Po dwóch latach bardzo intensywnych działań samorządowców i pracy wielu ekspertów oraz robotom wykonywanym w dużej mierze przez mieszkańców – pałac księżnej Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim ma nową i piękną odsłonę.
W minioną sobotę w Kamieńcu Ząbkowickim odbyło się, zapowiadane przez nasz portal, wydarzenie pod hasłem „Pożegnanie lata z Marianną Orańską”. Głównym wątkiem całodziennego cyklu spotkań było przybliżenie postaci księżnej Marianny oraz unikalnego owocu jej twórczego (dzisiaj powiedzielibyśmy „kreatywnego”) stosunku do rzeczywistości. A jest nim bez wątpienia zespół pałacowo-parkowy w Kamieńcu Ząbkowickim. Dzięki działaniom podjętym przez miejscową gminę i wsparciu w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” rozpoczął się proces rewitalizacji Pałacu. Ten skarb architektury wraz z wielkim otaczającym go założeniem ogrodowym, po wielu latach zaniedbań i nieskutecznych działań, odzyskuje swoją dawną świetność. Jak obliczono na całkowitą odnowę pałacu i parku trzeba byłoby wydać nie mniej, niż 260 mln zł. Tylko w ciągu ostatnich 24 miesięcy zaangażowano środki na poziomie ok. 4,5 mln zł., o czym już zresztą pisaliśmy w naszym portalu. Wójt Marcin Czerniec zakłada, że pozyskanie środków i przeprowadzenie całego planu jest możliwe przy założeniu, iż potrwa to do początku lat 30 obecnego stulecia. Wówczas Kamieniec Ząbkowicki będzie mógł się poszczycić jednym z największych w Polsce obiektów pałacowych. Już teraz, choć większa część pałacu czeka jeszcze na odnowienie, zabytek ten przyciąga tysiące turystów.
Sobotnia uroczystość rozpoczęła się rano w „Czerwonym Kościółku” finałem konkursu pod hasłem „Razem bezpieczniej”. Następnie odbyła się konferencja naukowa dotycząca zespołu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim. Interesującą prelekcję wygłosił dr Kees van der Leer – absolwent studiów ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Rotterdamie, współzałożyciel holenderskiego Towarzystwa Historycznego i autor licznych naukowych publikacji poświęconych Mariannie Orańskiej. Opowiedział jej biografię, co pozwoliło słuchaczom zorientować się lepiej w okolicznościach, które sprawiły, że księżna osiadła właśnie w Kamieńcu Ząbkowickim. Drugim referentem był dr inż. Lech Engel – architekt, wieloletni wykładowca Politechniki Wrocławskiej, wspólpracownik prof. Jerzego Jasieńki i współautor projektu rewitalizacji kamienieckiego Pałacu. Omówił w swoim wystąpieniu stan, w jakim dwa lata temu znajdował się Pałac oraz podstawowe kierunki prac, jakie zostały już zrealizowane i jakie czekają na podjęcie w kolejnych etapach rewitalizacji zabytku. Następnym akcentem był montaż słowno-muzyczno-taneczny pt. „Marianna Orańska wczoraj i dziś” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 oraz formacji tanecznej „Aktan”. Dziewczęta i chłopcy w formie „dialogu z księżną” ukazali księżną Mariannę jako osobę pełną troski o innych i spragnioną piękna. Na uwagę zasługuje wkomponowanie w ten spektakl mocnego przesłania o lokalnym patriotyzmie, jakiego wzorem jest dla współczesnych założycielka kamienieckiego Pałacu.
Kolejna część sobotniego programu zaczęła się od energicznego spaceru przez park do Pałacu. Tam najpierw wszyscy przybyli i turyści zwiedzający Pałac zostali uraczeni pięknym imponująco zaplanowanym pokazem tańca w wykonaniu uczennic i uczniów miejscowego gimnazjum. W przemówieniu skierowanym do przybyłych, wójt Marcin Czerniec wyraził wdzięczność wszystkim osobom i instytucjom, które dotąd pomagały w rewitalizacji Pałacu. Szczególnie serdeczne słowa skierował do mieszkańców Gminy Kamieniec Ząbkowicki, którzy uczestniczą w odnawianiu perły zabytków, jaką staje się stopniowo zespół pałacowo-parkowy. Po symbolicznym przecięciu wstęgi przez wójta oraz przewodniczącego Rady Gminy Dominika Krekorę, odbył się spacer po Pałacu, jego komnatach i starannie uporządkowanym parku pałacowym. Rekonesans zamknął się uroczystym otwarciem wystawy pt. „Twórcy i dzieje unikalnego zespołu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim”. Ekspozycja ma charakter stały i jest przygotowana bardzo profesjonalnie, włącznie z elementami multimedialnymi. Obejrzeć też można było wystawę „foto-story” opowiadającą o zmianach, jakie przechodził Pałac w okresie ostatnich kilku lat. Niespodzianką kończącą tę część dnia w Kamieńcu Ząbkowickim była premierowa prezentacja kilkuminutowego filmu dokumentalnego zrealizowanego w lipcu 1939 r. Na filmie wykonanym w unikalnej w tamtych czasach technice kolorowej, zobaczyć można było jak wyglądał Pałac, park i inne najważniejsze elementy kamienieckiego kompleksu pałacowego tuż przed wybuchem II wojny światowej. W oczach niektórych widzów widać było wzruszenie, bo film swoim autentyzmem przeniósł oglądających niemal „na żywo” 75 lat wstecz, gdy dzieło życia Marianny Orańskiej było miejscem kwitnącym i tętniącym życiem.
W godzinach popołudniowych i wieczornych na niedawno gruntownie odnowionych błoniach pałacowych (co relacjonowaliśmy w naszym portalu) odbywał się festyn rekreacyjno-rozrywkowy. Można było obejrzeć plenerową wystawę prezentującą dorobek inwestycyjny kamienieckiego samorządu, wysłuchać koncertów muzyki rozrywkowej, oglądać pokazy sprawnościowe służb mundurowych, skorzystać z podstawowej diagnostyki medycznej, smacznie zjeść i dobrze zabawić się. Bardzo sprzyjająca pogoda sprawiła, że impreza u stóp Pałacu Marianny Orańskiej trwała do późnych godzin nocnych. Cały dzień z pewnością można uznać za udany, ale zrelacjonowana wyżej część oficjalna świadczy o wysokich aspiracjach wszystkich, którzy dzieło Marianny Orańskiej chcą przekazać następnym pokoleniom. Poniższy fotoreportaż, mimo iż zawiera prawie 300 zdjęć, oddaje tylko cząstkę wrażeń…