Czy wśród widocznych na zdjęciu tytułowym drogowskazów stojących w centrum Barda wkrótce pojawią się nowe strzałki? Czy będą wskazywać mieszkańcom i gościom tego miasta nowe kierunki rozwoju? Wczoraj radni Gminy Bardo przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie jednoosobowej spółki Gminy, która ma się nazywać „Bardzki Park Przemysłowy”. Samorządowcy nie byli jednomyślni w tej sprawie, części radnych w ogóle nie było na sesji, ale decyzja zapadła.
W uzasadnieniu uchwały burmistrz Krzysztof Źegański napisał m.in.: „Sektor małych i średnich przedsiębiorstw w dużej mierze uzależniony jest od sprawnego funkcjonowania systemu instrumentów i instytucji wspierających rozwój przedsiębiorczości. Dlatego też należy wspierać przedsiębiorstwa poprzez poprawę dostępności i podnoszenie jakości usług i infrastruktury Instytucji Otoczenia Biznesu, które działają na ich rzecz. Instytucja Otoczenia Biznesu to podmiot, który może podjąć intensywne działania w zakresie pobudzania przedsiębiorczości, tworzenia nowych innowacyjnych rozwiązań dla gospodarki, zmniejszania poziomu bezrobocia w Gminie Bardo, aktywizowania zawodowego społeczności w zakładaniu działalności gospodarczej i stwarzania przyjaznego klimatu dla prowadzenia biznesu.”
Według pomysłodawców BPP, zadaniem spółki ma być realizacja dwóch strategicznych dla Gminy Bardo projektów rozwojowych. Powstać ma bowiem w Bardzie Sportowo-Rekreacyjny Inkubator Przedsiębiorczości, zaś w Przyłęku Biznes Park Przemysłowy. Pierwszy podmiot ma stanowić sieć obiektów i system usług nastawionych na obsługę osób chcących aktywnie wypoczywać i ma mieć zasięg regionalny. Drugi z podmiotów ma natomiast tworzyć warunki infrastrukturalne dla małej i średniej przedsiębiorczości lokującej swoje siedziby na terenie gminy. „Bardzki Park Przemysłowy” zostanie powołany na podstawie wkładu pieniężnego tworzącego kapitał zakładowowy na poziomie 250 tys. zł, co przewidziano w tegorocznym budżecie Gminy. Spółka – zdaniem włodarza – będzie mogła bardziej elastycznie, niż pracownicy samorządowi, reagować na potrzeby i możliwości działania, zdolna będzie do samodzielnych inicjatyw w pozyskiwaniu partnerów biznesowych i środków pomocowych, jakie w aktualnej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej przewiduje się dla innowacyjności w biznesie.
Trzeba przypomnieć, że – jak pisaliśmy w naszym portalu – w październiku ubiegłego roku, Rada Miejska Barda zaaprobowała wniosek o utworzenie na terenie tej gminy podstrefy ekonomicznej w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. Teren wskazany na ten cel to obszar położony w granicach wsi Przyłęk. Dokładnie dwa lata temu, podczas relacjonowanego przez nasz portal dużego spotkania ze środowiskami społecznymi Gminy Bardo, burmistrz Krzysztof Żegański wyraźnie akcentował taki kierunek działań, aby pobudzać lokalną przedsiębiorczość i tworzyć w Bardzie magnes dla biznesu zewnętrznego, a jednocześnie kreować warunki i przyciągać do Barda osoby poszukujące przestrzeni do aktywnych form turystyki. W trakcie wczorajszej sesji pięciu radnych było nieobecnych. Tylko jeden radny był „przeciw”, dwóch wstrzymało się, ale siedmiu było „za”.