Wałbrzyski Klaster Energii i Wodoru jest już formalnie zawiązany. Porozumienie zawarte przez kilka samorządów aglomeracji wałbrzyskiej otwiera im drogę do funduszy z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.
Powiat wałbrzyski oraz gminy Czarny Bór, Mieroszów, Stare Bogaczowice, Boguszów Gorce oraz Stowarzyszenie Energii i Wodoru podpisały porozumienie o ustanowieniu Wałbrzyskiego Klastra Energii i Wodoru. Celem inicjatywy jest równoważenie zapotrzebowania na energię na obszarze działalności klastra poprzez działania związane z wytwarzaniem, dystrybucją oraz obrotem energią, pobudzanie innowacyjności w dziedzinie rozwiązań w zakresie wytwarzania, dystrybucji, bilansowania, magazynowania energii, rozwoju technologii wodorowych oraz zarządzania popytem na energię elektryczną, cieplną, chłód oraz wodór, poprawa lokalnego środowiska naturalnego, w tym jakości powietrza.
W niedługiej perspektywie stowarzyszenie mogą swoim udziałem zasilić lokalni przedsiębiorcy i rolnicy produkujących energię oraz podmioty odbierające prąd. Koordynatorem Wałbrzyskiego Klastra Energii i Wodoru zostało wybrane Stowarzyszenie Energii i Wodoru WKlaster, a na lidera wybrano Powiat Wałbrzyski. Podpisanie porozumienia odbyło się w ubiegłym tygodniu z udziałem wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski, posła Marcina Gwoździa i wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego.
Pierwszym zadaniem klastra będzie stworzenie strategii działania i rozwoju. Dokument ma być dokładną analizą stanu obecnego oraz infrastruktury, a także aktualnych oraz przyszłych potrzeb energetycznych. Ponadto pozwoli on wyznaczyć kierunki rozwoju m.in. w zakresie wielkości niezbędnych nakładów inwestycyjnych do otrzymania optymalnego pułapu samowystarczalności energetycznej czterech gmin i powiatu – komentuje starosta wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski.
Równolegle z zawiązaniem Wałbrzyskiego Klastra Energii i Wodoru trwała na Dolnym Śląsku wizyta przedstawicieli firmy ECORYS. Podmiot ten specjalizuje się w konsultingu oraz doradztwie badawczym, analitycznym, strategicznym i komunikacyjnym. Przewodniczącą delegacji jest główna koordynatorka programu START Maja Hranilovic. W ramach tego programu, członkowie nowopowstałego Wałbrzyskiego Klastra Energii i Wodoru a także samorząd Jaworzyny Śląskiej mogą skorzystać z konsultacji niezbędnych przy wyznaczaniu głównych potrzeb w zakresie sprawiedliwej transformacji Dolnego Śląska. Konsultanci mogli osobiście przekonać się jak wyglądała transformacja gospodarcza subregionu wałbrzyskiego na przykładzie gminy Boguszów-Gorce, Starej Kopalni w Wałbrzychu oraz zmian, jakie przeprowadzono w Jaworzynie Śląskiej.