Ruiny zamku w Ząbkowicach są niewątpliwie jednym ze szczególnie interesujących obiektów architektonicznych w regionie. Dziesiątki lat zaniechań i historyczne okoliczności sprawiły, że z pięknego zamku, do dzisiaj zachowały się jedynie jego fragmenty.
Trwają obecnie, zlecone przez Gminę Ząbkowice, która jest właścicielem całego kompleksu zamkowego, prace zabezpieczające korony murów skrzydła zachodniego i północnego oraz inne czynności zabezpieczające i konserwatorskie. To już III etap remontu ruin i prowadzi go wałbrzyska spółka „Budraf” specjalizująca się w robotach budowlanych. Zakres zleconych prac obejmuje m. in.: wycięcie samosiewów porastających korony murów z usunięciem korzeni, roboty rozbiórkowe, zabezpieczenie korony murów poprzez wykonanie wieńca żelbetowego, obmurowanie betonowego zwieńczenia korony muru kamieniem łupkowym oraz uzupełnienie ubytków kamiennych i ceglanych korony i lica murów. Według przekazanych nam w magistracie infrmacji, roboty przebiegają prawidłowo. Ząbkowicki samorząd uzyskał na ten cel 250 tys. zł w ramach dotacji przyznajej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łącznie na wszystkie dotąd zrealizowane roboty w obrębie ruin zamku pozyskano ponad 1 mln zł.
Po 1990 r. były podejmowane sporadyczne i raczej nie zakładające dalej idących planów, doraźne prace mające na celu raczej przystosowanie części ruin (w tym dziedzińca) do organizacji imprez masowych. Ruiny zamku i ich otoczenie były przez kilka lat miejscem sztandarowej ząbkowickiej imprezy, jaką była „Andyjska Fiesta”. Pierwsze poważne projekty renowacji zabytku pojawiły się dopiero w latach 2008-2009, kiedy to na zlecenie władz gminy przygotowano kompletną inwentaryzację i projekt rewitalizacji całych ruin. Celem miała być adaptacja obiektu do funkcji wystawienniczych, koncertowo-konferencyjnych i nawet hotelowych, o czym pisaliśmy w naszym portalu. Po 2010 r. tę koncepcję zarzucono i od 2011 r. jest realizowany – opisywany przez nasz portal – inny wariant. Polega on na etapowym zabezpieczaniu ruin i ich częściowym przystosowaniu do celów związanych z obsługą ruchu turystycznego i organizacją masowych imprez rozrywkowych.