Jeśli nie masz planu na wycieczkę przyrodniczą, to przybywaj do ZOO Wrocław. To właśnie tutaj od trzech miesięcy dzioborożce karbodziobe mają nowiutką kwaterę.
Dzioborożce karbodziobe (Rhyticeros plicatus) występują głównie w Nowej Gwinei i na okolicznych wyspach. Ich polska nazwa wzięła się najpewniej od charakterystycznej dla dzioborożców narośli na dziobie, która u tego gatunku jest karbowana. Z wyglądu przypomina ona ogon homara. U dzioborożców karbodziobych widoczny jest dymorfizm płciowy, czyli wyraźne różnice w wyglądzie osobników w zależności od płci. Samice są mniej kolorowe – upierzone głównie na czarno. Wyróżnia się u nich jedynie białe gardło i obwódki wokół oczu. Samce także posiadają białe gardło i obwódki wokół oczu, ale cała ich głowa i część piersi jest upierzona na rudo. Zarówno samce jak i samice mają karbowaną narośl na dziobie, która u młodych nie występuje od razu po wykluciu, a wykształca się z czasem – mówi nam kierownik wydziału ptaków wrocławskiego ZOO Robert Strasenburg. Zobacz nasze video.
Ogród zoologiczny, także wrocławski, to idealne miejsce, aby nawet od rana do wieczora znajdować się w obfitującym w różnorodność otoczeniu przyrody. Każda taka wyprawa jest inna, a więc przybywajcie i podziwiajcie.