Jak co roku, 11 listopada br. uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Ciepłowodach uczcili Narodowe Święto Niepodległości.
Razem z rodzicami i wychowawcami, przedstawicielami władz samorządowych uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w intencji ojczyzny i mieszkańców gminy, którą odprawił ks. dziekan Ryszard Słowiak. Liturgia rozpoczęła się wprowadzeniem pocztów sztandarowych: ZSS w Ciepłowodach, Straży Pożarnej w Dobrzenicach oraz Straży Pożarnej w Ciepłowodach. Delegacja uczniów gimnazjum złożyła przed ołtarzem wiązankę biało-czerwonych kwiatów. Po Mszy św. starsi, młodsi i najmłodsi mieszkańcy gminy i ich goście przemaszerowali w biało-czerwonym radosnym pochodzie do Gminnego Ośrodka Kultury i Promocji. Tam wójt Gminy Ciepłowody Łukasz Białkowski wygłosił okolicznościowe przemówienie.
Następnie dzieci Szkoły Podstawowej i i młodzież Gimnazjum zaprezentowały spektakl teatralny wg scenariusza L. Szafrańca. Motto przedstawienia brzmiało „Jaki znak twój? Orzeł biały…” i zaczerpnięte zostało ze znanego wszystkim wiersza W. Bełzy. Widowisko wyreżyserowała nauczycielka języka polskiego w gimnazjum L. Krzewska. Trzydziestoosobowy chór uczniów Szkoły Podstawowej poprowadził nauczyciel muzyki M. Żygadło. Scenografię i przyciągające wzrok kostiumy tradycyjnie przygotowała J. Strama –nauczycielka plastyki. Nad stroną techniczną przedstawienia czuwał szkolny konserwator W. Szuwarowski.
Młodzi aktorzy – na przykładzie losów jednej wielopokoleniowej rodziny –przypomnieli dramatyczne dzieje Polaków marzących o wolnej Ojczyźnie i o nią walczących. Symbolem ich wiary w odzyskanie niepodległości stało się pióro białego orła. Aktorzy i członkowie chóru brawurowo wypełnili swoje zadanie, zdobywając podziw i uznanie licznie zgromadzonej widowni.Pan wójt Łukasz Białkowski osobiście podziękował dzieciom, nauczycielom, dyrekcji szkoły za przygotowanie i zaprezentowanie programu.
Widzowie mogli też obejrzeć ciekawy występ artystów z Krakowa. Był to montaż złożony z poezji patriotycznej i pieśni legionowych zakończony wspólnym odśpiewaniem „Roty”. Wszyscy uczestnicy obchodów Święta Niepodległości otrzymali świąteczne kotyliony w barwach narodowych starannie wykonane przez uczniów naszej szkoły – znak radości z wolnej, pięknie rozwijającej się ojczyzny – tej dużej i małej. Przed salą GOKiP zawisły też biało-czerwone wstęgi pracowicie przez nich przygotowane. Mieszkańcy gminy mogli też na drugim regionalnym jarmarku „Pod Czarnym Turem” kupić regionalne produkty, książki, poczęstować się smakołykami przygotowanymi przez Radę Rodziców ZSS.
10 listopada – podczas lekcji wychowawczej – uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej wzięli udział w (zorganizowanym przez nauczycielkę historii B. Lupę) konkursie pieśni legionowej. Wszystkie zespoły włożyły dużo serca w przygotowanie swojej prezentacji, jednak najpiękniej zaśpiewała w Szkole Podstawowej klasa IIIb, a w Gimnazjum – również… kl. III, tylko o 6 lat starsza.
Dzień Narodowego Święta Niepodległości tradycyjnie w naszej gminie jest lekcją patriotyzmu dla dorosłych, młodzieży i dzieci. W tym ważnym dla naszej Ojczyzny dniu przeżywamy nie tylko podniosłe chwile, ale wszyscy uczymy się mądrej wolności – przekazywanej z pokolenia na pokolenie – takiej, o której w swojej piosence „Wolność” marzył i śpiewał Marek Grechuta: „Bo wolność –to wśród mądrych ludzi żyć, widzieć dobroć w oczach ich i szczęście. (…) A wolność – to królestwo dobrych słów, mądrych myśli, pięknych snów, to wiara w ludzi.” Tym utworem młodzież rozpoczęła swój spektakl.
L. Krzewska – nauczycielka j. polskiego ZSS w Ciepłowodach