Gminy i powiaty otrzymają dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji – to prawdziwa Tarcza dla Samorządów. Jej wartość w skali całego kraju to 6 miliardów złotych.

Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, jak remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, a także inne działania podejmowane w naszych małych Ojczyznach. Pieniądze będą przyznawane gminom w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji. To bezprecedensowe wsparcia dla każdej gminy i każdego powiatu w Polsce. Wysokość przekazanych środków będzie zależeć od wartości planowanych przez gminy i powiaty inwestycji.

Informację na ten temat zaprezentowano podczas dwóch dzisiejszych konferencji z samorządowcami. Spotkania prowadzili minister Michał Dworczykszef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko.

Pierwsze ze spotkań odbyło się w Bielawie i dotyczyło wykorzystania odpowiednich narzędzi wsparcia finansowego dla powiatów: dzierżoniowskiego, kłodzkiego oraz ząbkowickiego. Drugie spotkanie, w Wałbrzychu, dotyczyło natomiast tworzenia nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 dla powiatów wałbrzyskiego oraz świdnickiego. W obu spotkaniach brali udział m.in.: poseł Marcin Gwóźdź, senator Aleksander Szwed i wicewojewoda Jarosław Kresa.

Samorządy (gminy, powiaty i miasta) mogą otrzymać dotacje od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln zł – nigdy wcześniej państwo nie przedstawiło programu, który by tak szeroko wspierał działania samorządów. Ponad 2,6 mld zł z Funduszu Inwestycji Samorządowych trafi do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich.

To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z Tarczy dla Samorządów pozwolą na uzyskanie niezbędnych gwarancji dla realizacji zadań inwestycyjnych. To nowe szkoły, żłobki, drogi, wodociągi i chodniki, ale to także zastrzyk dla tysiąca firm i setek tysięcy pracowników.

Dla subregionu sudeckiego oznacza to dodatkowych 91 mln zł w budżetach samorządów gminnych i powiatowych. Poniżej podział środków rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych w gminach i powiatach: 

Komentarze

Zostaw swój komentarz