomocy społecznej i powiatowe centra pomocy społecznej.
Konferencję, którą prowadził szef Powiatowej Rady Zatrudnienia Zygmunt Stelmach, otworzył krótkim słowem wstępnym starosta ząbkowicki Roman Fester. Gospodarzem spotkania była Irena Balikowska – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ząbkowicach Śląskich. Jedynym dyskutantem był burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek. Zabrał głos, informując o działaniach samorządu, dzięki którym w gminie nie brakuje miejsc w żłobkach i przedszkolach. To z kolei, w opinii włodarza, choć osiągnięte bez pomocy zewnętrznej, a jedynie siłami własnymi oraz prywatnych podmiotów, minimalizuje zjawisko wykluczenia zawodowego kobiet. Mimo zachęt ze strony prowadzących, w dyskusję nie włączyła się żadna z osób reprezentujących OPS-y czy PCPR. Stało się tak mimo sporej dawki informacji adresowanej do tych właśnie instytucji, które – zdaniem szefowej wojewódzkiego urzędu pracy – mogłyby znacząco powiększyć swój potencjał oddziaływania na swoich niepracujących klientów. Jako charakterystyczny przykład wykorzystywania pasywności lokalnych instytucji i organizacji, Ewa Grzebieniak wskazała przypadek pozyskania prawie 2 mln zł dotacji (na program aktywnej integracji osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym poprzez poprawę i wzmocnienie ich zdolności do zatrudnienia na obszarze powiatu ząbkowickiego) przez beneficjenta mającego siedzibę w Warszawie. Partnerem tej organizacji jest z kolei inne stowarzyszenie działające we Wrocławiu. Dyrektor DWUP zaproponowała przedstawicielom instytucji pomocy społecznej merytoryczne szkolenie w Ząbkowicach na temat możliwości pozyskiwania środków unijnych na projekty socjalne. Jest więc szansa na to, by OPS-y i PCPR podniosły poziom swoich usług świadczonych mieszkańcom naszego powiatu.