W programie Studio Fakty, emitowanym na żywo w naszym profilu Facebook, Państwa i naszym gościem był Grzegorz Macko – wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Rozmawialiśmy o rozwoju regionalnym i nowej perspektywie finansowej na lata 2021 – 2027 dla Dolnego Śląska oraz o najważniejszych projektach dla południa województwa. Poruszyliśmy też aktualne sprawy związane z pomocą dla poszkodowanych po nawałnicach na terenie subregionu sudeckiego.

Oto niektóre wątki rozmowy:

  • Sytuacja powodziowa na Dolnym Śląsku: W Bystrzycy Kłodzkiej, która jest jedną z najbardziej dotkniętych powodzią gmin, pod kierunkiem wojewody Jarosława Obremskiego odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem ministra Michała Dworczyka, który zapowiedział, że rząd gotowy jest już na wypłatę zapomóg dla najbardziej dotkniętych podtopieniami gospodarstw domowych.
  • Pomoc dla mieszkańców dotkniętych powodzią: Minister Michał Dworczyk, zaraz po rozmowie z ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Kamińskim, potwierdził, że gospodarstwa domowe, które ucierpiały w tym trudnym czasie mogą otrzymać do 6 tys. zł zapomogi. Oczywiście będą musiały swoje straty odpowiednio udokumentować. Poza tym, ze środków rządowych zostaną przeznaczone pieniądze na modernizacje m.in. zapory w Międzygórzu. Na ten cel przeznaczono aż 1 mln zł.
  • Trudne pierwsze miesiące rok 2020: Rzeczywiście nie jest to łatwy rok, nawet jeśli chodzi o anomalie pogodowe i nie mówiąc szerzej o epidemii. To, że najpierw była susza, a teraz mamy kłopot z podtopieniami wynika z dynamicznych zmian klimatu. Jeszcze chwilę temu dyskutowaliśmy o rozwiązaniach odprowadzających wodę z pól, wtedy mówiono nam, że w obliczu takiej suszy nie jest to dobry krok, teraz słychać, że przeznaczyliśmy na to za mało pieniędzy. Rozmaite rozwiązania, również ułatwiające retencję, kiedy problem nie jest jeszcze widoczny muszą być wprowadzane systematycznie.
  • Zapowiadane od lat nowe drogi na Dolnym Śląsku: Drogi ekspresowe S5 i S8 zostały już wpisane do rządowych dokumentów, nie zapominajmy również o drodze S3, która ma zostać przedłużona do granicy z Czechami. W ubiegłym tygodniu odwiedził nas minister infrastruktury i wszystko zostało potwierdzone. Także w zakresie budżetu na te rozległe inwestycje. Arterie będą na pewno, a takie działania dadzą „kopa” inwestycyjnego terenom, które dziś są peryferyjne. Kiedy dojazd do stolicy regionu zajmuje 1,5 h, ludzie są zmuszeni do szukania pracy w swoich okolicach, której często nie ma. Te inwestycje mogą rozwiązać tego typu problemy.

Rozmowę, którą prowadził Dariusz Nowakowski, można obejrzeć w filmie dostępnym na naszym profilu społecznościowym Facebook.

Program Studio FAKTY jest emitowany na żywo od poniedziałku do piątku – zwyczajowo o godz. 18:00. Pytania do naszych rozmówców można kierować na adres mejlowy: redakcja@sudeckiefakty.pl lub podczas transmisji w formie komentarzy.

Komentarze

Zostaw swój komentarz