Ogrody opackie w zespole pocysterskim w Kamieńcu Ząbkowickim będą odtworzone i jeszcze w tym roku realizowany będzie pierwszy etap przywracania piękna barokowych ogrodów, które staną się elementem dużo szerszego projektu jakim jest powstanie Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej – zapowiada wójt Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec.

Projekt ma na celu odtworzenie historycznych ogrodów, które kiedyś znajdowały się w obrębie zespołu klasztornego. Prace rozpoczną się już w 2020 r. Przywracanie barokowego charakteru ogrodów ma być połączone z przejawami nowoczesnej aranżacji przestrzeni ogrodowej. Zadanie będzie polegać na rewitalizacji zabytkowych murów oraz odtworzeniu całego układu przestrzennego ścieżek, historycznych kanałów dawnej Młynówki, mostków które tam się znajdowały i altany ogrodowej.

Całość będzie ubogacona rzeźbami-figurami oraz stosownym ogrodzeniem. Ogrody będą miały również fontannę, oświetlenie oraz wiele różnych nasadzeń roślinności, jaka kiedyś rosła na tym terenie, a także drzew i ziół sadzonych przez cystersów.

Następny etap to utworzenie na zrewitalizowanym obszarze przestrzeni edukacyjnej. Będzie to miejsce naprawdę magnetyczne dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy, całego powiatu ząbkowickiego, województwa dolnośląskiego, ale także z całej Polski. Stanie się nowym i atrakcyjnym ogniwem naszej oferty turystycznej związanej z zespołem pałacowo-parkowym i kompleksu pocysterskiego – mówi wójt Marcin Czerniec.

Włodarz kamienieckiej gminy planuje, że incjatywa uzyska dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Póki co trwa procedura wyboru wykonawcy a przedsięwzięcie otrzymało wsparcie z rządowego Funduszu Rozwoju Inwestycji Lokalnych w wysokości prawie 1 mln zł. W ramach zadania planowane jest również wybudowanie nowych komórek lokatorskich dla mieszkańców, a odnowienie tego obszaru nie tylko poprawi estetykę niezagospodarowanej dotąd części terenu sportowego. Na realizacji zadania zyska także Kamieniecka Izba Pamiątek, której otoczenie stanie się piękniejsze i przez to stać się będzie mogła milszym miejscem spotkań na przykład dla klubu seniora.

Mieszkańcy naszej gminy przekonają się jak wiele wspaniałych artefaktów, jakie tworzyły unikatową przestrzeń Kamieńca Ząbkowickiego zostało zniszczonych i jak bardzo miło będzie znów cieszyć się ich pięknem – podsumowuje wójt Kamieńca Ząbkowickiego.

1 Komentarze

  1. […] ogrody, które kiedyś znajdowały się w obrębie zespołu klasztornego ojców cystersów. Jak już informowaliśmy w naszym portalu staną się one elementem dużo szerszego projektu jakim ma być Centrum Edukacji […]

Zostaw swój komentarz