Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
-6 °c
Wałbrzych
-3 ° czw.
-3 ° pt.
0 ° sob.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Aktualności

Krwawy problem – dlaczego i jak musimy zakończyć ubóstwo menstruacyjne? [VIDEO]

KK przez KK
19 października 2020
w Aktualności
0
Krwawy problem – dlaczego i jak musimy zakończyć ubóstwo menstruacyjne? [VIDEO]

Dominika Kulczyk dołączyła do Foundry – międzynarodowej, elitarnej grupy filantropów. Jest ona częścią inicjatywy Founders Pledge, wspierającej największych światowych przedsiębiorców zaangażowanych w działalność dobroczynną. Pierwszym efektem tej współpracy jest publikacja raportu podejmującego temat przeciwdziałania ubóstwu menstruacyjnemu na świecie.

Problemem tym Dominika Kulczyk zajmuje się już od dłuższego czasu, prowadząc aktywne działania poprzez swoją fundację, m.in. w Polsce, Kenii i Nepalu. Początkiem współpracy pomiędzy Kulczyk Foundation i Founders Pledge jest publikacja raportu „Krwawy problem. Ubóstwo menstruacyjne: dlaczego i jak musimy je zakończyć” („A bloody problem: Period poverty – why we need to end it and how to do it”). To pierwsze na świecie opracowanie poświęcone analizie sektora zdrowia i higieny menstruacyjnej (Menstrual Health and Hygiene – MHH) oraz efektywności programów pomocowych mających przeciwdziałać ubóstwu menstruacyjnemu.

Problem ten polega na ograniczeniu z powodów ekonomicznych dostępu do odpowiednich produktów higienicznych (tamponów czy podpasek), ale także np. do edukacji związanej z okresem. Szacuje się, że spośród 1,9 mld osób menstruujących na świecie, ok. 500 mln nie może w pełni dbać o higienę podczas okresu. Raport Kulczyk Foundation i Founders Pledge wskazuje, że na walkę z tym problemem przeznacza się jedynie od 10 do 100 mln dolarów rocznie, podczas gdy tylko w samych Stanach Zjednoczonych na działania dobroczynne co roku wydawane jest ok. 450 mld dolarów. Jak dotąd, sektorowi MHH brakowało bazy dowodowej. Z tego powodu podmioty niosące pomoc w tej sferze nie dysponowały porównywalnymi danymi, określającymi pełny poziom ubóstwa menstruacyjnego na świecie. Wynika to z faktu, iż zjawisko to zaczęto badać dopiero na początku XXI wieku. Problem ten jest obecny również w Polsce – jak wynika z wyników badań na temat postrzegania okresu w naszym kraju, opublikowanych niedawno przez Kulczyk Foundation, co piątej Polce zdarza się nie mieć środków na zakup odpowiednich środków higienicznych.

Powstanie wspomnianego opracowania jest ważnym wydarzeniem dla organizacji przeciwdziałających ubóstwu menstruacyjnemu. Raport łączy teorię z praktyką, umożliwiając wypracowanie kryteriów oceniania, a co za tym idzie, również finansowania, podmiotów aktywnych w tej sferze. Wskazuje także na fakt, że sektor zdrowia i higieny związanej z okresem ma wpływ na sytuację całych społeczeństw, ma swoje odbicie w ekonomii czy edukacji. Poprawa w tej sferze wymaga więc kompleksowego i systemowego podejścia. Autorzy raportu przeanalizowali działalność 80 organizacji przeciwdziałających zjawisku ubóstwa menstruacyjnego. Wybrano 8 z nich jako przykłady podmiotów niosących pomoc w sposób najbardziej efektywny. Działają one wyjątkowo skutecznie wspierając kobiety w kwestii MHH i wykorzystują narzędzia umożliwiające ewaluację i monitoring działań.

Dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo człowieka. Bez niego kobiety i dziewczynki nie mogą żyć z godnością. To oburzające, że dziewczęta na całym świecie nie mają szans na lepszą edukację, a kobiety na pójście do pracy, bo są zbyt biedne, aby mieć okres – mówi prezeska Kulczyk Foundation Dominika Kulczyk. Zbyt długo zaniedbywano działania na rzecz rozwiązania tego problemu. Jestem dumna z tego, że rozpoczęliśmy współpracę z Founders Pledge. Wspólnie postawiliśmy pierwszy krok w kierunku zrozumienia, jak w najszybszy możliwy sposób poprawić sytuację osób cierpiących z powodu ubóstwa menstruacyjnego. Międzynarodowa społeczność musi się zjednoczyć i podjąć skoordynowaną aktywność na rzecz kobiet i dziewcząt, które każdego miesiąca muszą wybierać czy kupić jedzenie, czy podpaski. Zachęcam każdego zainteresowanego do dołączenia do nas i wspólnego działania na rzecz rozwiązania tego problemu.

 

Foundry skupia światowych wizjonerów biznesu i przedsiębiorczości, którzy jednocześnie prowadzą działalność charytatywną. W jej skład wchodzą zarówno indywidualni filantropi, jak i ich rodzinne fundacje dobroczynne. Członkami Foundry są, m.in. Eric i Wendy Schmidt (Eric był prezesem Google’a w latach 2001-2011), Niklas Adalberth (współzałożyciel banku Klarna, wartego 5,5 mld dolarów), Christian Angermayer (założyciel Apeiron Financial Services), Vikrant i Surbhi Bhargava (Vikrant był współzałożycielem platformy PartyGaming), Curtis i Shirley Chambers (Curtis był dyrektorem technicznym Ubera w latach 2010-2017), Taavet i Silvia Hinrikus (Taavet był współzałożycielem platformy Transferwise i dyrektorem ds. strategii w Skype), czy Jaan Tallin (współzałożyciel Skype’a i Kazza). Członkostwo w tej grupie zapewnia dostęp do unikalnej wspólnoty wiedzy i doświadczeń największych międzynarodowych filantropów oraz narzędzi umożliwiających najbardziej efektywne niesienie pomocy na całym świecie. Dominika Kulczyk jest pierwszą osobą z Europy Środkowo-Wschodniej, która dołączyła do Foundry.

Foundry jest częścią Founders Pledge – międzynarodowej organizacji non-profit założonej w 2015 r., skupiającej przedsiębiorców prowadzących działalność filantropijną. Członkowie Founders Pledge zobowiązują się przeznaczyć na cele dobroczynne określoną kwotę. Eksperci tej organizacji pomagają im w tworzeniu strategii działalności charytatywnej i efektywnej realizacji programów pomocowych, wspierając ich swoją wiedzą i doświadczeniem. Obecnie inicjatywa liczy już ponad 1450 członków z 35 krajów, którzy zobowiązali się przekazać na działalność dobroczynną ponad 3 mld dolarów.

Jednym z najważniejszych pierwszych posunięć w walce z ubóstwem menstruacyjnym jest ustalenie, jakie są tego najefektywniejsze metody i wskazanie organizacji, które się nimi posługują. Takie informacje są w naszym raporcie. Pomoże on darczyńcom i rządom poszczególnych państw przeciwdziałać temu problemowi lepiej niż kiedykolwiek – zaznacza David Goldberg, współzałożyciel i szef Founders Pledge. Jestem zachwycony możliwością pracy z Dominiką Kulczyk oraz jej fundacją i przyczynienia się do tego, aby przeciwdziałanie ubóstwu menstruacyjnemu były tak skuteczne, jak tylko to możliwe. Działalność Dominiki i jej wsparcie dla projektów na rzecz kobiet jest wspaniałym przykładem fantastycznego przywództwa i aktywności dobroczynnej na całym świecie. Chciałbym zachęcić wszystkich filantropów do przyłączenia się do niej, zwłaszcza gdy już rozumiemy, na czym polega efektywność realizowanych programów. Wspólne i skoordynowane podejście sprawia, że możemy rozwiązać problem ubóstwa menstruacyjnego – uważa David Goldberg.

Marni Sommer, profesor nadzwyczajna nauk socjomedycznych na Uniwersytecie Columbia, która jest jedną ekspertek zaangażowanych w powstanie raportu, dodaje: W ostatnich latach na świecie coraz częściej zwraca się uwagę na związane z okresem potrzeby kobiet, dziewcząt i innych menstruujących osób. Wciąż jednak jesteśmy na początku drogi. Społeczne i gospodarcze skutki pandemii COVID-19 grożą odwróceniem postępów poczynionych w walce z ubóstwem i piętnem menstruacyjnym, utrudniającymi skuteczne angażowanie kobiet i dziewcząt w edukację, pracę i aktywność społeczną – ostrzega prof. Sommer. Ważny raport Kulczyk Foundation, jak również pozostała działalność tej fundacji związana ze zdrowiem i higieną menstruacyjną jest nie tylko istotną aktywnością na rzecz rozwiązania tych problemów, ale wysyła też jasną wiadomość do darczyńców i rządów państw: jest jeszcze wiele do zrobienia, potrzebujemy wspólnych wysiłków i zasobów – podkreśla.

  • Dominika Kulczyk – przedsiębiorczyni, inwestorka i filantropka. Założycielka i prezeska Kulczyk Foundation – prywatnej fundacji rodzinnej, której podstawowym celem jest walka z problemami dyskryminacji dotykającymi kobiety i dziewczynki na całym świecie. Poprzez działalność tego podmiotu wspiera i współpracuje z polskimi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi, wdrażając zmiany społeczne oparte na zrównoważonych rozwiązaniach, które nazywa „Efektem Domina”. Pomysłodawczyni akcji społecznej „Czułość i Wolność” i propagatorka idei czułej rewolucji, mającej na celu przywrócenie równowagi pomiędzy pozycją kobiety i mężczyzny w świecie. Autorka ponad 60 filmów dokumentalnych, wyprodukowanych we współpracy z CNN International (w ramach „The CNN Freedom Project”) i TVN Discovery (serial dokumentalny „Efekt Domina”), poruszających problemy globalnej dyskryminacji i niesprawiedliwości. Zwolenniczka i propagatorka Celów Zrównoważonego Rozwoju, ustanowionych przez ONZ. Przewodnicząca Rady Nadzorczej Kulczyk Holding, Rady Nadzorczej Polenergia S.A., współzałożycielka Grupy Firm Doradczych Values. W 2018 r. za wybitne zasługi w działalności na rzecz dzieci została odznaczona Orderem Uśmiechu.
  • Kulczyk Foundation – fundacja rodzinna założona w 2013 roku przez Grażynę Kulczyk, dr. Jana Kulczyka i Dominikę Kulczyk. Walczy z dyskryminacją i nierównością, dotykającymi kobiety i dziewczynki na całym świecie. Celem jej działań jest budowa rzeczywistości pozbawionej ograniczeń ze względu na płeć. Fundacja współpracuje z partnerami społecznymi w różnych częściach naszego globu, inicjując zmiany wykorzystujące zrównoważone rozwiązania. Jak dotąd Kulczyk Foundation zrealizowała międzynarodowe projekty pomocowe w 63 krajach na 6 kontynentach. Prowadzi także działania edukacyjne i informacyjne (produkcja filmów dokumentalnych), zwracając uwagę na globalne i regionalne problemy społeczne. Liczba beneficjentów projektów Kulczyk Foundation to już ponad 600 tys. osób na całym świecie.
  • Founders Pledge – założona w 2015 r. w Londynie międzynarodowa inicjatywa dobroczynna, skupiająca przedsiębiorców pragnących prowadzić działalność filantropijną. Jej główną siedziba znajduje się w Londynie, ale ma ona swoje biura również w Berlinie, Nowym Jorku i San Francisco. Organizacja zajmuje się budową międzynarodowej sieci filantropów, zapewnia wsparcie administracyjne dla osób chcących wpłacać środki na cele charytatywne, doradza również jak w najbardziej efektywny sposób nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Obecnie do Founders Pledge należy ponad 1450 osób z 35 krajów całego świata.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

  • pełny tekst raportu (j. angielski)
  • podsumowanie raportu (j. polski)

Poprzez: centrum prasowe PAP
Tagi: zdrowiePAP
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Pusto

Następny wpis

Komunikat w sprawie zmian w funkcjonowaniu ZKP!

Następny wpis
Komunikat w sprawie zmian w funkcjonowaniu ZKP!

Komunikat w sprawie zmian w funkcjonowaniu ZKP!

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Od słowa do słowa

Od słowa do słowa… – …polszczyzna jeszcze łączy czy już dzieli?

5 lutego 2023
WAŁBRZYCH: Nazwij dziecko Daisy, a dostaniesz darmową wyprawkę

WAŁBRZYCH: Nazwij dziecko Daisy, a dostaniesz darmową wyprawkę

2 lutego 2023
Ziębicka Gala Sportu

Ziębicka Gala Sportu po raz jedenasty – poznaj nominowanych

3 lutego 2023
Góry Sowie i Góry Stołowe niedostępne

🔴 PILNE: Góry Sowie i Góry Stołowe niedostępne – meteo nie sprzyja amatorom sportów zimowych [OSTRZEŻENIE]

3 lutego 2023
Niezwykłe przedsięwzięcie wyjątkowych kobiet, czyli o niecodziennym słowniku i absolwentce ząbkowickiego LO

Niezwykłe przedsięwzięcie wyjątkowych kobiet, czyli o niecodziennym słowniku i absolwentce ząbkowickiego LO

3
Taka natura jest w każdym Polaku

„Taka natura jest w każdym Polaku: bez wolności trudno mu żyć” – 1863 i 2023 to ogniwa naszej historii

3
#GóryBezBrawury – chcemy, aby na Dolnym Śląsku w górach było bezpieczniej

#GóryBezBrawury – chcemy, aby na Dolnym Śląsku w górach było bezpieczniej

2
Czołgi Armii Czerwonej – w bramie Wrocławia pozostaną nadal [VIDEO]

Czołgi Armii Czerwonej – w bramie Wrocławia pozostaną nadal [VIDEO]

1
Niemcza jest EKO

„Niemcza jest EKO” – happening może mieć pozytywny cel

8 lutego 2023
Trzysta tysięcy złotych do podziału

Trzysta tysięcy złotych do podziału – obywatelski budżet w Nowej Rudzie

8 lutego 2023
Człowiek tonął w lodowatej wodzie

„Człowiek tonął w lodowatej wodzie” – na ratunek przybyli strażacy

8 lutego 2023
Konkurs ofert na realizację zadania publicznego

Konkurs ofert na realizację zadania publicznego w zakresie kultury fizycznej i sportu w Gminie Kamieniec Ząbkowicki

8 lutego 2023

Ostatnie aktualności

Niemcza jest EKO
Dzierżoniów

„Niemcza jest EKO” – happening może mieć pozytywny cel

8 lutego 2023
Trzysta tysięcy złotych do podziału
Kłodzko

Trzysta tysięcy złotych do podziału – obywatelski budżet w Nowej Rudzie

8 lutego 2023
Człowiek tonął w lodowatej wodzie
Świdnica

„Człowiek tonął w lodowatej wodzie” – na ratunek przybyli strażacy

8 lutego 2023
Konkurs ofert na realizację zadania publicznego
GMINA KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

Konkurs ofert na realizację zadania publicznego w zakresie kultury fizycznej i sportu w Gminie Kamieniec Ząbkowicki

8 lutego 2023
Życie i praca w Polsce
Aktualności

„Życie i praca w Polsce – 2022” – pobierz publikację

8 lutego 2023
Gala Sportu 2023
INFORMACJE GMINY ZIĘBICE

Gala Sportu 2023 – lokalne święto sportowców i działaczy sportowych w Ziębicach

8 lutego 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
Decyzje dotyczące środków wypracowywanych przez Decyzje dotyczące środków wypracowywanych przez przedsiębiorców, ale też lokowanie środków publicznych także w sektorze nauki i innowacyjności, to są decyzje polityczne. W roku wyborczym zapewne będzie wiele okazji, by o tym rozmawiać –mówi wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek w #studiofakty 
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/wojciech-murdzek-nauka-i-gospodarka-innowacyjnosc-i-polityka-sa-ze-soba-polaczone-studio-fakty/ 
#nauka #innowacyjność #przedsiębiorczość #polityka #wojciechmurdzek #studiofakty #wywiad
Język polski jest dynamiczną rzeczywistością i Język polski jest dynamiczną rzeczywistością i zawsze funkcjonuje w kontekście kulturowym. Mamy w związku z tym do czynienia z szukaniem jego nowych, czasem niepraktykowanych dotąd bądź kreowanych od podstaw (raz świadomie, innym razem w wyniku impulsu lub dla wygody). Słowotwórstwo jest oznaką witalności języka, każdego zresztą. Wspomniane już otoczenie społeczne stawia także przed użytkownikami języka – w naszym przypadku języka polskiego – niekiedy zaskakujące postulaty.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/od-slowa-do-slowa-polszczyzna-jeszcze-laczy-czy-juz-dzieli/ 
#bliżejsłowa #bliżejkultury #językpolski #słowotwórstwo #feminatywy #językoznawstwo #dyskurs #gender
Zamek Roztoka jest połączeniem historii, piękne Zamek Roztoka jest połączeniem historii, pięknej architektury i urokliwej przyrody. Dzieje tej rezydencji sięgają XV wieku, jednak czasy jej świetności przypadają na wiek XIX. Otoczony parkiem krajobrazowym i pięknym ogrodem, służył nie tylko spotkaniom elit na salonach, ale w trakcie II wojny światowej, to właśnie tam składowano cenne zbiory muzealne i biblioteczne z regionu.
✍️📸➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-zamek-w-roztoce/ 
#zamek #zamekroztoka #zabytki #architektura #przyroda #odpoczynek #kultura #miejscespotkań #roztoka #gminadobromierz #powiatświdnicki #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #miejscekultury #miejscekulturydolnegośląska
Jest plan działań upamiętniających najsłynnie Jest plan działań upamiętniających najsłynniejszą w historii mieszkankę Zamku Książ.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/patronat-ambasady-brytyjskiej-i-wyprawki-dla-malej-daisy-zamek-ksiaz-na-jezykach-za-granica/ 
#zamekksiąż #daisyvonpless #wałbrzych #historia #przeszłość #zabytki #architektura #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny
Już od kilku lat Wałbrzyska Specjalna Strefa Eko Już od kilku lat Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park“ systematycznie wspiera kluby sportowe, ochotnicze straże pożarne i wiele innych organizacji oraz instytucji użyteczności publicznej na terenie Dolnego Śląska, Wielkopolski oraz Opolszczyzny.
📸✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/ponad-milion-zlotych-na-dzialania-z-zakresu-sponsoringu-i-spolecznej-odpowiedzialnosci-w-2023-roku-przekaze-walbrzyska-specjalna-strefa-ekonomiczna/ 
#społecznaodpowiedzialnośćbiznesu #wałbrzyskaspecjalnastrefaekonomiczna #investpark #wałbrzych #piotrwojtyczka #organizacjepozarządowe #współpraca
W roku 2021/2022 kłodzki Zespół Szkół Technic W roku 2021/2022 kłodzki Zespół Szkół Technicznych był włączony w rządowy program Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. W obecnym roku szkolnym placówka weszła w krajowy program Oddziałów Przygotowania Wojskowego.
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/zespol-szkol-technicznych-w-klodzku-w-krajowym-programie-oddzialow-przygotowania-wojskowego-podpisano-dokumenty-i-zaczyna-sie-szkolenie-video/ 
#edukacja #obronność #szkoleniewojskowe #kłodzko #zespółszkółtechnicznychkłodzko #22karpackibatalionpiechotygórskiej #16dolnośląskabrygadaobronyterytolialnej
Niemcza jest EKO

„Niemcza jest EKO” – happening może mieć pozytywny cel

8 lutego 2023
Trzysta tysięcy złotych do podziału

Trzysta tysięcy złotych do podziału – obywatelski budżet w Nowej Rudzie

8 lutego 2023
Człowiek tonął w lodowatej wodzie

„Człowiek tonął w lodowatej wodzie” – na ratunek przybyli strażacy

8 lutego 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT