Polski Fundusz Rozwoju uruchomił Giełdę Miejskich Technologii – specjalną platformę, która łączy dostawców rozwiązań z obszaru smart city z potrzebami gmin. Taką informację podaliśmy w naszym portalu na początku października br. I mamy już wiadomość, że do programu przystąpił samorząd Świdnicy.
Świdnica zdecydowała się na realizację przez 12 miesięcy projektu „Mapa Potencjału Solarnego”. Z aplikacji będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, instytucje oraz mieszkańcy planujący inwestycje w fotowoltaikę. Poprzez aplikację webową dostępne będą zbiorcze analizy potencjału solarnego dostępne w formie interaktywnych map. Dane wytworzone w wyniku analiz zostaną udostępnione publicznie w Systemie Informacji Przestrzennej Miasta (SIP) i na Geoportalu Świdnickim (geoportal.um.swidnica.pl). Aplikacja pozwoli wszystkim zainteresowanym na sprawdzenie opłacalności instalacji paneli fotowoltaicznych i oszacowania korzyści. Uruchomiona zostanie również automatyczna aktualizacja danych.
Nasza gmina wchodzi w skład Klastra Świdnicka Energia Odnawialna. Rozwiązanie to doskonale wpisuje się w strategię działania klastra, popularyzując rozwój odnawialnych źródeł energii. Ponadto rozwój OZE wpisuje się również w obowiązujące dokumenty strategiczne miasta tj.: Strategię Rozwoju Miasta Świdnica, Założenia do planu zaopatrzenia Gminy Miasto Świdnica w gaz, energię elektryczną i ciepło, Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Miasto Świdnica do 2030 r. oraz w przygotowywaną koncepcję inwestycyjno-energetyczną pn. „Świdnica na drodze do niezależności energetycznej Etap I – Transformacja Sektora Publicznego” – mówi dyrektor wydziału funduszy zewnętrznych i rozwoju gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy Anna Skrzypacz.
Przykładowe mapy potencjału solarnego z oferty dostępnej w serwisie PFR / Giełda Miejskich Technologii
W pierwszym naborze Polski Fundusz Rozwoju ogłosił w ramach „Giełdy Miejskich Technologii” konkurs łączący dostawców technologii z obszaru smart city dla miast z samorządami. i I naboru wniosków grantowych dla gmin. Od samorządów z całej Polski wpłynęło łącznie 76 wniosków grantowych. O wygranej decydował poziom deklarowanego zaangażowania pracowników danego samorządu, oczekiwany wpływ wdrożenia na poprawę efektywności pracy urzędu oraz kompletność informacji o stosowanej w urzędzie gminy infrastrukturze informatycznej. Obok Świdnicy beneficjentami I naboru są Kowary, Miejsce Piastowe, Nowe Skalmierzyce, Pruszcz Gdański i Rybnik. Gminy te otrzymają łącznie 275 tys. zł na testowanie wybranych rozwiązań technologicznych z obszaru smart city.
Warto dodać, że ostatni w tym roku nabór rusza już 28 listopada i potrwa do 11 grudnia, a przewidziana pula to 325 tysięcy zł. W katalogu znajdują się produkty informatyczne w modelu usługowym, możliwe do wdrożenia i przetestowania w okresie od 6 do 12 miesięcy. Samorządy mogą wybierać już spośród ponad 100 różnorodnych rozwiązań oferowanych przez przedsiębiorstwa technologiczne. Na platformie mogą zostać opublikowane wyłącznie oferty, których koszt w okresie testowym nie przekracza wysokości mikrograntu, tj. 50 tysięcy złotych. Gmina chcąca skorzystać z wybranego produktu w ramach grantu nie musi więc ponosić dodatkowych wydatków. O otrzymanie mikrograntu może ubiegać się każda gmina w Polsce.