Nasza Gmina otrzymała regionalne wyróżnienie „Dolnośląski Klucz Sukcesu” za 2013 rok. Jeżeli sięgniemy pamięcią wstecz to przypomnimy sobie, że kolekcja naszych tytułów jest większa. W kadencji samorządowej 2006 – 2010 Gmina Ząbkowice Śląskie otrzymała tytuły i certyfikaty jak: „Gmina Fair Play 2007”, „Gmina Przyjazna Biznesowi 2009”. A od 2011 roku Urząd Miejski jest certyfikowany ISO 9001:2008, jako że wdrożony w nim system zarządzania jakością spełnia wymogi tej międzynarodowej normy.
Od wskazania sukcesów Gminy Ząbkowice Śląskie zaczęła swój najnowszy wpis na blogu Danuta Tkaczonek. Radna podjęła się też analizy tego, jak wspomniane wyżej laury mają się w jej ocenie do rzeczywistości finansowej ząbkowickiego samorządu. Pod datą 03.08.2014 czytamy m.in.:
Każdy kto ma rzeczywiste pojęcie o tym, co się dzieje w naszej Gminie wie, że wspomniany komunikat, mający pozory dobrej kondycji finansowej Gminy, służy tylko jednemu – stworzeniu dobrego wrażenia. Owszem o kondycji finansowej samorządu przesądza nadwyżka finansowa, tyle że nie nadwyżka budżetowa, a nadwyżka operacyjna (dochody bieżące minus wydatki bieżące), bowiem to ona informuje ile środków finansowych pozostaje po pokryciu najważniejszych wydatków związanych z bieżącym funkcjonowaniem jednostki samorządu terytorialnego. Innymi słowy wskazuje czy jednostka jest w stanie pokryć swoje wydatki bieżące dochodami bieżącymi. Im wyższa jest wartość nadwyżki operacyjnej, tym większe są możliwości realizacji przez jednostkę przedsięwzięć inwestycyjnych, zarówno bezpośrednio, dzięki przeznaczeniu kwoty nadwyżki operacyjnej na inwestycje, jak i pośrednio, w drodze spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Jeżeli jednostka nie ma nadwyżki operacyjnej lub posiada bardzo niską nadwyżkę operacyjną, to jednostka ta albo poszukuje oszczędności w wydatkach bieżących lub też wyprzedaje majątek samorządowy, albo “żyje na kredyt”, i jak można się domyślać, jej aktywność kredytowa wiąże się często z łataniem dziur w wydatkach bieżących, a to z kolei prowadzi do powstania pętli zadłużenia.
Jeśli poruszona przez naszą blogerkę tematyka Państwa zdaniem zasługuje na dyskusję, zapraszamy do wpisywania się na forum poniżej tego artykułu.