Jest kolejna ciekawa inicjatywa z dziedziny gospodarowania odpadami w Strzegomiu. Niedawno pisaliśmy w naszym portalu o zastosowanym w tym mieście sposobie na zużyte baterie. Tym razem wcielono w życie pomysł na czystość w altanach śmietnikowych.

Strzegom to gmina, w której jest dość altan śmietnikowe. Samorząd zabiega o to, by gospodarka odpadami była przedmiotem świadomości mieszkańców. Przed jedną ze strzegomskich altan śmietnikowych pojawił się dzisiaj 2-metrowy… ekostrażnik. Jego zadaniem jest zachęcenie mieszkańców do utrzymywania w nich porządku. Nadano mu nazwę „Komunalnik”.

To niestandardowa akcja ENERIS Surowce i Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. Widok śmieci na ulicach, skwerach czy parkach każdego z nas razi w oczy. Wiadomo, iż chcemy, aby nasza okolica i nasze miasto było zadbane i czyste. O ile sama segregacja odpadów idzie mieszkańcom coraz lepiej, to niestety wygląd i czystość naszych altan śmietnikowych, bądź ich okolic bardzo często bywa jeszcze niemałym wyzwaniem. „Komunalnik” to nowy pomysł na zwiększenie świadomości mieszkańców. Kim jest i jakie ma zadanie nasz ekostrażnik? Odpowiedź znajdziemy na trzymanej przez niego tablicy.

Liczymy, że dzięki tej akcji edukacyjnej zaciekawimy mieszkańców, skłonimy do zadumy i jednocześnie poruszymy sumienia osób mających problemy z utrzymywaniem czystości naszej wspólnej przestrzeni – komentuje pomysł zastępca burmistrza Strzegomia Wiesław Witkowski.

Problemów dotyczących altan śmietnikowych jest sporo. Począwszy od utrudnionego dojazdu do nich, przez ulokowanie w zbyt wąskiej uliczce, w której ledwo mieści się śmieciarka, bądź zastawieniem przez inne samochody. Kolejne to za mała ilość miejsca w środku na pojemniki, czy też wspomniany wyżej problem z ich czystością. Na tablicy ekostrażnika widoczny jest napis: „Czysta altana, to nasza wspólna sprawa. Dbajmy razem o porządek.”

Już niebawem w Polsce powstanie pierwsza norma altankowa, która ma za zadanie ułatwić pracę nie tylko nam – komunalnikom – ale też sprawić, aby miejsca te wyglądały bardziej estetycznie. Strzegom to jedna z gmin świecących przykładem pod kątem zabudowy altankowej. Jednak musimy pamiętać, że sama infrastruktura nie wystarczy, jeśli wspólnie nie zadbamy o jej jakość i czystość – podsumowuje dyrektor operacyjny w ENERIS Surowce we Wrocławiu Andrzej Filipowicz.

Komentarze

Zostaw swój komentarz