13 lipca br. w Urzędzie Miejskim w Ziębicach odbyło się spotkanie związane z lokalizacją stacji bazowej telefonii komórkowej Play na terenie sołectwa Henryków. Sprawa ta wzbudza wiele emocji, wywołuje pytania, a lokalizacja kłóci się z zabytkowym charakterem miejscowości. Pisaliśmy w naszym portalu na ten temat.
Inwestorem, a więc podmiotem występującym o pozwolenie budowlane do Starostwa Powiatowego było P4 Sp. z o.o. Inwestycja zlokalizowana jest na terenie prywatnym, którego część została wydzierżawiona przez właścicieli inwestorowi, który w ten sposób uzyskał prawo do dysponowania nieruchomością. Inwestor, spełniając wszystkie warunki budowy, uzyskał pozwolenie na budowę wydane przez Starostę Ząbkowickiego w kwietniu 2020 r.
Podczas poniedziałkowego spotkania, które zostało zainicjowane przez burmistrza Ziębic, obecni mieszkańcy sołectwa mogli zapoznać się ze stanowiskiem Kierownik Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego w Ząbkowicach Śląskich, która przedstawiła najważniejsze elementy postępowania, w szczególności zaprezentowała pozytywną opinię Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
W związku z wątpliwościami, jakie pojawiły się co do zbyt wolnej procedury uchwalenia uchwały o utworzeniu Parku Kulturowego, burmistrz przedstawił harmonogram prac z datami kolejnych przedsięwzięć. Choć o parku kulturowym mówiło się od 2012 roku, to przez sześć lat nie podjęto żadnych działań, a spotkania na terenie Henrykowa były tym, na czym kończyły się kolejne próby podjęcia tematu.
W miesiąc po rozpoczęciu kadencji burmistrza Mariusza Szpilarewicza temat został przez niego potraktowany jako konkretne wyzwanie, nie tylko z racji samej procedury, konieczności opracowania całej dokumentacji, ale również z racji terminów. Uznano bowiem, że najlepszym symbolicznym zwieńczeniem prac będzie przyjęcie uchwały przez Radę Miejską podczas czerwcowych obchodów 750-lecia zapisania pierwszego polskiego zdania w Księdze henrykowskiej. 19.04.2019 r. rozpisano pierwsze postępowanie na wybór wykonawcy dokumentacji, na które nie wpłynęła żadna oferta. W drugim postępowaniu wydłużono czas na wykonanie dokumentacji i dzięki temu już 31.05.2019 r. podpisano umowę na przygotowanie dokumentacji i planu ochrony obszaru parku. Zadania podjął się zespół naukowców, pracowników m.in. Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej.
Rozpoczyna się kilkumiesięczny okres prac inwentaryzacyjnych, ustalenia m.in. granic parku, zasad ochrony, proponowanych zakazów i ograniczeń. Wszystkie działania były poddane publicznym konsultacjom, m.in. podczas otwartego dla mieszkańców spotkania w Nadleśnictwie Henryków. W marcu 2020 r. Urząd Miejski w Ziębicach otrzymuje pierwsze dokumenty, które są wynikiem prac zespołu, ale też konsultacji między urzędem a zespołem. W dniu 14.04.2020 r. Rada Miejska przyjęła uchwałę nr 175/VIII/2020 o podjęciu prac nad utworzeniem parku kulturowego pod nazwą Park Kulturowy Opactwo Cystersów w Henrykowie (wnioski do tej uchwały można było składać od 14 kwietnia do 13 maja 2020 r.). 25.06.2020 r. przyjęta została uchwała nr 197/VIII/2020 Rady Miejskiej w Ziębicach w sprawie utworzenia parku kulturowego pod nazwą Park Kulturowy Opactwo Cystersów w Henrykowie (publikacja w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego nastąpiła w dniu 8 lipca 2020 r. pod poz. 4183; wejście w życie 14 dni od publikacji i od tego momentu obowiązują zapisy uchwały). W §5 pkt. 5 wymienionej uchwały wprowadzono zapis zakazujący lokalizowania na obszarze parku „wież siłowni wiatrowych i nadajników telefonii komórkowych, innych dominant wysokościowych przekraczających wysokość pobliskiej zabudowy, a także wznoszenia nowych linii energetycznych wysokiego napięcia; na etapie modernizacji i przebudowy istniejących linii wysokiego napięcia należy je projektować jako podziemne”.
Jak już wcześniej wspomniano przepisy te zaczną obowiązywać od 23 lipca 2020 r. i tylko do postępowań wszczętych po tym terminie można byłoby się powoływać na zapisy uchwały o parku kulturowym. Co więcej, uchwała o parku kulturowym zobowiązuje gminę do podjęcia prac nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wprowadzenia w nim odpowiednich zapisów. Tymczasem w Henrykowie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przyjęty uchwałą nr IX/55/2011 Rady Miejskiej w Ziębicach z dnia 30 czerwca 2011 r., który zakłada, że „obiekty i urządzenia telekomunikacyjne należy projektować w sposób uwzględniający historyczne walory obiektów oraz zabytkowego układu przestrzennego wsi Henryków, maskowanie obiektów i urządzeń telekomunikacyjnych w formie uzgodnionej z właściwą służbą ochrony zabytków, a wszelkie działania inwestycyjne należy poprzedzić uzyskaniem wytycznych konserwatorskich właściwej służby ochrony zabytków”. Nie ma więc w nim zapisów zakazujących tego typu inwestycji, a jedynie zapisy wymagające spełnienia założonych warunków.
W związku z pojawiającymi się informacjami, że gmina dla inwestycji P4 Sp. z o.o. wydawała jakąkolwiek decyzję lokalizacyjną, decyzję o warunkach zabudowy, zgodę lub uzgodnienie, należy podkreślić, że uzyskanie pozwolenia na budowę w Starostwie Powiatowym dla inwestycji zlokalizowanej na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego opiera się na podstawie tego planu. Gmina nie wydała więc żadnej decyzji, bo nie mogła jej wydać. Nie ma więc na tym etapie żadnych narzędzi do zablokowania inwestycji. Przy każdym tego typu wniosku Urząd Miejski analizuje zapisy miejscowego planu i gdy inwestycja nie spełnia wymogów prawa miejscowego, wydaje w tej sprawie stanowisko, które kieruje do organu wydającego pozwolenie. Gmina nie mogła też informować o postępowaniu, które toczy się na wniosek prywatnego podmiotu przed innym organem, a posiadała o tym postępowaniu informację taką jak inni mieszkańcy Henrykowa wymienieni jako strony w zawiadomieniu starostwa o wszczęciu postępowania z dnia 18 listopada 2019 r. (6 osób).
Dla burmistrza najważniejszym celem spotkania było rozpoczęcie mediacji między inwestorem, właścicielami terenu a sołectwem, dlatego też zaprosił na spotkanie wymienione strony oraz osoby zainteresowane, w tym m.in. osoby, które składały w tej sprawie wnioski. Na spotkaniu nie pojawili się przedstawiciele P4, mimo prawidłowego zawiadomienia. Obecni byli za to dzierżawcy terenu, którzy wyrazili chęć współdziałania w znalezieniu innej lokalizacji. Burmistrz zadeklarował prowadzenie dalszej mediacji z inwestorem, wykorzystanie nowych zapisów dotyczących parku kulturowego, a także wsparcie wystąpienia mieszkańców do wojewody – po otrzymaniu petycji mieszkańców – o zbadanie prawidłowości opinii dotyczącej zlokalizowania stacji bazowej strefie ochrony konserwatorskiej.