Praca społeczna towarzyszy mi już około 30 lat. Początki to Rada Sołecka, potem kilka kadencji w Radzie Gminy Stoszowice. Od kilkunastu lat także działalność w Radzie Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Ząbkowicach Śląskich. Lubię pomagać ludziom w rozwiązywaniu problemów społecznych. Lubię tworzyć przedsięwzięcia służące mieszkańcom. Krytyka…? W tej pracy jest potrzebna! Wtedy mamy głębszy obraz oczekiwań społecznych i dzięki temu popełniamy mniej błędów.
Rozmówcą portalu ZĄBKOWICE4YOU.PL
jest Henryk Marciniak
– wiceprzewodniczący Rady Gminy Stoszowice
Stoszowice od wielu lat uchodzi za awangardę samorządów w Powiecie Ząbkowickim. Wiele inicjatyw tu podejmowanych budziło najpierw zainteresowanie, a potem chęć powielania rozwiązań. Dotyczy to na przykład organizacji oświaty czy priorytetu, jaki nadano turystyce. Czy to były – wg Pana – słuszne decyzje?
Czy były słuszne…? Z perspektywy mogę stwierdzić, że tak. Chociaż wtedy, gdy były wprowadzane nastręczały wiele problemów. Gmina Stoszowice była zmuszona do szukania nowych rozwiązań, które zapewniłyby jej dobre funkcjonowanie, czyli zaspokajanie potrzeb mieszkańców. Postawiono wówczas na turystykę choć rolnictwo nadal odgrywa znaczącą pozycję w budżecie gminy. Następna ważna sprawa – oświata gminna. To oczywiście nadrzędna dziedzina życia społecznego, ale trzeba stwierdzić bardzo obciążająca kosztowo. I tu była potrzeba szybkich działań. Sygnały, że nie jest dobrze w tej materii były już w latach 90., jednak zabrakło determinacji ówczesnym radom. Cieszę się, że te kwestie zostały podjęte, że przeprowadzone zmiany strukturalne i organizacyjne w oświacie stoszowickiej przyniosły pozytywny rezultat.
Realizowane projekty, pozyskiwane środki zewnętrzne – pod tym względem samorząd stoszowicki wypada bardzo dobrze. Jak to wpływa na życie zwykłych mieszkańców?
Cieszymy się z tego faktu że nasza gmina korzysta z wsparcia środków zewnętrznych. W każdym sołectwie są tego dowody! Chciałoby się więcej, lecz realia budżetowe pozwalają na tyle. Przed nami nowe rozdanie. W naszym budżecie niektóre projekty kończą czas spłacalności i sądzę, że będziemy beneficjentami kolejnych programów.
Gmina, w której jest Pan radnym, kiedyś była ściśle rolniczą, teraz już tak nie jest. Rolnictwo nie jest już dźwignią osobistego sukcesu dla mieszkańców?
Jak już wspomniałem Gmina Stoszowice nadal ma status gminy rolniczej. Cieszę się, że mamy także drugie ogniwo w postaci turystyki. Nie przynosi to jeszcze wpływów do budżetu spodziewanych w związku z postawaniem nowych podmiotów turystycznych na terenie naszej gminy. Myślę że po dziesięciu latach wspierania tej gałęzi, stosowania różnego rodzaju preferencji turystyka będzie jedną z ważniejszych dziedzin generujących dochody budżetowe gminy obok rolnictwa. Zresztą te dziedziny gospodarcze lubią być blisko siebie i tak właśnie jest w naszej gminie.
Samorządy gminne często borykają się z problemami, które leżą w kompetencjach samorządu powiatowego. Jakiej roli lub jakich działań oczekiwałby Pan i jako mieszkaniec, i jako radny gminny od władz powiatowych?
Powiem wprost! Aktywność, zaangażowanie i troska władz powiatowych jest za mała. Mamy na naszym terenie dużo dróg powiatowych i choćby w tym zakresie konieczne jest większe zaangażowanie samorządu powiatowego. Strategia Powiatu Ząbkowickiego powinna szerzej uwzględniać potrzeby gmin. Poważna problemem jest nadal bardzo wysokie bezrobocie i to jest nadzwczaj ważne zadanie dla wszystkich samorządów. Potrzebne jest współdziałanie na tej płaszczyżnie, aby wypracować skuteczne rozwiązania.
Rada Gminy Stoszowice jest jednomyślna we wszystkim czy raczej każda sprawa wymaga negocjowania i przekonywania radnych?
Uważam że atmosfera w naszej Radzie jest pozytywna. Zdania bywają często podzielone, jednak jeżeli chodzi o rozwiązywanie trudnych zadań radni wybierają drogę porozumienia. Świadectwem tego jest choćby sytuacja w dziedzinie edukacji naszych dzieci i młodzieży.
A jak się układa współpraca pomiędzy radnymi a wójtem? Słyszałem niedawno o problemie z drogą dojazdową do szkoły w Budzowie….
W kwestii drogi dojazdowej do szkoły warto brać pod uwagę dwie racje: bezpieczeństwo dzieci i transport rolny. Sprawa była szeroko omawiana na zebraniu wiejskim, potem była opinia Rady Sołeckiej. Przyglądamy się jak wprowadzone rozwiązanie czasowego ograniczenia ruchu na tej drodze będzie funkcjonować. Może będzie konieczne znalezienie alternatywnych rozwiązań.
Co skłoniło Pana do pracy w samorządzie. Przecież łatwiej jest krytykować radnych czy domagać się od nich czegoś, co jest często spotykane, niż być jednym z nich.
Praca społeczna towarzyszy mi już około 30 lat. Początki to Rada Sołecka, potem kilka kadencji w Radzie Gminy Stoszowice. Od kilkunastu lat także działalność w Radzie Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Ząbkowicach Śląskich. Lubię pomagać ludziom w rozwiązywaniu problemów społecznych. Lubię tworzyć przedsięwzięcia służące mieszkańcom. Krytyka…? W tej pracy jest potrzebna! Wtedy mamy głębszy obraz oczekiwań społecznych i dzięki temu popełniamy mniej błędów.
Następnych kilka lat dla Gminy Stoszowice to czas realizowana kolejnych projektów czy raczej okres, w którym trzeba będzie oszczędzać. Pytam o to, bo często mówi się o kłopotach polskich samorządów w związku z nadawaniem im nowych zadań – np. w kwestii śmieci – bez stosownego wsparcia finansowego.
Od kilku lat zauważalne jest, że samorządy mają coraz więcej zadań społeczno gospodarczych. Przykładem najnowszym jest organizacja odbioru śmieci. Zasilenie finansowe nie idzie za tymi narzucanymi gminom zadaniami. Obserwujemy drastyczne zmniejszanie subwencji, co potem uderza w nasz budżet. Jestem przekonany, iż GminaStoszowice prowadzi spokojną i ostrożną politykę finansową, co pozwoli na realizowanie kolejnych projektów i pozyskiwanie środków z zewnątrz.
Na koniec rozmowy chcę zapytać o …herb Gminy Stoszowice. Pewnie niedługo będzie zatwierdzony i zawiśnie w ważnych miejscach. Jakie znaczenie ma herb dla mieszkańców Gminy. Chodzi o symbol czy o coś więcej?
Symbolika dla ludzi jest rzeczą istotną. Często oznacza zjednoczenie. Pobudza do działania. Dlatego różne organizacje i instytucje fundują sztandary. W moim przekonaniu, że herb dla mieszkańców Gminy Stoszowice – co ważne, przez nich wybrany – stanie się dodatkowym bodźcem wzmacniającym poczucie lokalnej tożsamości.
Rozmawiał: Krzysztof Kotowicz