Gościem programu z cyklu #StudioFakty był konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu Jurij Tokar.
Rozmowa prowadzona przez Dariusza Nowakowskiego zaczyna się od przypomnienia poprzedniego wywiadu z maja 2022 r. Były to pierwsze tygodnie i miesiące po inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Wrocław i tutejszy konsulat Ukrainy był wtedy jednym z centrów koordynacji pomocy dla tysięcy przybywających do Polski obywateli objętego wojną kraju. Był to czas szczególny, bo wymagał od pracowników konsulatu wyjątkowej dyspozycyjności. Konsul opowiada o niektórych okolicznościach tej niespotykanej w skali akcji humanitarnej, jaka miała miejsce w Polsce, w tym na Dolnym Śląsku. Zobacz nasze video.
Dyskusja przenosi się na tematykę możliwych scenariuszy i potencjalnych konsekwencji wojny. Jej przebieg jest sumą determinacji Ukraińców i wielkiego wsparcia z wielu krajów. Jak mówi Jurij Tokar, wojna to także niepoliczona skala indywidualnych i rodzinnych dramatów, aktów odwagi i heroizmu. Ukraina ma 30 lat niepodległości i przywiązanie Ukraińców do wolności oraz ukierunkowania na Europę sprawiają, że wola obrony jest bardzo silna. Konsul Ukrainy przywołuje przykłady takiej postawy wśród obywateli swojego kraju.
Dalej jest też mowa o obecności Ukraińców w Polsce, a więc także na Dolnym Śląsku. Część z nich wróciła na Ukrainę, niektórzy pojechali do krajów zachodniej Europy. Przebywa w naszym województwie ok. 200 tysięcy Ukraińców, którzy w zdecydowanej większości adaptują się do warunków społecznych w Polsce. Podejmują pracę lub podejmują własną aktywność gospodarczą, przez co uczestniczą w funkcjonowaniu polskiej gospodarki, o czym szerzej mówi Jurij Tokar. Dzieci korzystają z systemu oświaty i dobrze integrują się ze swoimi rówieśnikami.
Rozmawiał: Dariusz Nowakowski