Nic nie może przecież wiecznie trwać. Co zesłał los trzeba będzie stracić. Nic nie może przecież wiecznie trwać. Za miłość też przyjdzie kiedyś nam zapłacić. I tylko cisza, i nasze ręce i myśl koląca jak cierń. A jeśli tak naprawdę jest? Wtedy dziwisz się, że tak kocham nieprzytomnie, jakby zaraz świat miał się skończyć. Kiedy pytasz mnie: czemu rzucam się jak w ogień wprost w ramiona twe, myślę sobie: nic nie może przecież wiecznie trwać.
Piosenka Anny Jantar oddaje nastrój pierwszych dni listopada, kiedy to na Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, zatrzymujemy się. Może zaledwie na kilka chwil, aby spojrzeć na nazwiska tych, którzy odeszli do wieczności. Jedną z takich osób jest właśnie Anna Szmeterling, którą zapamiętaliśmy pod artystycznym pseudonimem Anna Jantar. Karierę estradową rozpoczęła pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, ale już w latach 70. stała nie niekwestionowaną wokalną gwiazdą. W 1976 r. urodziła córkę, którą znamy również ze sceny jako Natalię Kukulską. Zimą 1980 r. odbyła wielkie tournee po Stanach Zjednoczonych. Podczas ostatniego z koncertów powiedziała m.in.: „Drodzy Państwo, witam i w zasadzie niestety, z przykrością stwierdzam także, że żegnam. Ponieważ śpiewam dzisiaj po raz ostatni dla Państwa i bardzo się cieszę i jednocześnie smucę trochę z tego powodu.” Kilka dni później, w drodze powrotnej do Polski, 14 marca 1980 r., w wieku 30 lat, Anna Jantar ginie w katastrofie lotniczej w Warszawie, jako jedna z 87 osób znajdujących się na pokładzie samolotu. Do szczęśliwego lądowania zabrakło wtedy kilkudziesięciu sekund… Na skutek błędu fabrycznego doszło bowiem do poważnej awarii maszyny wyprodukowanej w Związku Sowieckim. Okoliczności tragedii zostały ostatecznie wyjaśnione dopiero w 2010 r. „Nic nie może wiecznie trwać” – piosenka roku 1979 – to absolutnie jeden z największych przebojów Anny Jantar. Nagrana z „Budką Suflera” była zwiastunem współpracy wokalistki z tym zespołem i jednocześnie zapowiedzią zmian w jej repertuarze. Podążając za modą i trendami muzycznymi chciała unowocześnić i urozmaicić swój repertuar. Kompozytor – Romulad Lipko wspominał, że Anna Jantar była pierwszą wykonawczynią spoza „Budki Suflera”, dla której napisał piosenkę. Tekst Andrzeja Mogielnickiego bez wątpienia silnie wiąże się z tragicznym losem Anny Jantar, która sukcesem tego hitu długo nie mogła się cieszyć… Posłuchajmy tej piosenki w wykonaniu Anny Jantar z roku 1979 i w wykonaniu jej córki Natalii Kukulskiej z roku 2004.
„W samo południe” w każdą niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas. Zachęcamy Czytelników do przesyłania linków do własnych lub znalezionych w sieci klipów, które będziemy udostępniać wszystkim odbiorcom naszego portalu. Przesyłki można kierować poprzez formularz TWOJA INFORMACJA.