Pieszyce, Bielawa, Łagiewniki i Niemcza. Te cztery samorządy z powiatu dzierżoniowskiego w rankingu najaktywniejszych gmin, które zawarły porozumienie w sprawie wdrażania rządowego programu „Czyste Powietrze” okazały się być najskuteczniejsze. To oznacza dodatkowe środki, które trafią do mieszkańców wymieniających „kopciuchy” na nowe instalacje cieplne.
Wskaźnik aktywności generowany jest w oparciu o liczbę złożonych wniosków o dofinansowanie wymiany „kopciuchów” z terenu danej gminy. Najaktywniejsze samorządy są premiowane dostępem do dodatkowych środków, w maksymalnej kwocie 25,6 tys. zł. Świadomość ekologiczna u mieszkańców wzrosła, co przekłada się także na jakość powietrza jakim oddychamy. W trosce o zdrowie i wspólne dobro gminnej społeczności nadal realizowany będzie Program Czyste Powietrze. Dzięki prowadzeniu Punktu konsultacyjnego Programu „Czyste powietrze” mieszkańcy mogą uzyskać pełną pomoc w pozyskaniu dofinansowania przy wymianie „kopciucha” i termomodernizacji domu – piszą urzędnicy magistratu w Piławie Górnej.
- Mieszkańcy gminy Piława Górna zainteresowani dołączeniem do programu „Czyste Powietrze” mogą kontaktować się z Punktem konsultacyjnym (ul. Sienkiewicza 18 – stary dworzec PKP) w Dzierżoniowie osobiście lub poprzez tel: 519422470, 517566669 oraz poprzez email: [email protected] lub [email protected]
W czołówce, prowadzonego przez Polski Alarm Smogowy, ogólnopolskiego rankingu „Czyste Powietrze” za pierwszy kwartał 2022 r. wśród samorządów subregionu sudeckiego najwyżej odnotowano gminę Czarny Bór (powiat wałbrzyski) – pozycja 63 (11 wniosków). W tym samym kwartale najlepsze wyniki w pozostałych powiatach miały gminy: Ziębice (powiat ząbkowicki) – pozycja 297 (28 wniosków), Dobromierz (powiat świdnicki) – pozycja 192 (11 wniosków), Szczytna (powiat kłodzki) – pozycja 193 (14 wniosków), Dzierżoniów miasto (powiat dzierżoniowski) – pozycja 369 (20 wniosków).